Suvenirnica Panona jedina u Osijeku nudi izvorne suvenire iz naše regije
No, ovo nije bilo kakva suvenirnica. Posebna je po tome što u njoj nema suvenira od „plastike“ nego isključivo unikatnih proizvoda s područja Slavonije i Baranje.
Suvenirnicu je u svibnju ove godine uz pomoć turističke zajednice Osječko-baranjske županije pokrenula Udruga Slap, a smještena je na trgu Sv. Trojstva br. 5, neposredno uz Muzej Slavonije.
Brend Panona Udruge Slap izrastao je iz projekta Ethno-branda kroz koji se radilo na jačanju kapaciteta udruga i malih obrta za proizvodnju te plasman rukotvorina. Udruga Slap poznata je upravo po raznim aktivnostima i projektima poticanja socijalnog poduzetništva, stoga je ova suvenirnica zamišljena prvenstveno kao mjesto gdje bi obrtnici i umjetnici mogli izlagati i prodavati svoje radove u obliku suvenira.
– Jedan od razloga otvaranja suvenirnice Panona jest taj kako bi pomogli našim obrtnicima, dakle svi obrtnici ili umjetnici koji se bave izradom rukotvorina s motivima naše regije dobrodošli su izložiti svoje radove kod nas. – kaže voditeljica suvenirnice Panona Ivona Šimić.
U suvenirnici Panona doista se može pronaći ponešto za svakoga. Tako se ondje primjerice nalaze zlatovezi Udruge Zlatna nit, podmetači za čaše, magneti za hladnjake te razne fotografije u drvetu s motivima Osijeka koje je izradila Udruga Osmjeh, potom razni oslikani čokančići, predmeti od slame koje je izradila Udruga Slama, baranjska voćna vina, i prvi baranjski suvenir paprika Baranjka, minijaturne replike Tvrđe i konkatedrale, stare razglednice Osijeka, ručni radovi udruge Zvono, te uistinu mnogi drugi.
Posebno su zanimljivi odjevni predmeti iz kolekcije „Panona“, uistinu jedinstvene rukotovrine insprirane narodnim nošnjama, izrađene od prirodnih materijala, obojane prirodnim bojama, te unikatne ručne torbe zvane „cekeri“.
Uskoro će se u ponudi pronaći i domaće rakije, te med, a mi bi osobno među suvenirima rado vidjeli i ono po čemu je naša regija itekao poznata: domaće čvarke, kobasicu i kravicu, no nadamo se kako će doći vrijeme za držanje i takvih suvenira.
Cijena ponuđenih suvenira izuzetno je prihvatljiva, u prosijeku pedesetak kuna, najskuplje su dakako male zaprege Gojka Pupovca iz Višnjevca, izrađene savršeno pažljivo i detaljno, čija cijena iznosi 700 kuna.
Stoga, ukoliko se bavite izradom raznih rukotvorina svakako posjetite suvenirnicu Panona u Tvrđi, jer možda će upravo vaš ručni rad jedog dana kao suvenir u spomen na posjet Osijeku, Slavoniji i Baranji, krasiti dom nekog Nijemaca, Engleza, Mađara…
Djelatno vrijeme suvenirnice Panona je od 8 do 16 sati od ponedjeljka do petka, te subotom od 8 do 13 sati.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?