Uspješno održana konferencija projekta “Manjine kao mostovi između zajednica”
Jedan od osnovnih izazova za jačanje turističke razmjene između Mađarske i Hrvatske upravo je jezična barijera, stoga projekt ima za cilj povećanje tijeka informacija između medija i turističkog i kulturnog sektora u Osječko-baranjskoj županiji i Županiji Baranja, s naglaskom na promociju i informiranje o kulturnim i turističkim događanjima.
Jučer je u Prosvjetno-kulturnom centru Mađara u Osijeku održana početna konferencija projekta “Manjine kao mostovi između zajednica”, financiranog kroz Program prekogranične suradnje Mađarska-Hrvatska 2014.-2020. Nositelj projekta je Turistička zajednica Osječko-baranjske županije, a partneri su Hrvatska samouprava iz Pečuha koja predstavlja hrvatsku manjinu u Mađarskoj, Zsolnay kulturna četvrt iz Pečuha i Demokratska zajednica Mađara Hrvatske. Osječko-baranjska županija podupirući je partner projekta, a konferenciji je nazočio i zamjenik župana Osječko-baranjske županije iz reda nacionalnih manjina Radomir Čvarković. Jedan od osnovnih izazova za jačanje turističke razmjene između Mađarske i Hrvatske upravo je jezična barijera, stoga projekt ima za cilj povećanje tijeka informacija između medija i turističkog i kulturnog sektora u Osječko-baranjskoj županiji i Županiji Baranja, s naglaskom na promociju i informiranje o kulturnim i turističkim događanjima.
– Jedan od glavnih ciljeva projekta je učiniti turističku ponudu vidljivijom kako na razini regije tako i šire upravo u suradnji s manjinskim zajednicama – rekla je Ivana Jurić, direktorica Turističke zajednice Osječko-baranjske županije.
Održana su i dva tematska panela na kojima su sudjelovali Oliver Matijević, izvršni predsjednik Demokratske zajednice Mađara Hrvatske, Stjepan Blažetin, predsjednik Hrvatske samouprave Pečuh, Goran Ivanović saborski zastupnik, Renata Forjan, direktorica Turističke zajednice Općine Bilje, Ljiljana Vajda-Mlinaček, direktorica za marketing, turizam i korporativne komunikacije Belje plus d.o.o., Dražena Vrselja, intendantica Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku, Ivana Jurić, direktorica TZ OBŽ i Mislav Matišić iz TZ OBŽ.
– Na području susjedne nam Županije Baranya prošle je godina ostvareno oko 700.000 noćenja, dok je ta brojka u Osječko-baranjskoj županiji 234.000. To ukazuje na velik prostor za povećanje posjeta gostiju iz Mađarske kao i stranih gostiju koji borave u prekograničnom području. Ujedno rijetko koji dio Hrvatske ima tako turistički zanimljivo susjedstvo, što stvara potencijal za „prelijevanje“ gostiju odnosno njihov produžen boravak na destinaciji – pojasnila je Ivana Jurić.
Priliku u povećanju broja gostiju iz Hrvatske vide i partneri iz Mađarske.
– Kultura i vino dva su najvažnija stupa ove destinacije, a oba su dostupna u “vrhunskoj” kvaliteti, pa ćemo svoju komunikaciju usmjeriti prvenstveno na domaće tržište, a zatim na susjedne zemlje. S naše točke gledišta, naravno, kultura je turistički proizvod koji možemo ponuditi i u Hrvatskoj, a komunikacija na hrvatskom jeziku je bitna, i to je nešto što ćemo poboljšati za postizanje uspjeha. Nadamo se da ćemo pronaći jake i pouzdane partnere, a također ćemo stvoriti platformu na kojoj će informacije biti lako dostupne za obje strane za planiranje putovanja – poručio je Sámuela Kőszegija, voditelj projekata Kulturne četvrti Zsolnay.
Projekt se provodi ukupno 16 mjeseci, s početkom 1. rujna 2020.godine, a njegova ukupna vrijednost iznosi 199.202,00 EUR. Neke od planiranih aktivnosti projekta uključuju umrežavanje dionika u turizmu i civilnom sektoru s dvije strane granice kroz organizaciju dijaloga na temu suradnje medija, turističkih dionika, institucija i kulturnih ustanova, izradu baze podataka medija, kulturnih ustanova i turističkih dionika u prekograničnom području te razvoj mobilne aplikacije za pregled turističkih događanja u prekograničnom području, uspostavu sustava podrške dionicima na terenu od strane manjinskih zajednica te su-organizaciju društvenih i kulturnih događanja.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?