ŽIVOT

U OBŽ novooboljeli zdravstveni djelatnik; Dovršen 2,5 milijuna vrijedan projekt za borbu protiv bolesti

Anušić pohvalio građane, ali upozorava: "Jedna je pogreška dovoljna da se epidemija rasplamsa"

    Objavljeno 20.04.2020
    Ivona Amidžić

    Današnju redovnu dnevnu press konferenciju Stožera civilne zaštite Osječko-baranjske županije nakon 60. sjednice stožera otvorio je načelnik Stožera Goran Ivanović.

    U zadnja 24 sata ukupno je testirano 95 uzoraka od kojih je 78 uzoraka bilo s područja Osječko-baranjske županije. Jedan je nalaz bio pozitivan, a radi se o medicinskom djelatniku koji se već nalazio u samoizolaciji. Ovog trenutka tako imamo 110 pozitivnih osoba na COVID-19.

    Broj izliječenih osoba trenutno je 27, od jučer je izliječena još jedna osoba. 24 osobe su izliječene u Kliničkom bolničkom centru Osijek, a tri osobe u Općoj županijskoj bolnici Našice.

    “Hospitalizirano je 18 bolesnika koji su trenutno u KBC-u Osijek, a dva pacijenta su skinuta s respiratora što je vrlo dobra vijest jer znači da su samostalno počeli disati i bit će prebačeni na drugi odjel”, naglasio je Ivanović.

    Što se tiče KBC-a Osijek, petero zaposlenika je trenutno pozitivno na koronavirus, a samo je jedan medicinski djelatnik u samoizolaciji. U bolnici u Našicama nema oboljelih, a jedna je osoba na kućnom liječenju.

    Manje ljudi u samoizoalciji

    Ovog trenutka se na području Osječko-baranjske županije nalazi 135 ljudi koji su u samoizolaciji, što je 33 osobe manje nego jučer. Taj se broj mijenja ovisno o onima koji ulaze i izlaze iz Republike Hrvatske, napomenuo je Ivanović.

    Ukupno su obavljene 32 provjere održavanja mjera samoizoalcije, od čega nije evidentirano niti jedno kršenje mjera.

    “Ovo je bio posljednji dan provjere propusnica po režimu da svaka jedinica lokalne samouprave sama izdaje propusnice, a odsad smo u režimu da je cijela županija jedno područje. Obavljeno je ukupno 2.297 provjera na osam stalnih i 22 povremena punkta, a bez propusnice je zatečeno sedam osoba, rekao je Ivanović.

    “Uspjeli smo dočekati i da se unutar naše županije možemo kretati i bez propusnica, što će uvelike olakšati funkcioniranje života unutar županije. Nisu sve županije i sva područja u Hrvatskoj dobila tu dozvolu. Mi smo kao županija dobili tu dozvolu jer su građani poštovali sve mjere koje smo stavljali kao stožer i dosad je to bilo za pohvalu”, rekao je župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić.

    Dodao je kako zbog svih koji su se držali mjera i zbog discipline koju je pokazala Osječko-baranjska županija imamo jednog ili nijednog oboljelog na dnevnoj bazi i to u pravilu čak zadnjih desetak dana. Više je čak dana kada nismo imali niti jedan novi slučaj.

    Stožer je raspravljao o još niz inicijativa koje će predložiti Nacionalnom stožeru

    Jedna od inicijativa koje stožer OBŽ upućuje Nacionalnom stožeru tiče se pekara i njihovog radnog vremena od 5.00 ili 6.00 sati ujutro.

    “Mislim da one moraju raditi rano, jer one najveći dio svog prometa ostvaruju u tim ranim satima zbog onih ljudi koji odlaze na posao. Uputili smo također i zamolbu u kojoj tražimo da se otvore trgovine s bijelom tehnikom, tehničkom opremom, dječjom opremom, odjećom i obućom te sa svime što u ovom trenutku, pod nadzorom epidemiologa, možemo držati pod kontrolom. Sačekat ćemo odgovor Nacionalnog stožera pa ćemo pravodobno i obavijestiti javnost o odgovoru”, rekao je župan Anušić.

    “Jedan je projekt vrlo bitan, a radi se o uvođenju cijevi koje bi trebale voditi plinove, tj. u ovom slučaju kisik za respiratore, u Općoj nacionalnoj bolnici u Našicama. Radi se o projektu vrijednom 2,5 milijuna kuna koji je financiran od strane decentraliziranih sredstava iz Osječko-baranjske županije i taj projekt je danas dovršen. Može nam koristiti u slučaju eventualnog povećanja broja onih koji trebaju koristiti respiratore u bolnici u Našicama na način da će pacijenti imati bolje uvjete liječenja i zaštitu”, dodao je Anušić.

    Anušić upozorava: “Jedna je pogreška dovoljna da se epidemija rasplamsa”

    “Epidemiju zasad držimo pod kontrolom, ali to ne mora značiti da je stvar gotova. Jedna pogrešna situacija, jedno pogrešno okupljanje može ponovno rasplamsati epidemiju i onda se vraćamo našim starim mjerama, a možda još i strožijim nego prije. Moguća je karantena dijelova grada, općine, dijelova županije pa i cijele županije, a to ne smijemo dopustiti. Moramo biti svjesni odgovornosti koja je na svima nama i dalje.”

    “Dolazi 1. svibnja, Praznik rada, koji će vjerojatno izmamiti puno ljudi van što će biti ogroman rizik za sve nas. Molim vas da nastavimo dalje kao i dosad, mjere se nastavljaju još dva tjedna, a nakon toga se ponovno raspravlja o olakšavanju mjera. Idemo napraviti takvu situaciju u kojoj nemamo povećanje broja zaraženih te da se i dalje držimo mjera koje su na snazi pa da možemo očekivati daljnje popuštanje sadašnjih mjera.”

    Tiskovne konferencije više neće biti svakodnevno već ponedjeljkom, srijedom i petkom, osim u posebnim slučajevima nekih izvanrednih situacija u kojima će biti potrebno ranije izvijestiti javnost, iako će se Stožer i dalje nastaviti sastajati svakodnevno.

    Što se tiče kreveta postavljenih u sportskoj dvorani Gradski vrt, Anušić je pojasnio kako su oni pripremljeni kao preventiva za potrebe koje u ovom trenutku nema. Taj sustav će ostati organiziran sve dok se ne proglasi prestanak opasnosti od epidemije virusa COVID-19.

    foto: facebook (screesnhot)

    Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

    VEZANE VIJESTI

    Konferencija je okupila predstavnike turističkog i vinskog sektora, stručnjake, institucije i dionike regionalnog razvoja iz Hrvatske i susjednih zemalja, s ciljem jačanja vinskog turizma, očuvanja baštine te povezivanja regija uz Dunav kroz zajedničke turističke sadržaje i iskustva

    Vinska baština kao pokretač turizma: u Baranji održana konferencija „Iter Vitis – Vinski krug baštine i turizma“

    Kako vinsku tradiciju, autentične podrume i priče vinogradarskih krajeva pretvoriti u snažnije turističke doživljaje i cjelogodišnji razlog dolaska gostiju, bila Više…

    Ovogodišnje izdanje stavilo je naglasak na ono što slijedi nakon prvog dana - izgradnju karijere, prilagodbu i razvoj unutar organizacije

    Održana New Wave akademija

    U petak, 20. ožujka 2026. godine na Fakultetu prometnih znanosti u Zagrebu održano je drugo izdanje New Wave akademije u Više…

    Tijekom godina Skup se profilirao kao ključno mjesto gdje se okupljaju psiholozi i stručnjaci iz srodnih disciplina kako bi razmijenili znanja, iskustva i inovativne pristupe prevenciji u zajednici

    Najava XI. međunarodnog skupa “Osnaživanje potencijala za preventivne aktivnosti u zajednici”

    Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta u Osijeku najavljuje održavanje XI. međunarodnog skupa „Osnaživanje potencijala za preventivne aktivnosti u zajednici“, koji Više…

    VIŠE IZ KATEGORIJE

    U kampanji je sudjelovalo 149 organizatora volontiranja koji su proveli 198 aktivnosti u 69 gradova i općina diljem Hrvatske

    16. izdanje kampanje Hrvatska volontira okupilo je više od 3.600 volontera diljem zemlje

    Promjena je vezana uz pomicanje termina i lokacije održavanja javnog događaja u Kneževim Vinogradima 27. lipnja

    STEMpo – revidirani kalendar aktivnosti za lipanj 2026.

    Glavni cilj ove aktivnosti je preventivno djelovanje na sprječavanja krađa, s obzirom da gužve na bazenima često privlače kradljivce koji koriste trenutke nepažnje građana

    Policijska prevencija na osječkoj Copacabani