Udruga inovatora OBŽ želi raditi svemirsko istraživanje u suradnji s NASA-om
Ideja je došla od tajnika udruge Gorana Nikolaševića, priznatog i nagrađivanog osječkog inovatora. Naime Goran je došao na ideju proučavanja svemirske psihologije – konkretno rođenja djeteta u svemiru i utjecaja svemirskog putovanja na dijete.
Psihologija aeronautike
Psihologija aeronautike postoji još od prvog leta u svemir, a kako će se dijete rođeno u svemiru socijalizirati, kakve će posljedice imati na njegovu psihu dugotrajno putovanje u malenom prostru i slično, sve su to pitanja na koja će odgovore pokušati dati Osječani.
– Nije tajna kako NASA godinama planira poslati misiju na Mars. Putovanje bi trebalo trajati oko dvije godine, a posada bi vrlo vjerojatno bila mješovita, odnosno sastavljena od muškaraca i žena. No kako postupiti u slučaju da tijekom tog putovanja dođe do začeća djeteta i njegova rođenja u bestežinskom stanju odnosno na putu prema Marsu. Takav slučaj nije isključen, i NASA takve situacije ozbiljno uzima u razmatranje. – priča Goran.
Kod svemirskih misija NASA uzima u obzir tisuće parametara. Misije dolaska i odlaska do svemirske postaje, koje se javnosti naizgled čine jednostavnim, zahtjevaju tisuće sati proračuna i priprema. Kako u takvim misijama nište ne bi pošlo krivo istraživanja iz astronautike rade se najprije na Zemlji. U tom dijelu Udruga inovatora vidi svoju priliku u suradnji s NASA-om.
Prije početka trebalo je proći dva vrlo zahtjevna koraka registracije
Osječki inovatori svoj su projekt istraživanja prijavili NASA-i, i u tom procesu prošli dva vrlo zahtjevna koraka: dobili su Duns Number odnosno rejting broj najveće svjetske rejting agencije Dun&Bradstreet, te NCAGE Code kojega izdaje NATO kako bi uopće mogli surađivati s Vladom SAD-a, koja upravlja NASA-om.
Prva dva koraka bila su najteža u cijelom postupku, a prošla su relativno lako prvenstveno iz razloga što Udruga okuplja renomirane članove. Posljednji korak upis je u CCR bazu suradnika sa američkom vladom, a te će se podaci o Udruzi inovatora se automatski proslijediti NASI, što je još uvijek u postupku.
– Sva istraživanja u aeronautici su multi disciplinarna, a mi ćemo se usredotočiti na istraživanje iz psihologije. Iz toga razloga surađivati ćemo sa Studijem psihologije Filozofskog fakulteta u Osijeku, čiji usmeni pristanak na suradnju smo već dobili. U istraživanju će sudjelovati dvoje najboljih studenata treće godine, pod nadzorom mentora s fakulteta. – kaže Goran.
Istraživanje počinje već ove jeseni
Nakon upisa u CCR istraživanje bi trebalo započeti već ove jeseni, odnosno početkom fakultetske godine. Prema procjenama trajalo bi oko tri godine, za to vrijeme studenti bi istraživali stanje na Zemlji u izoliranim područjima (korištenje dostupnih podataka i literature), bavili se vlastitim istraživanjima, te istraživanjem raznih mogućih situacija u svemiru (vezano uz rođenje djece iz perspektive psihologije).
Cilj Udruge inovatora nije samo raditi na inovacijama nego i na istraživanjima, a studentima koji budu sudjelovali u jednom ovakvom istraživanju zasigurno će biti otvorena mnoga vrata za daljnje napredovanje, ali i za druga istraživanja u suradnji s NASA-om.