ŽIVOT

Otvoren Buba-bar, kafić u kojem rade osobe s invaliditetom, većinom Downovim sindromom

Jedan od rijetkih primjera socijalnog poduzetništva u Hrvatskoj... Jeste li ga već posjetili? :D

Objavljeno 03.07.2020
Ivona Amidžić

Buba bar, jedan od rijetkih primjera socijalnog poduzetništva u Hrvatskoj, otvoren je u središtu Vinkovaca, a pored konobara po struci, zapošljavat će i desetak osoba s invaliditetom, uglavnom s Downovim sindromom.

Svi su oni članovi vinkovačke Udruge osoba s invaliditetom “Bubamara”, koja i stoji iza tog projekta. Buba bar otvoren je nakon dobivanja uporabne dozvole na koju se čekalo nešto više od godinu dana.

Velić: Mi smo šiljak koji treba razbiti led

“Pokušavamo biti udruga sa stvarnim, a ne samo deklarativnim djelovanjem. Pored brojnih projekata koje smo realizirali, jedna od naših politika bila je i zapošljavanje osoba s invaliditetom te smo tako u zadnjih sedam godina imali više 1.000 ugovora o radu”, kazao je predsjednik “Bubamare” Tomislav Velić.

Naveo je da je Buba bar, u sklopu kojega se nalazi i kuglana, omogućio osobama s invaliditetom ne samo ustavno, već i prirodno pravo rad.

Po njegovim riječima, Buba bar stoga je iznimno važan i na nacionalnoj razini jer je “šiljak koji treba razbiti led”, da pravo na rad bude osigurano svim građanima u Hrvatskoj.

“Zahvaljujući Buba baru i bivšoj ministrici Nadi Murganić nadopunjen je Zakon o socijalnoj skrbi koji sada kaže da osobe s invaliditetom imaju pravo raditi, a pri tome ne gube invalidninu, kao što je do sada bio slučaj”, napomenuo je Velić.

Udruga “Bubamara” okuplja oko 1.500 osoba s invaliditetom s područja Vukovarsko-srijemske županije, a njezin je predsjednik istaknuo da ne žele biti ovisni nego doprinositi sebi tako da osoba s invaliditetom koja prima invalidninu na taj način –  kroz rad –  sudjeluje u stvaranju vlastite invalidnine.

Banožić i Ferbežar otvorili Buba bar

Ministar državne imovine Mario Banožić, koji je zajedno s članom “Bubamare” Alenom Ferbežarom, otvorio Buba bar, poručio je kako je “Bubamara” istinski primjer pravog socijalnog poduzetništva te je brojem članova i djelovanjem prerasla pravni oblik udruge.

“Vaše društveno djelovanje sada dobiva novu dimenziju tako da ćemo ići u pravcu da “Bubamara” ide ka preoblikovanju iz udruge u javnu ustanovu, čime će se olakšati vaše i financiranje i djelovanje”, najavio je Banožić.

Direktorica Vinkovačke razvojne agencije (VIA) Danijela Slipčević rekla je kako su Grad Vinkovci – u čijem vlasništvu je prostor Buba bara i kuglane – i VIA, 2017. i 2018. proveli dva projekta obnove vrijedne 2,6 milijuna kuna od kojih je Ministarstvo regionalnog razvoja osiguralo nešto više od 1,3 milijuna, a Grad Vinkovci nešto više od 1,2 milijun kuna. U projekt uloženo je oko sedam milijuna kuna.

(Hina)

foto: screenshot

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Osobitu pozornost imalo je uvođenje jedinstvenog dokumenta koji sadrži i Nacionalnu i Europsku iskaznicu za osobe s invaliditetom, iskaznicama koje su ključne u ostvarivanju lakšeg pristupa brojnim pogodnostima i povlasticama

Novi sustav olakšava ostvarivanje prava na povlastice u prometu osobama s invaliditetom

U organizaciji Agencije za komercijalnu djelatnost (AKD) 8. veljače 2024. godine u Hotelu Osijek održana je edukacija o projektu MOSI Više…

"Politika je dužna napraviti prvi korak u osiguranju jednakosti mogućnosti za osobe s invaliditetom"

SDP poziva na osnivanje zaštitnih radionica za osobe s invaliditetom

U cilju uključivanja većeg broja osoba s invaliditetom u područje rada i zapošljavanja, SDP je na posljednjoj sjednici Skupštine Osječko-baranjske Više…

Centar za kulturu medija iz Vinkovaca ovaj vikend održava 3. izdanje novinarskog festivala Media in Time koji će biti u Vinkovcima i Vukovaru...

Medijski vikend u Vinkovcima i Vukovaru

3. izdanje novinarskog festivala Media in Time održat će se sutra i u subotu u Vinkovcima i Vukovaru u organizaciji Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Riječ je o sadnji u okviru projekata ozelenjivanja urbanih i periurbanih površina, odnosno gradskih i prigradskih naselja, kako bi se povećala otpornost urbanih sredina na klimatske promjene, ali i povećala bioraznolikost

U Osijeku krenula prva velika sadnja po europskim standardima čak 1700 stabala

Smijeh ima snažnu moć širenja pozitivne energije, zašto ove jeseni ne bismo poklonili upravo to? Pokloniti osmijeh nije tek beznačajan čin – to je dar koji ima trajan učinak, a još je ljepše ako dolazi u obliku nezaboravnog iskustva

Pokloni zadivljujuće jesensko iskustvo, pokloni osmijeh

Radionica je namijenjena mladima koji žele steći nova znanja, inspirirati se i aktivno sudjelovati u stvaranju pozitivnih promjena

Srce za promjenu – Poziv mladima