ŽIVOT

U Osijeku potpisan sporazum o suradnji na projektu zaštite djece na internetu

Cilj projekta je bolja zaštita djece na internetu, a sve kroz radionice i kampanje za promociju digitalne pismenosti

Objavljeno 19.06.2024
Matija Ivanković

Sporazum o suradnji na projektu sigurnog interneta na kojem uz Centar za nestalu i zlostavljanu djecu sudjeluju i partneri A1 Hrvatska i Sveučilište Algebra potpisan je u utorak u Osijeku. Cilj projekta je bolja zaštita djece na internetu, a sve kroz radionice i kampanje za promociju digitalne pismenosti.

Potpisivanju je uz voditelja Centra Tomislava Ramljaka nazočio i zamjenik gradonačelnika Osijeka Dragan Vulin, koji je tom prigodom istaknuo kako će projekt doprinijeti jačanju i podizanju svijesti mladih i njihovih roditelja o zaštiti djece na internetu.

– Čestitam i Centru kao koordinatoru projekta, ali i partnerima na projektu. Mislim da u današnje vrijeme, posebno kada govorimo o mladima koji se ”rađaju s mobitelom ili tabletom u rukama” moramo podići svijest i činiti sve što možemo kako bismo ih zaštitili, jer traume koje oni mogu doživjeti mogu imati dugotrajne i dalekosežne posljedice – poručio je zamjenik gradonačelnika Vulin.

Vrijednost projekta veća je od milijun eura. Financirala ga je Europska unija i provedba će trajati od 1. srpnja ove do kraja sljedeće godine.

– Kroz projekt bi se promovirala digitalna pismenost u osnaživanju djece i mladih kako bi postali odgovorni građani – istaknuo je Ramljak, te dodao da će se kroz projekt sadržaji poput Hot line servisa za prijavu štetnog sadržaja na internetu te besplatne Help line linije centra za sigurniji internet namijenjene djeci i roditeljima i stručnjacima koji se susreću s izazovima na društvenim mrežama poput cyberbullyinga, online prijevara i drugog oblika zlostavljanja dodatno obogatiti prije svega primjenom umjetne inteligencije pri korištenju Chat servisa, te edukaciji i osvještavanju roditelja i djece kod korištenja društvenih mreža.

U sklopu potpisivanja sporazuma, predstavljeni su i rezultati kvantitativnog istraživanja deSHAME 2 koje je obuhvatilo 1715 roditelja u 20 županija i gradu Zagrebu, a koji su pokazali kako 70 posto djece ne zna da im se događa online seksualno uznemiravanje. Rezultati druge faze istraživanja pokazali su kako i roditelji provode na internetu više od osam sati, uglavnom na Facebooku, a dio roditelja priznaje kako ne razgovara s djecom o korištenju interneta, već češće “guglaju” odgovore ako vide da se djetetu nešto loše događa, umjesto da razgovaraju s djecom.

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Prijetnje u digitalnom svijetu još uvijek predstavljaju aktualan problem u društvu, a potvrđuju to i podaci Centra za sigurniji internet (CSI). Tijekom 2024. godine, broj poziva na besplatnu i anonimnu help liniju CSI-ja porastao je za 110 posto

Centar za sigurniji internet obilježio #BoljiOnline dan i predstavio alat za maloljetne žrtve online seksualne iznude

Prijetnje u digitalnom svijetu još uvijek predstavljaju aktualan problem u društvu, a potvrđuju to i podaci Centra za sigurniji internet Više…

Cilj radionice je povećati razinu znanja i svijesti o posljedicama zloporabe Interneta i društvenih mreža te pridonijeti općoj sigurnosti djece kao korisnika Interneta

Obilježen Međunarodni dan sigurnijeg Interneta

Međunarodni dan sigurnijeg Interneta u svijetu se obilježava svaki drugi utorak u mjesecu veljači. Ove godine, policijski službenici Policijske uprave Više…

Cilj ovih edukacija je pružiti nastavnicima znanje i alate za učinkovitu zaštitu djece i mladih u digitalnom dobu te ih osnažiti za prepoznavanje i sprječavanje opasnosti na internetu

Osječki Centar za sigurniji internet poziva učitelje i nastavnike na besplatne edukacije o zaštiti mladih u digitalnom dobu, prijave su u tijeku

U Centru za sigurniji internet, koji djeluje u sklopu Centra za nestalu i zlostavljanu djecu u Višnjevcu (Ulica bana J. Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Ako trenutno imate osjećaj da ne znate kako isplivati iz gomile nedovršenih zadataka, a imati slobodno vrijeme vam se čini kao iluzija, ovo je radionica za vas!

Radionica Pokreni se u 5 minuta

Tema ovogodišnje konferencije, koju već sedam godina organiziraju studenti Medicinskog fakulteta u Osijeku, bila je “Kardiologija i kardiokirurgija”

Međunarodni kongres studenata i mladih liječnika OSCON 2025 počeo u Osijeku

Policijski službenici Policijske uprave osječko-baranjske će u suradnji s Koordinacijom udruga branitelja i stradalnika Osječko-baranjske županije i braniteljskim udrugama OBŽ obilježiti Međunarodni dan svjesnosti o opasnostima od mina

Obilježavanje Međunarodnog dana svjesnosti od opasnosti od mina