POLITIKA

Troskot: HGK se ponaša kao pijani bogataš, tražimo ukidanje obvezne članarine

"Komore prvenstveno postoje kako bi kontrolirale privatni sektor kako on sam ne bi artikulirao svoje interese pa često zastupaju interese politike, a ne poduzetnika"

    Objavljeno 25.01.2021
    Darija Kovačić

    Saborski zastupnik Mosta Zvonimir Troskot ustvrdio je da se Hrvatska gospodarska komora (HGK) ponaša kao “pijani bogataš” i izvijestio da su prikupili potpise oporbe za stavljanje u saborsku raspravu prijedloga za ukidanje obveznih članarina, prenosi Index.

    Troskot je na konferenciji za novinare u Hrvatskom saboru naglasio da je nužno ukinuti obavezno članstvo u HGK-u jer bi to rapidno smanjilo korupciju u komorama te potaknulo veću produktivnost i efikasnost jer bi se tada komora morala dobrim rezultatima i uslugom izboriti za članarine.

    “Komore prvenstveno postoje kako bi kontrolirale privatni sektor kako on sam ne bi artikulirao svoje interese pa često zastupaju interese politike, a ne poduzetnika” , rekao je Troskot.

    Kaže da je Hrvatska jedina zemlja u Europi koja je nakon socijalizma zadržala obvezne članarine.

    HGK ima 550 zaposlenika, dok ih je u Sloveniji 110, a Estoniji 30. Osim toga, robni izvoz po zaposleniku komore u EU kreće se između 200 i 700 milijuna dolara, a u Hrvatskoj samo 25 milijuna dolara, što je skoro 12 puta lošije nego u slovenskoj gospodarskoj komori i 18 puta lošije nego u estonskoj gospodarskoj komori. Prihodi od članarina HGK u 2020. godini su bili 165 milijuna kuna, naveo je Troskot.

    “Jasno je da HGK služi za uhljebljivanje stranačkih kadrova, a ne kako bi olakšavala i unapređivala poslovanje poduzetnika u Hrvatskoj “, ustvrdio je Troskot istaknuvši da bi ukidanje članarine ostavilo više novca poduzetnicima i time potaknulo poduzetništvo.

    Smatra kako bi HGK trebao funkcionirati po anglosaksonskom modelu, odnosno kao poduzeće koje bi zarađivalo svojim radom.

    Foto: arhiva

    Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

    VEZANE VIJESTI

    Jasna poruka poslana je upravo iz Osijeka, najzelenijeg hrvatskog grada koji se vodi zelenim politikama na različitim razinama; pa tako i u prijevozu

    MOST – Nepotreban zakon na štetu građana – kacige za romobiliste

    Danas je MOST u Osijeku održao konferenciju za medije kojom su istaknuli nepotrebnu stavku zakona koja se odnosi na obvezno Više…

    "Zbog svih navedenih stvari mnoštvo je već odlazilo iz Mosta, a ja sam se nadao da će ipak biti zrelije, pametnije i bolje, ali tako nije"

    Osječki mostovac napustio stranku: “Nedosljedni su i rade samo za svoje interese”

    Osječki gradski vijećnik Mosta Petar Kopunović Legetin izvijestio je da napušta tu stranku zbog, kako je ocijenio u priopćenju, netransparentnosti, Više…

    „Grad Osijek ne treba ni desne ni lijeve politike, već bolje sutra za sve građane"

    Berislav Mlinarević te njegovi zamjenici obratili se javnosti nakon prvog kruga lokalnih izbora

    Berislav Mlinarević, nezavisni kandidat za gradonačelnika grada Osijeka te njegovi zamjenici obratili se javnosti nakon prvog kruga lokalnih izbora „Naš Više…

    VIŠE IZ KATEGORIJE

    Hrvatska je u srijedu birala 11. saziv Hrvatskog sabora. Građani su u velikom broju izašli na birališta kako bi izabrali 151 saborskog zastupnika. Još jednom, izgledno je da ćemo imati "Frankeštajn" vladajuću koaliciju

    Hoćemo li imati još jednu “Frankenštajn” vladu?

    Grad Osijek prihvatio je nagodbeni prijedlog tužitelja Saubermacher Dienstleistungs AG i Strabag AG te se obvezuje isplatiti iznos od 3.897.000,00 EUR, najkasnije do 30. studenoga 2024. godine.

    Osječki gradonačelnik Radić o slučaju Saubermacher-Strabag: Ovo je najštetnija sudska presuda protiv Grada Osijeka. Nemamo veze s njom, ali ćemo ju platiti a građani to neće osjetiti

    SDP Osijek je poslao priopćenje povodom Svjetskog dana socijalne pravde te prozvao gradsku upravu

    SDP Osijek – Svjetski dan socijalne pravde