ŽIVOT

Visoki upravni sud presudio u korist okolišnih organizacija u vezi Drave

Poništeno rješenje Ministarstva kojim je dozvoljeno iskapanje 460.000 kubičnih metara sedimenta iz Drave, ali tek nakon godinu dana iskapanja

Objavljeno 30.12.2021
Ivona Amidžić

Visoki upravni sud presudio je u korist okolišnih organizacija i poništio rješenje Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja kojim je dozvoljeno iskapanje 460.000 kubičnih metara sedimenta iz Drave bez obveze izrade studije utjecaja na okoliš i utjecaja na ekološku mrežu, priopćeno je u  srijedu iz  WWF Adrie.

Presuda kojom se poništava rješenje ministarstva i odluka Upravnog suda u Osijeku stigla je nakon više od godinu dana otkad su okolišne organizacije WWF Adria, Zelena akcija, Udruga BIOM i Hrvatsko društvo za zaštitu ptica i prirode podnijele žalbu Visokom upravnom sudu zbog iskapanja sedimenta iz Drave, dodaje se.

Visoki upravni sud je u presudi naveo kako se odluka prvostupanjskog suda ne može ocijeniti zakonitom. Također, ocjenjuje kako u Elaboratu zaštite okoliša nije uzet u obzir utjecaj zahvata na ptice. U presudi se ističe kako navedeni propusti nisu otklonjeni u upravnom postupku, a niti u postupku pred prvostupanjskim sudom.

Stoga se nalaže Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja da mora donijeti novo rješenje o zahtjevu za ocjenu o potrebi procjene utjecaja zahvata na okoliš i o ocjeni prihvatljivosti za ekološku mrežu uz pravilnu primjenu mjerodavnih propisa.

„Presuda potvrđuje naše navode o nedosljednosti i kršenju procedura, manjkavom elaboratu na temelju kojeg je zahvat odobren, a na što smo upozoravali od samog početka. Međutim, ovo je Pirova pobjeda za rijeku Dravu s obzirom na to da je presuda stigla nakon više od godine i pol od početka zahvata na rijeci Dravi i da se iskapanje pijeska iz rijeke odvijalo neometano. Stoga ostaje vidjeti kolika je šteta učinjena“, rekla je Branka Španiček iz WWF Adrije ispred okolišnih organizacija.

Španiček dodaje kako je ovim nezakonitim zahvatom načinjena i velika materijalna šteta jer je i dalje nepoznato koliko je točno pijeska izvađeno u ovom periodu i je li taj pijesak već prodan.

„Vlada RH je odlukom iz rujna odobrila Hrvatskim vodama prodaju pijeska po cijeni od 49,51 kn po kubičnom metru. Tim je nezakonito odobren zahvat težak 23 milijuna kuna“, zaključila je Španiček i izrazila nadu da će Ministarstvo postupiti prema odluci suda što prije te pojasniti kako će postupiti po pitanju do sada izvađenog sedimenta u ovom slučaju.

Okolišne su organizacije početkom svibnja 2020. podnijele tužbu protiv Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja zbog izdavanja rješenja Hrvatskim vodama za iskapanje 460.000 kubičnih metara sedimenta iz Drave bez obveze izrade studije utjecaja na okoliš i utjecaja na ekološku mrežu. Upravni sud u Osijeku na prvom i jedinom ročištu 7. listopada 2020. u potpunosti je odbacio sve dokazne prijedloge okolišnih organizacija.

(Hina)

foto: arhiva

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

S obzirom na veliki interes investitora, pristiglo je 56 ponuda, a četiri lokacije uz Dravu privukle su čak 45 ponuda, što potvrđuje visoku atraktivnost ovog područja grada

Atraktivne lokacije uz Dravu: Rivijera stambenih zgrada u Osijeku

Grad Osijek postao je atraktivna destinacija za investitore zahvaljujući prodaji zemljišta uz Dravu, koja uključuje četiri lokacije na Donjodravskoj obali. Više…

U Osijeku se noćas Drava izlila na lijevu obalu, pa iz Stožera civilne zaštite građane pozivaju da se suzdrže od šetnje poplavljenom šetnicom zbog opasnosti koje nosi nabujala rijeka

Vrhunac vodenog vala u Batini, Drava se izlila na lijevu obalu u Osijeku

Sjednica Stožera civilne zaštite Osječko-baranjske županije održana je danas (25. rujna 2024. godine) u poslijepodnevnim satima u Društvenom domu u Više…

Vodni val polako stiže u Hrvatsku, očekujemo ga u Batini otprilike u srijedu i bit će nešto niži od predviđanja. Hrvatske vode su spremne na vodni val koji će prema predviđanjima biti ipak nešto niži nego 2013. godine

Stožer CZ OBŽ na terenu – i na nebranjenim područjima se nastoji minimalizirati šteta

Danas (20. rujna 2024. godine) su obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije i načelnik Stožera CZ Osječko-baranjske županije Mato Lukić, zamjenik Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Društvo godišnje intervenira između 20 i 30 puta, a s ponosom se oslanja na mladu, školovanu jezgru koja jamči nastavak uspješnog rada

DVD Donji Grad: 150 Godina posvećenosti i hrabrosti

S natpisima „Patrijarhat nije religija“ i „Pravo na izbor“, kao i porukama o pokušaju zataškavanja ubojstva Mihaele Berak, poslale smo snažnu poruku protiv nasilja, korupcije i šutnje institucija, izjavile su članice udruge Adela

[FOTO] Održana “Tiha misa” ispred osječke konkatedrale

Vinogradi Nuić smješteni su u jugozapadnom dijelu Hercegovine, u mjestu Crnopod, između Međugorja i Ljubuškog, gdje se ponajviše uzgajaju autohtone sorte Žilavka, Blatina i Trnjak

Četvrtak u Wine&Friends uz vinariju Nuić