Tri pacijenta KBC Osijek vjerojatno zaraženi virusom zapadnog Nila, liječnici o mjerama

Troje pacijenata starije životne dobi smješteni su na Klinici za zarazne bolesti, a imaju znakove encefalitisa, odnosno upale mozga. Desetljećima nije bilo bolesnika virusa Zapadnog Nila u Hrvatskoj, a ove, možda prve bolesnike, treba potvrditi posebnim testovima u Europskim referentnim laboratorijima, što bi se moglo čekati i do tjedan dana. No, neće se čekati bez akcije.
Na radnom sastanku liječnika u Zavodu za javno zdravstvo dogovarane su optimalne mjere, kažu sudionici.
Najbolji način za smanjenje šansi za infekciju je organizirani način suzbijanja komaraca. Ljudi teško da mogu prepoznati kada ih ubode tigrasti, a ne obični komarac – kaže liječnica Ira Gjenero-Margan iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Ukoliko imate zaštitu za prozore, stavite ju, kante s vodom, kanale, slivnike i burad ispraznite – preporučuju liječnici. Ulazak virusa u područje u kojem prije nije postojao znači da će se 3 do 8 stanovnika od njih 1000 inficirati tim virusom. Od tih inficiranih, svaki 24-ti, po statistici, dobit će jedan oblik bolesti.
Istočnoj Hrvatskoj, na sreću na ruku idu i vremenske prilike i najavljeno zahlađenje, što će svakako smanjiti broj komaraca. No, postoji mogućnost da se komarci pojave na proljeće, s obzirom da je moguć transovarijalni prijenos virusa, odnosno kada komarci prelaze iz stadija jaja u odrasli stadij, no takve situacije su znatno manje opasne – napominju liječnici.
STV Vijesti
O vrućoj temi virusa zapadnog Nila je bilo riječi i na održanom kolegiju u gradskoj upravi u sklopu kojeg je govorio Romano Krstić, pročelnik Upravnog odjela za socijalnu skrb i zdravstvo te je izjavio da se mjerenjem migracija komaraca dalo zaključiti da u ovom trenutku komaraca više nema, a što se tiče virusa – potencijalnih prijenosnika više nema tako da nema ni razloga za zabrinutost.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?