ŽIVOT

Web detektivi – djeca obučena za prepoznavanje i prijavljivanje neprimjerenog sadržaja na Internetu

Cilj je povećati razinu znanja i svijesti o posljedicama zlouporabe Interneta i društvenih mreža te pridonijeti općoj sigurnosti djece

Objavljeno 17.11.2023
Darija Kovačić

Policijski službenici za prevenciju, Policijske uprave osječko-baranjske, su sa stručnjacima Centra za nestalu i zlostavljanu djecu Osijek (Centar za sigurniji Internet) nastavili provoditi radionicu Web detektivi.

Projekt su tijekom 2013. godine pokrenuli Centar za nestalu i zlostavljanu djecu i policijski službenici za prevenciju Policijske uprave osječko-baranjske u sklopu preventivnog projekta ”Sigurnost i zaštita djece na Internetu“.

Radionice su tijekom listopada i studenog ove godine provedene u tri četvrta razreda Osnovne škole Frana Krsta Frankopana u Osijeku te dva peta razreda Osnovne škole Matija Petra Katančića u Valpovu, prilikom čega je educirano 97 učenika, pet učiteljica i dvije pedagoginje.

Provođenjem radionica Web detektivi, djeca se educiraju kako prepoznati i prijaviti neprimjeran sadržaj na Internetu. Radionica se provodi dva dana po sat vremena i nakon završetka radionice svako dijete dobiva diplomu i detektivsku iskaznicu kako bi, temeljem jedinstvenog koda s iskaznice, mogao prijaviti neprimjereni sadržaj putem dojavnog internetskog obrasca i time ispuniti svoju zadaću web detektiva.

Cilj je povećati razinu znanja i svijesti o posljedicama zlouporabe Interneta i društvenih mreža te pridonijeti općoj sigurnosti djece.

Zadaće Web detektiva su:
•         Prijaviti međuvršnjačko nasilje putem Interneta
•         Prijaviti cyberbullying ili elektroničko nasilje
•         sprječavati poticanje grupne mržnje i ismijavanje, vrijeđanje, napad na privatnost, uznemiravanje, različite poruke vulgarnog sadržaja, uhođenje, prijeteće poruke, lažno predstavljanje, širenje nasilnih i uvredljivih komentara, iznošenje osobnih tajni, podataka ili slika koje nisu namijenjene javnosti, slanje okrutnih, zlobnih, katkad i prijetećih poruka, namjerno izbacivanje nekog iz online svijeta, kreiranje internetskih stranica koje sadrže priče, crteže, slike i šale na račun vršnjaka, slanje fotografija svojih kolega te traženje ostalih da ih procjenjuju po određenim karakteristikama, odnosno da glasaju za osobu koja je, primjerice, najružnija, najnepopularnija ili najdeblja u školi…

Osim prijave putem detektivske iskaznice Web detektiva, zlonamjerno ponašanje možete prijaviti i pozivom policiji na broj 192, dolaskom u policijsku postaju ili on-line prijavom na Red Button.

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Na događaju je uživo sudjelovalo oko 180 ljudi, dok ih se 800 priključilo online. Na Forumu je sudjelovalo više od 40 mladih iz 23 zemlje, a Centar ne skriva ponos što je jedna od njih bila i Osječanka Lara.

[FOTO] Veliko postignuće Osječanke: Hrvatska je dobila predstavnicu mladih na Forumu za sigurniji Internet!

Nacionalni Centar za sigurniji internet proteklog je tjedna sudjelovao na prestižnom Forumu za Sigurniji Internet (SIF) u Bruxellesu, u organizaciji Više…

Dnevna ili kratka svjetla na motornim vozilima obvezna su danju u razdoblju od 1. studenog do 31. ožujka

Od 1. studenog obvezna vožnja s upaljenim svjetlima

Odredbom članka 102. Zakona o sigurnosti prometa na cestama („NN“ 70/2019.), datumski je određeno korištenje dnevnih ili kratkih svjetala danju Više…

Policija poziva sve sudionike u cestovnom prometu na poštivanje prometnih propisa i pravila te na strpljenje i međusobnu toleranciju, kako bi se izbjegle nepotrebne prometne gužve

Blagdan Svih svetih – savjeti građanima

Povodom blagdana Svih svetih i Dušnog dana, na području grada Osijeka, očekuje se povećan promet vozila i kretanja građana, posebno Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Šarić je vodeći refrakcijski i transplantacijski kirurg s dvadesetogodišnjim iskustvom u području laserske korekcije vida te u području transplantacijske kirurgije, a iza njega je više od 25 000 zahvat

Renomirani hrvatski oftalmolog Dean Šarić poručuje: “Zbog mobitela će za 10 do 15 godina pola čovječanstva biti kratkovidno”

Lorena Balić osvojila je nagradu #BeCroactive 'Lokalni heroj' kao pojedinka, volonterka, koja je u radu s djevojčicama u dobi od 6 do 10 godina, pod kapom ŽNK Osijek i projekta 'Princeze u kopačkama'

BeCroactive – Lorena Balić je “Lokalni heroj” u 2023.

Zbivanja su grupirana na tri strane – na središnjem Trgu Svetog Trojstva dominira glavna atrakcija, koja već treću godinu nudi pogled na grad, na Dravu s tridesetak metara visine – panoramski kotač.

[FOTO] Otvoren Advent u Osijeku – Očekuje nas puno različitih programa, na različitim lokacijama