Tužno i jadno: Žene prevarile pa pokrale teško bolesnu 86-godišnjakinju
Žene u dobi od 57 i 72 godine udružile su se i iskoristile teško zdravstveno stanje u kojem se nalazila naivna 86-godišnjakinja...
Provedenim kriminalističkim istraživanjem sumnja se da su sredinom mjeseca ožujka ove godine, 57-godišnja i 72-godišnja hrvatska državljanka počinile kazneno djelo Teška krađa, iskorištavanjem teškog zdravstvenog stanja 86-godišnje hrvatske državljanke.
Prevarantice su sredinom mjeseca ožujka, a po prethodnom nagovoru, ponudile uslugu udomiteljstva te 86-godišnjakinju smjestile u udomiteljsku obitelj 57-godišnjakinje prevarantice. Nakon što su je udomile prevarantice su svoju žrtvu nagovorile da podigne ušteđevinu s računa te im preda.
Ukradeni novac prevarantice su podijelile, a 86-godišnjakinju vratile na adresu prebivališta.
Dovršenim kriminalističkim istraživanjem prevarantice su uhićene i predane pritvorskom nadzorniku. Policijski službenici protiv prevarantica nadležnom državnom odvjetništvu podnose kaznenu prijavu.
“Pozivamo i ovim putem sve građane, posebice one starije životne dobi, na maksimalni oprez kod dogovaranja bilo kakvih usluga s nepoznatim osobama čiji identitet i poslovanje nisu provjerili, kako ne bi (p)ostali materijalno oštećeni počinjenjem kaznenog djela”, navode iz policije.
Kako spriječiti prijevare na štetu starijih osoba?
Policijska praksa bilježi događanja u kojima su žrtve kaznih dijela starije osobe. Razlozi su vrlo često odmakla života dob, samostalno stanovanje, te neupućenost i nepažnja.
Vrlo često su starije osobe žrtve prijevara različitih osoba koje dolaskom na kućna vrata i razgovorom s potencijalnom žrtvom nude različite usluge i pogodnosti. Starije osobe u najboljoj vjeri pristaju na suradnju i razgovor, dozvoljavaju nepoznatim osobama ulazak u kuću i postaju žrtve prijevara.
Unatoč obavljenim uhićenjima počinitelja takvih kaznenih djela, uvijek postoji mogućnost pojavljivanja novih osoba sa namjerom počinjenja prijevare na štetu starijih osoba.
U cilju sprječavanja takvih događaja, građanima se savjetuje sljedeće:
- ne puštajte nepoznate osobe u svoje domove, a da se prethodno pouzdano ne uvjerite o kome je riječ
- ukoliko se osoba predstavi kao službena, tražite od nje na uvid službenu iskaznicu koju su sve osobe koje službeno postupaju dužne imati i dati Vam na uvid
- ne nasjedajte na upornost nepoznatih osoba koje Vam po svaku cijenu žele ući u dom pod izlikom prodaje predmeta po “povoljnim” cijenama ( npr. uređaja za masažu, knjiga, posteljine, suđa, kućanskih uređaja i sličnog), zatim pod izlikom bolesti, traženja milostinje i sličnog – jer se time izlažete riziku
- samo nekvalitetna, neoriginalna i roba sumnjivog porijekla može se prodavati po znatno nižim cijenama od uobičajenih
- kad ste sami u stanu ili kući ne stavljajte to do znanja sumnjivim osobama te zamolite nekog od susjeda da vam se pridruži
- zabilježite registracijsku oznaku vozila kojim su se sumnjive osobe dovezle te njegovu boju, marku i druge karakteristične detalje vozila
- zapamtite izgled osoba, boju kose i očiju, visinu, stas i karakteristične znakove (madeže, ožiljke i slično)
- odrasli članovi obitelji koji brinu o starijim osobama, trebali bi ih upozoriti na navedene situacije i savjetovati ih o ponašanju.
Posumnjate li u osobe, a posebice ako je riječ o počinjenju kaznenog djela, ODMAH obavijestite policiju na broj 192!
foto: unsplash
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?