ŽIVOT

Nova prigodna poštanska marka s likom Ludwiga van Beethovena

250. obljetnica rođenja najpoštovanijeg skladatelja u povijesti glazbe

    Objavljeno 10.11.2020
    Darija Kovačić

    Hrvatska pošta pustit će u optjecaj 11. studenog 2020. novu prigodnu poštansku marku s motivom koji prikazuje portret Ludwiga van Beethovena, radom slikara Josepha Karla Stielera. Autorica prigodnog izdanja je Dubravka Zglavnik Horvat, dizajnerica iz Zagreba, koja se u realizaciji ovog izdanja koristila materijalima iz Beethoven-Hausa, rodne kuće ovoga poznatog skladatelja, a danas muzeja i kulturnog centra smještenog u Bonnu u Njemačkoj.

    Nominalna vrijednost marke iznosi 13,00 kuna te je otisnuta u nakladi od 60 000 primjeraka. Marka je izdana u arčiću s četiri marke, a Hrvatska pošta izdala je i prigodnu omotnicu prvog dana (FDC).

    Ludwig van Beethoven (Bonn, 1770. – Beč, 1827.), njemački skladatelj iz obitelji flamanskog podrijetla, najveći dio života proveo je u Beču. Premda službeno „okovan“ u uvriježenoj poziciji unutar skladateljskog trojca bečke klasike, kao najmlađi uz Josepha Haydna i Wolfganga Amadeusa Mozarta, dobrano je odškrinuo vrata glazbene romantike. Nastupao je kao dirigent i izvrstan pijanist, a k tomu je bio i prvi važniji skladatelj koji je većinom živio kao slobodan umjetnik bez trajnog zaposlenja. Gord i ponosan, u trajnoj, ali neostvarenoj potrazi za ljubavlju, skladao je mukotrpno boreći se za savršenstvo svakog motiva i fraze. Njegova se glazba odlikuje jasnoćom forme, dojmljivim melodijama, maestoznošću i pregnantnim ritmom. Kada je njegov dugogodišnji progresivni gubitak sluha 1819. rezultirao potpunom gluhoćom, ni to ga nije spriječilo da napiše neka od svojih najboljih djela, poput veličanstvene Devete simfonije, u koju je, prvi put u povijesti simfonije, uz orkestar dodao i ljudski glas. Oda radosti iz završnog stavka te simfonije odabrana je da kao himna glazbom ujedini Europu.

    U Beethovenovu opusu od oko 200 djela najbolji dio pripada instrumentalnoj glazbi: simfonijama, sonatama za klavir i za violinu te komornoj glazbi, osobito gudačkim kvartetima, a među vokalnim djelima ističu se velebna Missa solemnis i opera Fidelio. Mnogi poznaju njegove klavirske skladbe Za Elizu i Mjesečevu sonatu te Petu (Sudbinsku) simfoniju čiji je impresivan početak jedan od najpoznatijih motiva klasične glazbe uopće. Sudeći prema utjecaju koji je imao na daljnji razvoj glazbe i trajnu popularnost njegovih skladbi među širom publikom, može se reći da je Beethoven najpoštovaniji skladatelj u povijesti glazbe.

    Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

    VEZANE VIJESTI

    Nagradna igra širi se poveznicama preko WhatsAppa i Vibera - Pogledajte kako izgleda!

    Prevaranti se u lažnoj nagradnoj igri predstavljaju kao Hrvatska pošta

    Mobilnim aplikacijama za komunikaciju (WhatsApp i Viber) šire se poveznice s anketom i nagradnom igrom na kojima se prevarant predstavlja Više…

    Njemačka ekipa je nakon pobjede plesala i skakala te su zaista uživali kako su i pobijedili: kao tim...

    EPSO 2021.: Njemački tim slavio je osvajanje zlata u pištolju na 25 metara

    Njemačka je imala zaista odličan dan u finalu ženskog tima s pištoljem na 25 metara. Njemački su tim činile Monika Više…

    Možemo reći da je to bilo veselo iznenađenje, u utakmici za zlato pobijedili su uvijek jaku Italiju

    EPSO2021: Njemačka je novi europski prvak u ženskoj timskoj Skeet kategoriji

    Njemačka momčad koju čine Nadine Messerschmidt, Karin Butterer i Christine Wenzel imaju dobar razlog za slavlje sad kad su nove Više…

    VIŠE IZ KATEGORIJE

    U prigodi obilježavanja 61. godine rada OŠ Vijenac, škola je osmislila programe s temom „Ritam, uhvati ritam“

    Obilježavanja 61. godine rada Osnovne škole Vijenac [PROGRAM]

    Globalna kampanja „16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja“ je godišnja kampanja na međunarodnom nivou koja počinje 25. studenog

    [FOTO] Žena s glasom: Najavljen bogat program obilježavanja “16 dana aktivizma”

    Dobro poznati Centar koji će ovog tjedna proslaviti 18. rođendan ove je godine otvorio i ured u Zagrebu, a na poziv župana Splitsko-dalmatinske županije Blaženka Bobana to je sada učinio i u Splitu

    Novi uspjeh osječkog Centra za nestalu i zlostavljanu djecu: Uoči 18. rođendana otvorili ured u Splitu