ŽIVOT

Zašto datum Uskrsa ‘šeta’ iz godine u godinu?

Datum Uskrsa se određuje kao prva nedjelja koja pada nakon 14. dana mladog mjeseca počevši s 21. ožujkom ...

Objavljeno 20.04.2019
Alan Srčnik

Računanje datuma Uskrsa ili komputski račun (lat. computus) srednjovjekovni postupak je kojim se određuje datum Uskrsa u crkvenim kalendarima kao što je opći rimski kalendar.

Određivanje datuma Uskrsa povezano je s usklađivanjem trajanja solarne i lunarne godine i solarnog sa židovskim lunarnim kalendarom. Dana 14. “nisana” (mjesec židovskog kalendara), Isus i njegovi učenici, slavili su “pashu”, praznik kad su se Židovi prisjećali izlaska iz Egipatskog ropstva. Sljedećeg je dana Isus položio svoj život za otkup čovječanstva od grijeha, te je treći dan nakon toga, u nedjelju, uskrsnuo.

Izvorno pravilo je bilo da se Uskrs slavi na nedjelju koja pada nakon punog mjeseca iza proljetne ravnodnevice. Prema tom računu Uskrs je padao u nedjelju nakon 21. ožujka (iako ravnodnevica može biti i 20. ožujka), 14 dana nakon početka crkvenog mlađaka (datuma početka novog mjeseca u lunarnoj godini). Datum crkvenog mlađaka, odnosno usklađivanje trajanja lunarne i solarne godine određivalo se s pomoću epakta. Astronomski točni datumi punog mjeseca i proljetne ravnodnevice ponekad nisu bili jednaki datumima iz propisanog komputskog postupka.

Od 16. stoljeća računanje datuma Uskrsa se razlikuje u istočnoj i zapadnoj crkvi.

Prema pravilu Katoličke crkve datum Uskrsa se određuje kao prva nedjelja koja pada nakon 14. dana mladog mjeseca počevši s 21. ožujkom. Ovako određen datum može biti u rasponu između 22. ožujka i 25. travnja, pa je zato Uskrs pomični blagdan.

U crkvama koje koriste julijanski kalendar postoji dodatno pravilo da Uskrs mora biti iza Pashe, pa zbog toga datum Uskrsa može biti kasniji, ali i jednak datumu izračunatog prema gregorijanskom kalendaru.

Izvor: Wikipedia

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Sajam je bio prilika za predstavljanje bogatstva uskrsnih običaja, a posebnu pažnju posjetitelja privukla su šarena, ručno ukrašena jaja – simboli Uskrsa i proljetnog buđenja

Uskrsni sajam na Trgu Ante Starčevića: Slavlje tradicije i zajedništva u Osijeku

Na osječkom Trgu Ante Starčevića ove je subote održan Uskrsni sajam, koji je i ove godine privukao brojne građane, udruge Više…

Proteklog vikenda Portanova je bila domaćin Velike potrage za pisanicama, koja je privukla više od 200 mališana s roditeljima. Maleni tragači s oduševljenjem su sudjelovali u zabavnoj potrazi, a trud im se itekako isplatio – podijeljeno je preko 200 nagrada!

[FOTO] Kad je i zeko u dilemi – Portanova nudi rješenje

Uskrs je pred vratima, a vi još niste kupili poklone najdražima! Ma nema brige! Iz Portanove predlažu dar s bezbroj Više…

Potraga započinje u 11.00 sati na Odjelu za rad s djecom i mladima Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek

GISKO – Potraga za bijelim zecom

U povodu uskrsnih praznika, Gradska i sveučilišna knjižnica Osijek organizira uskrsnu igru za djecu pod nazivom “Potraga za bijelim zecom”, koja Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Geotermalna energija jedan je od rijetkih obnovljivih izvora koji je stabilan, lokalno dostupan i neovisan o vremenskim ili tržišnim uvjetima

U Osijeku počelo istraživanje geotermalnog potencijala za potrebe toplinarstva

Ciljevi ljetnog rukometnog kampa su poticanje djece na bavljenje rukometom i sportom općenito, pružanje sadržaja za aktivno i sportsko ljeto, stvaranje i jačanje prijateljstva među igračicama i igračima te ukazivanje na važnost timskog rada

RK Tenja organizira 10. ljetni rukometni kamp

Ovim preseljenjem je osigurana veća prostorna i funkcionalna povezanost Zavoda s ostalim bolničkim ustrojstvenim jedinicama, što će doprinijeti još kvalitetnijoj i dostupnijoj skrbi za pacijente

KBC Osijek – preseljenje poliklinike Zavoda za dermatologiju i venerologiju