GOSPODARSTVO

Žetva pšenice, ječma i uljane repice na slavonskim i baranjskim poljima u punom jeku

"Očekuje se da bi prosječan urod pšenice po hektaru na području županije mogao biti za desetak posto viši u odnosu na 2019. godinu"

    Objavljeno 10.07.2020
    Ivona Amidžić

    Žetva ozimih kultura – pšenice, ječma i uljane repice – na slavonskim i baranjskim poljima je u punom jeku i mogla bi završiti u idućih desetak dana, a prinos pšenice mogao bi biti znatno viši nego lani, dok se njena otkupna cijena kreće od 90 lipa do 1,20 kuna po kilogramu, priopćeno je u srijedu iz HGK – Županijske komore Osijek.

    Na približno polovici do sada požnjevenih površina pod pšenicom u Osječko-baranjskoj županiji urod pšenice kreće od 6,5 tona po hektaru do čak 10,5 tona po hektaru na poljima velikih poljoprivrednih tvrtki, navode iz županijske komore.

    “Prema dosadašnjim pokazateljima, očekuje se da bi prosječan urod pšenice po hektaru na području županije mogao biti za desetak posto viši u odnosu na 2019. godinu”, ističe se u priopćenju.

    Prošle je godine u Hrvatskoj prosječan prinos po hektaru bio 5,6 tona pšenice, dok je u Osječko-baranjskoj županiji on bio viši, 6,2 tone po hektaru.

    “Ove godine bi, ako se zadrže povoljne vremenske prilike, ratari na istoku Hrvatske mogli imati jednu od boljih žetvi”, procjenjuju u županijskoj komori.

    Kako navode, otkupne cijene pšenice kreću se od 0,90 do 1,20 kuna za kilogram, što ovisi o njezinoj kvaliteti.

    Naime, prema Pravilniku o ugovornim odnosima pri otkupu pšenice, po kvalitativnim parametrima – hektolitarskoj masi, udjelu proteina, vlage i primjesa – postoji pet kategorija pšenice, od premium, do 4. kategorije.

    Prošle je jeseni pšenica u Hrvatskoj zasijana na 138 tisuća hektara, od čega u Osječko-baranjskoj županiji na 45 tisuća hektara.

    Pri samom kraju u Osječko-baranjskoj županiji je i žetva ječma, a zabilježeni su prinosi od četiri do devet tona po hektaru te se očekuje prosječan urod ječma od šest tona po hektaru, što je za oko pola tone po hektaru veći prinos nego prošlogodišnji.

    S obzirom na proizvodna očekivanja zbog nedostatka vlage ovoga proljeća, većina proizvođača je zadovoljna urodom ječma, ističu iz osječke komore.

    Kako navode, otkupne cijene ječma za stočnu hranu kreću se od 85 do 95 lipa po kilogramu, dok će cijena pivarskog ječma biti viša.

    U cijeloj Hrvatskoj ječmom je bilo zasijano 57 tisuća hektara, a uljanom repicom 38 tisuća hektara.

    Urod uljane repice, čija je žetva također pri završetku, ove će godine biti niži nego lani, ističu iz Županijske komore Osijek.

    Na poljima Osječko-baranjske županije lanjski je prosječan prinos uljane repice bio tri tone po hektaru, dok bi ove godine mogao biti deset posto manji.

    “Prema dosadašnjim podacima većine proizvođača, prinosi se kreću od 1,5 do najviše 3,5 tona po hektaru. Otkupna cijena uljane repice je od 2,45 do 2,55 kuna po kilogramu”, ističu iz Županijske komore Osijek.

    Očekuje se da bi žetva ozimih kultura na istoku Hrvatske mogla biti završena u idućih desetak dana, zaključuje se u priopćenju.

    (Hina)

    foto: pixabay

    Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

    VEZANE VIJESTI

    "Kroz Projekt Slavonija, Baranja i Srijem realizirano je 3 milijarde eura. Od 2013. godine BDP u Slavoniji se per capita povećao 50 posto, a klasični za nešto više od 40 posto."

    Optimalan razvoj Slavonije i Baranje – l. Znanstveno-stručni dijalog “Regionalni razvoj u Hrvatskoj – razvojna tranzicija Slavonije”

    Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije u partnerstvu s Ekonomskim fakultetom u Osijeku, Zavodom za znanstveni i umjetnički rad Više…

    Studenac će i ove godine nastaviti podržavati udruge koje donose pozitivne promjene i dobrobit u svojoj zajednici, a ukupno će u 2024. donirati 80 000 eura

    Studenac otvorio sedmi krug prijava za dodjelu 20 000 eura neprofitnim organizacijama i udrugama iz Slavonije

    Hrvatski lanac susjedskih dućana Studenac otvorio je sedmi krug prijava za donacije u sklopu svog društveno-odgovornog programa „Korak bliže zajednici“ Više…

    Pet slavonskih županija će tijekom pet dana ponuditi program koji već unaprijed s razlogom možemo ocijeniti - čistom peticom! Slavonija, Baranja i Srijem bit će domaćini svjetskim vinskim znalcima, ocjenjivačima, novinarima, sommelierima i proizvođačima graševine

    Go GROW – manifestacija koja graševinu stavlja na svjetsku vinsku kartu

    Nakon predstavljanja novog atraktivnog slogana turističke ponude pet slavonskih županija „Slavonija – nema joj ravne“, pred nama je jednako atraktivna Više…

    VIŠE IZ KATEGORIJE

    Provjerite 10 pažljivo odabranih radnih pozicija pronađite svoju idealnu priliku za poslovni napredak!

    Nova tjedna ponuda poslova za Osječko-barnjsku županiju

    Ovo preuzimanje označava početak nove ere u ponudi vrhunskih vina na području Slavonije i Baranje

    LU-MA Ekskluziv preuzela je vinoteku Vinita u Osijeku: nova vinska priča na istoku Hrvatske

    Pridružite se Ofirovom dinamičnom timu kao voditelj/voditeljica računovodstva i pružite svoj doprinos u poslovanju tvrtke

    Tvrtka Ofir zapošljava voditelja/voditeljicu računovodstva