ŽIVOT

UN: Polovica žena u zemljama u razvoju ne odlučuje o svom tijelu

Globalne mjere općeg zatvaranja mogle bi dovesti do 20 posto više obiteljskog nasilja jer će žrtve biti zatočene sa svojim zlostavljačima

    Objavljeno 14.04.2021
    Darija Kovačić

    Samo polovica žena u zemljama u razvoju ima kontrolu nad svojim tijelom – odlukama o spolnom odnosu, zdravstvenoj njezi i kontracepciji, pokazao je izvještaj Ujedinjenih naroda.

    U tom dokumentu stoji kako je ženama i djevojkama zabranjen pristup kontracepciji ili pobačaju, na njima se provodi obrezivanje ili provjere nevinosti te moraju ući u brak kao djeca, prenosi zaklada Thomson Reuters.

    “Pravo na autonomiju nad svojim tijelima znači pravo na izbor bez straha od nasilja ili toga da netko drugi odlučuje o nama”, rekla je Natalia Kanem, čelnica UN-ove agencije za seksualno i reproduktivno zdravlje (UNFPA).

    Žene subsaharske Afrike, južne i središnje Azije imaju najmanje kontrole nad svojim tijelima, primjerice u odlukama o stupanju u spolni odnos ili pristupu seksualnim zdravstvenim uslugama bez odobrenja muških rođaka ili partnera, piše UNFPA.

    U zemljama poput Malija, Nigera i Senegala samo 10 posto žena ima “tjelesnu autonomiju”, stoji u izvještaju koji je analizirao nekoliko setova podataka o rodnoj ravnopravnosti, seksualnom zdravlju i pristupu kontracepciji u 57 država.

    Kanem je istaknula kako društveni tabui o seksu te patrijarhat sprječavaju žene i djevojke da iskažu svoje mišljenje jer muškarci imaju prevlast u odlukama.

    “Rodna nejednakost je najpodmuklija i prožimajuća zapreka tjelesnoj autonomiji. Ona kreće od kolijevke”, kazala je Kanem, pedijatrica i epidemiologinja koja je dodala da je situacija pogoršana pandemijom koronavirusa.

    “Što je prije bilo teško sad je još gore zbog pandemije covida-19 koja je rezultirala povećanjem seksualnog nasilja, većim brojem neželjenih trudnoća i novim preprekama pristupu zdravstvenim uslugama, uz gubitke poslova i obrazovanja”.

    UNFPA je prošli travanj objavila da bi globalne mjere općeg zatvaranja mogle dovesti do 20 posto više obiteljskog nasilja jer će žrtve biti zatočene sa svojim zlostavljačima, prenosi Index.

    Istraživači su prognozirali i da će u narednom desetljeću biti 13 milijuna dječjih brakova više, kao i još 2 milijuna slučajeva ženskog obrezivanja jer će pandemija sputati svjetske inicijative protiv tih praksi.

    Sve veće siromaštvo zbog globalne recesije primorat će i sve više obitelji da ranije udaju svoje kćeri, tvrdi UNFPA.

    Usprkos takvim pogoršanjima, izvještaj Svjetske banke objavljen u veljači pokazao je da je 27 država prošle godine reformiralo svoje zakone kako bi žene imale veću ekonomsku jednakost s muškarcima.

    Foto: unsplash

    Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

    VEZANE VIJESTI

    U društvu postoji institucionalno nasilje nad ženama koje ih dodatno zastrašuje i ponižava u trenucima kada im je potrebna liječnička pomoć. Žene su primorane povjeravati svoje zdravlje i intimu osobama optuženima za teška kaznena djela, što narušava njihovu sigurnost i povjerenje u sustav

    Akcija uoči Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama: “Prestanite štititi silovatelje!” u 14 gradova

    Povodom Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, skrećemo pozornost na ozbiljne propuste sustava koji doprinose kontinuiranom nasilju nad ženama. Više…

    Polaznice ovog seminara će imati priliku naučiti osnove samoobrane poput analize konfliktnih ponašanja, osnove preventivnog ponašanja: kako reagirati glasom, pozicijom tijela i gestikulacijama, kako se obraniti kada je napadač znatno snažniji

    Krav Maga – Sigurna u sebe! Svaki dan!

    Povodom Nacionalnog dana protv nasilja nad ženama udruga Krav Maga Hrvatska organizira besplatne seminare za žene 23.09. u Zagrebu, Osijeku Više…

    Okupljanje se inače  održava radi druženja i bijega od svakodnevice, a danas je Sandra Kukec (bračni savjetnik/terapeut) održala svoje predavanje za više od 100 prisutnih žena

    [FOTO] Doručak za žene

    Danas je održan doručak za žene koji je započeo kao projekt Evanđeoske pentekostna crkva Radosne vijesti. Namjena mu je bila Više…

    VIŠE IZ KATEGORIJE

    Smijeh ima snažnu moć širenja pozitivne energije, zašto ove jeseni ne bismo poklonili upravo to? Pokloniti osmijeh nije tek beznačajan čin – to je dar koji ima trajan učinak, a još je ljepše ako dolazi u obliku nezaboravnog iskustva

    Pokloni zadivljujuće jesensko iskustvo, pokloni osmijeh

    Radionica je namijenjena mladima koji žele steći nova znanja, inspirirati se i aktivno sudjelovati u stvaranju pozitivnih promjena

    Srce za promjenu – Poziv mladima

    Ova neobična pekarska delicija, koja je već neko vrijeme glavna zvijezda svjetskih društvenih mreža, nije samo oku privlačna, već obećava i pravu eksploziju okusa

    Probali smo cube kroasan: Viralni hit koji je osvojio svijet, stigao je u Mlinar!