KULTURA

Stručno vodstvo kroz postav izložbe budimskog slikara Matije Žeravića

Izložba je prenesena iz Gradskog muzeja Subotica s kojim Muzej likovnih umjetnosti duži niz godina bilježi vrlo ugodnu suradnju u razmjeni izložbenog programa

Objavljeno 20.07.2021
Ivona Amidžić

U četvrtak, 22. srpnja u 19 sati u Muzeju likovnih umjetnosti održat će se stručno vodstvo kroz postav izložbe budimskog slikara Matije Žeravića (1702 – 1771). Vodstvo će održati kustos Ivan Roth.

Izložba je prenesena iz Gradskog muzeja Subotica s kojim Muzej likovnih umjetnosti duži niz godina bilježi vrlo ugodnu suradnju u razmjeni izložbenog programa. Autorica izložbe je Zsuzsanna Korhecz Papp, restauratorica i muzejska savjetnica Gradskog muzeja Subotica, čiji je dugogodišnji rad na istraživanju lika i djela Matije Žeravića rezultirao izložbom kojom su, po prvi puta, objedinjeni i prezentirani život i djelo ovog kasnobaroknog slikara hrvatskog porijekla s budimskom adresom.

Djelovanje Matije Žeravića obilježilo je slikarstvo kasnoga baroka franjevačke provincije sv. Ivana Kapistrana. Rođen je u Budimu, gdje provodi cijeli život, u obitelji oca Hrvata (kravat), po struci krojača, Grgura Žeravića. Dio Budima u kojem su živjeli (Wasserstadt / Vizivaros), bio je dominantno naseljen slavenskim stanovništvom pod dušobrižništvom bosanskih franjevaca, lokalno zvanih Illyri.

Matija Žeravić je za njihovu crkvu Rana sv. Franje i naslikao jednu oltarnu palu, a koliko je lokalno bio cijenjen svjedoči i njegov grob u istoj crkvi s hvalospjevnim epitafom. Njegovu vrlo produktivnu djelatnost autorica izložbe konačno okuplja na jednome mjestu; njime se u struci uopće malo tko bavio, a ukoliko i jest slabe su bile mogućnosti pronalaska paralela i objedinjavanja opusa. Razlog tomu je, prije svega, raspršenost njegovih djela u Mađarskoj, Baranji, Slavoniji i Vojvodini te činjenica da je znatan dio njegova opusa nije sačuvan.

Kao mladi slikar prvo radi u suradnji s drugim majstorima, u prvom redu sa Sebastianom Stettnerom i Ignatiusom Gultzom, potom Johannesom Alberthauserom, Casparom Landtrachtingerom i Janom Fridrichom Schulzom.

Izložbom u osječkom muzeju prezentirano je desetak Žeravićevih djela štafelajnog slikarstva iz Osijeka, Sombora, Livna, Dunaföldvára i Budimpešte kojima su pridruženi prikazi njegovih zidnih oslika kaštela Ráday u Pécelu i crkvi bosanskih franjevaca u Budimpešti. Dodatni doprinos poznavanju Žeravićeva opusa dao je i segment o restauraciji pojedinih slika koju je osobno uradila upravo autorica izložbe Zsuzsanna Korhecz Papp.

foto: screenshot

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Izložba je to koja okuplja fotografe Osječko-baranjske županije, pokazuje, nagrađuje i pohvaljuje najbolje od njih, a održava se u organizaciji Fotokluba Osijek te u partnerstvu sa Zajednicom tehničke kulture Osječko-baranjske županije i Kulturnim centrom Osijek

Najbolje od fotografije autora iz Osječko-baranjske županije – izložba Fotokluba Osijek

U ponedjeljak, 15. siječnja s početkom u 19.00 sati u foyeru Kulturnog centra Osijek, u organizaciji Fotokluba Osijek, bit će Više…

U srijedu počinje izložba radova Ukrajinaca koji su dom pronašli u Osijeku, posjetitelji slike mogu uzeti besplatno

Ukrajinci iz Osijeka organiziraju izložbu i poklanjaju slike svim posjetiteljima

Kako za Ukrajince pristigle u Osijek izgleda novi dom nakon izbjeglištva iz ratom pogođene Ukrajine, otkrit će jedinstvena izložba “Osijek Više…

Osječki postav u Državnom arhivu u Osijeku povodom Dana grada Osijeka otvoriti će zajedničku izložbu Mađarskog nacionalnog arhiva – Županijskog arhiva u Pečuhu i Državnog arhiva u Osijeku 

Pečuh i Osijek – gradovi prijatelji 50 godina zajednička izložba o prijateljstvu koje traje

Međunarodna suradnja osječkog i pečuškog arhiva na pripremi izložbe: Povodom 50. obljetnice prijateljstva gradova Osijeka i Pečuha, Državni arhiv u Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Po drugi put, Hrvatski audiovizualni centar organizira manifestaciju Mjesec našeg filma, u sklopu kojeg će se hrvatski filmovi prikazivati u kinima diljem zemlje tijekom cijelog mjeseca

Kino Urania – Mjesec našeg filma – 70 godina filmskih festivala

Imamo nova sjajna imena programu ovogodišnjeg izdanja festivala koji će se pod pokroviteljstvom Grada Osijeka održati od 15. do 17. kolovoza na popularnoj lokaciji-Katakombe u Osijeku

[NAJAVA] Pannonian Rock Festival

Noć knjige je manifestacija pokrenuta 2012. godine s ciljem da se kroz jedinstvenu manifestaciju potakne kultura čitanja i uvažavanja knjige kao civilizacijskog i kulturnog dosega, te da poticaj razgovoru o statusu i važnosti knjige u suvremenom društvu

[NAJAVA] Noć knjige u Muzeju Slavonije