ŽIVOT

Turistički vodič i egiptolog iz Kaira učenicima petih razreda održao dvosatno predavanje i radionicu o starom Egiptu

Petaši su nedavno iz Povijesti učili o starim civilizacijama te im je ovo predavanje bilo jako zanimljivo. Naš je gost tako pred prepunom učionicom, učenicima koji su ga pozorno slušali, pričao o razvoju grobnica u vrijeme drevnih Egipćana, piramidama, faraonima Ramzesu Drugom i Tutankamonu, o posljednjem sudu i mumificiranju te o faraonki Hatšepsut.

Objavljeno 25.01.2024
Matija Ivanković

Osnovnu školu Jagode Truhelke u Osijeku posjetio je 24. siječnja turistički vodič i egiptolog iz Kaira, Mohamed Hatem koji je učenicima petih razreda održao dvosatno predavanje i radionicu o starom Egiptu u sklopu izvannastavne aktivnosti Povjesničara koju vodi učiteljica Lena Cvenić Lijić.

Petaši su nedavno iz Povijesti učili o starim civilizacijama te im je ovo predavanje bilo jako zanimljivo. Naš je gost tako pred prepunom učionicom, učenicima koji su ga pozorno slušali, pričao o razvoju grobnica u vrijeme drevnih Egipćana, piramidama, faraonima Ramzesu Drugom i Tutankamonu, o posljednjem sudu i mumificiranju te o faraonki Hatšepsut. Učenici su mogli uživo vidjeti i dotaknuti papirus koji im je Mohamed donio, a pokazao im je i kartu starog Egipta na papirusu koju će im pokloniti.

Problema s razumijevanjem i komunikacijom nije bilo jer Mohamed kao „osječki zet“ tečno priča hrvatskim jezikom. Radoznali učenici postavljali su mu pitanja pa su tako naučili da Sfinga najčešće ima glavu čovjeka, što predstavlja razum i mudrost, odnosno inteligenciju, dok tijelo lava predstavlja kralja. Doznali su da u Egiptu postoji između 90 i 110 piramida te da je Tutankamova grobnica, koja je pronađena u Dolini kraljeva, iznenađujuće ostala netaknuta za razliku od ostalih koje su opljačkane.

Vrlo je zanimljiva priča bila i o određivanju dobrog i lošeg vladara nakon smrti čije se srce s jedne strane važe s percem na drugoj strani vage. Ukoliko je srce teže od pera to bi značilo da je vladar bio loš i ne može se mumificirati. Tijekom mumifikacije iz tijela se vade crijeva, jetra, pluća i želudac i drže se u posebnim vazama sa soli, a sam proces mumifikacije može trajati i do 70 dana.

U drugom dijelu radionice Mohamed je učenike iznenadio poklonivši im straničnike od papirusa s egipatskim simbolima faraona i simbolima hijeroglifa, odnosno starog egipatskog pisma. Učenici su potom dobili zadatak napisati svoje ime i prezime koristeći simbole hijeroglifa. Ova im je aktivnost bila vrlo zabavna, ali i izazovna jer su zaključili da nije lako pisati i crtati hijeroglife.

Na kraju radionice, zadovoljni učenici zahvalili su Mohamedu na dolasku i odličnom predavanju koje im je proširilo dosad stečena znanja, a on ih je srdačno pozdravio i pozvao da dođu posjetiti njegovu zemlju. Posjet školi i predavanje organizirala je stručna suradnica pedagoginja Ana Vukojević.

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Predavanje je otvoreno za javnost te će se održati u Maloj svečanoj dvorani (P39) Filozofskog fakulteta u Osijeku (Lorenza Jägera 9), a prenosit će se i na Youtube-kanalu

Najava predavanja – Umjetnost i društveno-političke okolnosti u Francuskoj u drugoj polovici 19. stoljeća

U četvrtak 24. travnja 2025. održat će se sedmo popularno-znanstveno događanje 13. ciklusa Otvorenog četvrtka kao dijela FUZ&JA-e, projekta popularizacije Više…

Voditeljica predavanja, Katarina Miloloža, govorit će o izazovima s kojima se djeca danas susreću u digitalnom okruženju te kako ih odrasli mogu razumjeti i podržati u sigurnom korištenju tehnologije

Besplatno predavanje za roditelje – Uloga odraslih u digitalnom svijetu

Udruga ISKRA waldorfska inicijativa organizira besplatno predavanje za roditelje i sve zainteresirane na temu “Uloga odraslih u digitalnom svijetu: Kako Više…

Predavanje će se održati u Maloj svečanoj dvorani (P39) Filozofskog fakulteta (Lorenza Jägera 9) s početkom u 18 sati te je otvoreno za javnost

[NAJAVA] Predavanje dr. sc. Jelene Pataki Šumiga – Nesavršeno savršeni: perfekcionizam u encantu

U četvrtak, 12. prosinca 2024. održat će se treće popularno-znanstveno događanje u sklopu 13. ciklusa Otvorenog četvrtka kao dijela FUZ&JA-e, Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Sajam je bio prilika za predstavljanje bogatstva uskrsnih običaja, a posebnu pažnju posjetitelja privukla su šarena, ručno ukrašena jaja – simboli Uskrsa i proljetnog buđenja

Uskrsni sajam na Trgu Ante Starčevića: Slavlje tradicije i zajedništva u Osijeku

Od dubokog duhovnog značenja do šarenih pisanica i blagoslova hrane – kako Hrvati obilježavaju Uskrs

Uskrs – najveći kršćanski blagdan i bogata tradicija Hrvatske

Policija će posebnu pozornost posvetiti stanju sigurnosti cestovnog prometa te poduzeti niz preventivno-represivnih aktivnosti

Policija savjetuje – Oprezno u prometu tijekom uskrsnih blagdana