U Osijeku povećanje koncentracije lebdećih čestica uzrokovanih požarom, građane se poziva na oprez!
Trenutačno je povećana koncentracija lebdećih čestica u zraku po mjernim postajama, preporučuje se oprez. Inspekcije DIRH-a uzorkuju bilje, hranu i hranu za životinje u Osijeku i okolnim naseljima
Gradonačelnik Osijeka Ivan Radić u subotu je održao konferenciju za novinare na kojoj je izvijestio da je u zraku povećana koncentracija lebdećih čestica te apelirao na građane da se ne zadržavaju na otvorenom.
– Velik dio požara zatrpan je zemljom kako bi se ugušio dim koji izlazi. Velik dio posla uz vatrogasce odradile su gradske, županijske i privatne tvrtke s mehanizacijom i teškim strojevima. Dio požara koji i dalje dimi je dio koji se ne smije dirati, jer policija mora obaviti očevid. Taj se dio požara zalijeva vodom i pjenom kako bi se također smanjio dim. U ovom trenutku svi građani Osijeka mogu osjetiti nesnosan smrad spaljene plastike. Razlog tomu je što je vjetar okrenuo južno i u ovom trenutku puše prema gradu – izvijestio je gradonačelnik Radić.
Dodao je da je prethodnih dana, prema DHMZ-u, kvaliteta zraka u gradu bila zadovoljavajuća, dok je trenutačno povećana koncentracija lebdećih čestica u zraku po mjernim postajama.
– Molimo i apeliramo na naše sugrađane da ukoliko ne moraju izlaziti van i zadržavati se na otvorenim prostorima, da to i ne rade. I dalje ćemo pratiti stanje. Prema prognozi vjetar bi i dalje trebao nastaviti južno prema gradu Osijeku – poručio je.
– Vatrogasci čine sve na terenu i ovim putem im na svemu zahvaljujem. Situaciju ćemo pratiti i ovisno u koncentraciji lebdećih čestica, iz sata u sat, kako nam podatci budu dostupni, izvještavati javnost. Manifestacije ne možemo zabraniti, no preporuka je i apel građanima da se ne zadržavaju na otvorenom. Ima mjesta oprezu, nema mjesta panici. Dugotrajno izlaganje, prema Zavodu za javno zdravstvo, može uzrokovati određene probleme, ali nema potrebe u ovim trenutcima biti vani, dok se koncentracija lebdećih tvari u gradu ne smanji – kazao je gradonačelnik.
Humanitarna akcija Kluba žena liječenih na dojci MAMMAE Osijek, koja se trebala održati na Trgu Ante Starčevića, je u dogovoru sa Stožerom i gradskom upravom odgođena, a Grad Osijek će uplatiti protuvrijednost prikupljenih donacija. Posjetitelji Sajma antikviteta dobit će obavijest da nije preporučljivo zadržavati se na otvorenom.
– Čim je požar buknuo izašli smo na teren, i županijski i gradski stožer. Ono što je nama primarno bitno je da se požar nije proširio, da je pod nadzorom i da se uvelike smanjilo izdimljavanje. Istražit će se što je dovelo do požara, građani Osijeka i Osječko-baranjske županije zaslužuju istinu. Ukoliko se utvrde odgovorni, naravno da tražimo da se sukladno zakonu i procesuiraju te da se o tome obavijesti javnost – rekao je gradonačelnik Radić.
Dodao je da je Državni inspektorat jučer krenuo s uzorkovanjem tla, te hrane za ljude i životinje. Dio provjerava i HAPIH, izvijestit će javnost kad budu imali rezultate. Ostaje na snazi preporuka HAPIH-a od prije dva dana.
Govoreći o inozemnim radnicima iz Drava Internationala, podsjetio je kako je Stožer odmah poduzeo sve mjere kako ne bi bilo ugroženih i da su prevezeni autobusima do Dvorane Jug. Radnici su još uvijek smješteni u dvorani, s čime je tvrtka Drava International suglasna i pokrit će troškove.
Na konferenciji je bio i zamjenik gradonačelnika i načelnik gradskog Stožera Dragan Vulin koji je ponovio kako nema mjesta panici.
– Ovo je opasnost koja nije nevidljiva i nije nešto što građani ne mogu osjetiti. Jasno se osjeti smrad plastike u zraku, vidi se dim. Kada ljudi to primijete, neka se sklone s otvorenog, zatvore prozore i neće biti nikakve opasnosti. Vjerujem da će tijekom dana to i proći. Najave su da će vjetar krajem dana promijeniti smjer, a u konačnici ulaže se maksimalan napor na sanaciji požarišta – zaključio je Vulin.
Inspekcije DIRH-a uzorkuju bilje, hranu i hranu za životinje u Osijeku i okolnim naseljima
Inspekcije Državnog inspektorata; poljoprivredna, sanitarna i veterinarska u ovim trenucima obavljaju preliminarna uzorkovanja bilja, hrane i hrane za životinje na području koje se nalazi nedaleko od požarišta u Osijeku, a u cilju utvrđivanja onečišćenja teškim metalima, policikličkim aromatskim ugljikovodicima i Dioksinima –DL-PCB; PFAS-ove.
Naime, Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu odredila je lokacije s kojih će se uzeti uzorci za laboratorijsku analizu prema procijeni rizika. Tako je u tijeku uzimanje uzoraka na sljedećim lokacijama; Brijest, Antunovac, Ivanovac, Ernestinovo, Laslovo, Čepin, Šodolovci, Ada i Tenja.
Uzimanje uzoraka odvijat će se kontinuirano u narednom razdoblju te će se prema dobivenim rezultatima i procjeni rizika povećavati broj postupanja nadležnih inspekcija.
Konkretno, sanitarna inspekcija Državnog inspektorata kontrolira hranu (voće i povrće podrijetlom sa navedenih lokacija) na tržnicama u Osijeku, Đakovu i Čepinu te na OPG-ima koji se nalaze na navedenom području.
Poljoprivredna inspekcija Državnog inspektorata provodi uzorkovanja biljnog materijala: ratarskih kultura te voća i povrća, koje se nalazi na poljoprivrednim površinama.
S obzirom na moguća zagađenja hrane za životinje u tijeku je i početno (nulto) ispitivanje uzetih uzoraka hrane za životinje; krmiva, silaže i/ili sjenaže na farmama i u mješaonicama hrane za životinje u sušarama i silosima, prije procesa sušenja u objektima sušara ili skladištenje. Nakon provedenih početnih ispitivanja veterinarska inspekcija Državnog inspektorata kontinuirano će provoditi kontrole proizvoda životinjskog podrijetla (mlijeko, sir, meso, proizvodi od mesa, jaja i dr.).
Inspekcije Državnog inspektorata; poljoprivredna, sanitarna i veterinarska po dobivenim rezultatima laboratorijskih analiza poduzimat će daljnje mjere.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?