Zemlja bez granica – najava večernjeg programa

1380-ero djece prijavilo se putem Internet stranice, a 622 djece u svojim školama, sudjelovat će 70-ak mališana iz Dalja, Erduta i Aljmaša te 20-ero djece s posebnim potrebama iz Splita. Angažiran je 61 volonter, a gostovat će još 50-ero djece i mladih iz okolnih mjesta i župa. Ukupno je ove godine izravno u projekt uključeno 2267 osoba.
Ovogodišnja manifestacija organizirana je u suradnji s Hrvatskom komorom dentalne medicine Osijek i posvećena je prevenciji karijesa kod djece. Karijes je danas, bez obzira na dobro poznavanje prirode bolesti i mogućnosti njezine učinkovite prevencije, još uvijek najraširenija bolest naše civilizacije od koje boluje i do 90% cjelokupnog pučanstva.
Obzirom da ne postoji kontinuirani program dentalne prevencije za djecu u Hrvatskoj Udruga Breza ove je godine odlučila ovoj temi posvetiti posebnu pozornost i na kreativan i bajkovit način ohrabriti djecu da odu kod zubara jer je individualni pristup liječenju zubi jedini pravilan i istinski učinkovit.
UTORAK, 28. kolovoza 2012.
20,30 sati, DVORIŠTE GALERIJE LIKOVNIH UMJETNOSTI U OSIJEKU
Europske avenije 9, Osijek
KONCERT: THE SPARKS
U dvorištu Galerije likovnih umjetnosti u Osijeku koncert će održati osječki band The Sparks koji svira soul/funk/jazz! Helena i ekipa su akademski glazbenici koji u The Sparks sviraju iz čistog užitka, a većinu njihovog repertoara čine obrade poznatih skladbi i retro zvuka iz ’50. i ’60. godina. The Sparks će svirati i nekoliko obrada Amy Winehouse, a njihov sofisticirani zvuk zapalit će sve Osječane i njihove goste i zagrijati atmosferu za dane koji slijede.
ČETVRTAK, 30. kolovoza 2012.
19,00 sati, GALERIJA LIKOVNIH UMJETNOSTI OSIJEK
Europske avenije 9, Osijek
IZLOŽBA JELENE KOVAČEVIĆ
POPOCATEPETL
O autorici
Jelena Kovačević rođena je 1982. u Osijeku. Godine 2005. diplomirala je grafiku u klasi prof. Ante Kuduza, na zagrebačkoj Akademiji likovnih umjetnosti, a 2009. magistrirala je grafiku u klasi prof. Lojze Logara na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje u Ljubljani.
Trenutno pohađa doktorski studij slikarstva na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Zaposlena je u zvanju docentice na Učiteljskom fakultetu u Osijeku
O izložbi
Izložba predstavlja novi ciklus grafičkog materijala u tehnici računalnog tiska na papiru i računalnog tiska čvrstoj podlozi. Osamnaest dijela čine jednu cjelinu i raspoređeni su u prostor na poseban način sukladno naravi samog djela.
Božidar Zrinski , izbornik 28. grafičkog biennala u Ljubljani 2009., izložbe koju se s pravom smatra najkompetentnijim mjestom koje motri i promišlja svjetski prostor u grafičkim medijima, uvrstio je Jelenu Kovačević u svoj izbor hrvatskih autora. Zrinski je pojasnio kako u osječkom prostoru grafičke scene živi „raznolikost umjetničkih pristupa u projektima (koji) izražavaju široko razumijevanje grafičkog medija“ a Jelena Kovačević je umjetnica koja je „očuvala (svoju) izrazitu intimnost i hermetičku simboliku djela“.
Njezine su slike u prostor svoga zagonetnoga, slojevitoga i vrlo zahtjevnoga za razumijevanje sadržaja doista udomile mnoge tajnovite znakove i simbole koji krajnje diskretno, ali vidljivo evociraju arsenal svojevrsne mistike gotičkog, noir i edgaralanpoovskog horora, iskustva stečenog iz filma, stripa ili ilustracija, i čine svijet mnogih brižljivo pritajenih iskustava i emocija vlastitog intimizma.
(adaptirani izvadak iz teksta Vlastimira Kusika, predgovora kataloga pod nazivom Popocatépetl ili „vražje“ tajne uokvirene prividom bezazlenosti)
PETAK, 31. kolovoz 2012.
20,00 sati, DVORIŠTE HDLU
PERFORMANCE „CREATIVE CONNECTION“
Kazališna skupina Leo Amici iz Mađarske
Kreativne veze
Drama i terapija pokretom čine izravnu i kreativnu vezu koja se razvija među ljudima, osobnu potragu za točkama na kojima tijelo i duh izbijaju na slobodu, za mogućnostima obuhvaćanja i izražavanja neopipljivih osobnih granica.
Tijekom discipliniranih priprema u sigurnom prostoru komune – prevladavajući tjelesne prepreke i blokade – ovisnici traže svoj put i postavljaju si vrlo hrabra pitanja. Dramska i terapija pokretom predstavljaju – i u isto vrijeme razigrano razvijaju – borbu, probijanje, duhovne doživljaje i razvoj veza među ljudima, to je kreativna ekspresija naših emocija osnažena vlastitom osobnošću, nadograđena simpatijom i razumijevanjem drugih.
Ona se bori sa zamjenskim oblicima ponašanja, utajom i drugim modelima koje smo usvojili, te otkriva skriveno i navike u našem svakodnevnom životu. Sudjelujući u dramskoj i terapiji pokretom bolest se okreće u sredstvo koje se može iskoristiti za postizanje cilja.
Sve nesreće, stid, poniženje, gubitak kontrole koje doživljavaju ovisnici postaju izvor umjetničkog rada koji čeka kreativno iskorištavanje. Drama i terapija pokretom kao samostalna metoda rada nisu dovoljne za liječenje bolesti ovisnosti. Ovisnici u programu trebaju zajednicu koja nudi vrijednosti i ideale s kojima se mogu identificirati i koja će ih nadmašiti.
ZAKLADA LEO AMICI, KOMLO, MAĐARSKA
Mađarska zaklada Leo Amici osnovana je u Komlu prije dvadeset godina kako bi se ponudilo liječenje ovisnicima o drogama i alkoholu, te pomogao njihov oporavak za dobrobit cijelog društva. Zaklada provodi zacrtane aktivnost s velikim uspjehom.
Rehabilitacija ima za cilj provesti kronične ovisnike kroz rezidencijalnu instituciju i terapijsku zajednicu u kojoj se provodi program 12 koraka.
„Učimo živjeti i rasti uz pomoć razvijanja zdravih način zajedničkog života. Otvoreno i iskreno, međusobno dijelimo svoja iskustva, snagu i nadu. Učimo brinuti o sebi, našim prijateljima i zajednici. Usprkos svim razlikama tu je snažna veza koja nas drži zajedno: želja za oporavkom”, poručuju iz Leo Amicija.
Performance će izvesti liječeni ovisnici koji su pri kraju programa, a terapija dramom i pokretom pomogla je njihovom oporavku.
Međunarodna, kulturna manifestacija za djecu i mlade „Zemlja bez granica“ 2012. održava se pod pokroviteljstvom predsjednika Republike Hrvatske i Ministarstva kulture te uz podršku Ministratva znanosti, obrazovanja i sporta.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?