Zeleni Osijek: Spriječite rušenje Zlatne Grede
Zeleni Osijek je u rujnu 2003. godine sklopio Ugovor o Zakupu s Hrvatskim šumama d.o.o. Zagreb za korištenje upravne zgrade pustare Zlatna Greda. Objekt je zatečen u ruševnom stanju, zapuštenom infrastrukturom, propalim vodovodnim i električnim instalacijama. Mladi grada Osijeka, volonteri i Udruga za zaštitu prirode i okoliša Zeleni Osijek započeli su obnovu i oživljavanje napuštene „pustare“ u šumama Kopačkog rita.
Projekt uređenja finaciran je od strane Američkog i Britanskog veleposlanstva, Ministarstva turizma, Ministarstva zaštite okoliša, USAID-a te brojnih domaćih i stranih donatora i tvrtki. Od 2007. do 2011. godine Zlatna Greda je mjesto investiranja više od 400 tisuća eura iz EU fondova čime je Zeleni Osijek postao jedna od najuspješnijih udruga u RH u realizaciji i uspješnom prijavljivanju na EU fondove. Zlatnu Gredu godišnje posjeti više od 3000 učenika, turista, građana i izletnika iz Hrvatske i inozemstva.
U ljeto 2011. godine Zeleni Osijek je dobio informaciju da Uprava šuma Podružnica Osijek planira rušenje tradicijskog objekta u centru Zlatne Grede te na njenom mjestu gradnju „Objekta za prikupljanje, skladištenje i rasijecanje mesa divljači“, prema navodima Zelenih radi se o „klaonici“, koja nije u skladu niti sa Prostorno planskom dokumentacijom, mišljenjem konzervatora, ekologa i smjernica Europske komisije.
Ovim projektom Hrvatskih šuma onemogućava se očuvanje Zlatne Grede kao kulturno/tradicijske baštine RH, navode Zeleni, stoga je nadležnim Ministarstvima i Vladi RH upućen zahtjev za zaustavljanjem rušenja objekata i gradnjom „klaonice“ za divljač.
28. listopada 2011. Ministarstvo kulture RH donijelo je Rješenje po kojem Pustara Zlatna Greda ima svojstvo kulturnog dobra te se na njega primjenjuju mjere zaštite i Zakon o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara.
Nakon što se aktualizirao problem rušenja i gradnje spomenutog pogona (kojeg šumari nazivaju hladnjača) u Zlatnoj Gredi, Zeleni Osijek je zaprimio anonimnu dojavu o slučaju „divlje“ animalne deponije odnosno foto dokumentaciju razbacanih trupala divljači pored naselja Tikveš u Parku prirode Kopački rit, Nekoliko desetaka metara od postojeće hladnjače kojom upravljaju Hrvatske šume Podružnica Osijek, a što su i zabilježili na priloženim fotografijama.
O ovom pitanju oglasile su se i Hrvatske šume, odnosno čelni čovjek osječke uprave Hrvatskih šuma Dragutin Vračević koji je opovrgnuo navode Zelenih, prozvavši ih ‘neistinama i lažima’. Navodi kako pogon za preradu mesa nije klaonica, te kako je potrebno poništiti rješenje kojim je Zlatna Greda proglašena kulturnim dobrom, jer je na taj način onemogućena daljnja gradnja tog objekta, a time i razvitak i dobit Hrvatskih šuma, stoga su uložili žalbu na rješenje o proglašđenju kulturnog dobra.
– Ovim putem apeliramo na relevantne institucije da zaštićena Pustara Zlatna Greda ostane u vlasništvu Republike Hrvatske s upravljanjem koje će osigurati ekološku i kulturološku revitalizaciju Pustare i na opću korist u smjeru održivog razvoja Baranje. – navode Zeleni.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?