Ujedinjene u jedinsvenu cjelinu bilo je preduvjet za proglašenje Osijek slobodnim kraljevskim gradom 28. kolovoza 1809. godine. Prema tome, značilo bi da je Osijek star samo 234 godine, no naš grad je ipak daleko stariji.
Stara keltska Mursa postojala je na prostorima današnjeg osječkog Donjeg grada Osijek još prije dva tisućljeća. Nakon propasti Rimskog carstva i rimske Murse, na tom prostoru položeni su u 10. stoljeću temelji Osijeka, a prvo spominjanje imena Osijeka, mađarski Eszek, datira iz 1196. godine. Okupiran od Turaka pretvara se u pravi orijentalni grad, a nakon oslobođenja 1687. godine postaje političko, upravno, gospodarsko i kulturno središte čitave Slavonije. Tu titulu zadržao je i do današnjih dana.
Jedna od prepoznatljivosti, vizura Osijeka, je njegova Tvrđa. Podignule su je austrijske vojne vlasti nakon oslobođenja od Turaka, kao sjedište generalata i važnu obrambenu točku jugoistočnog dijela carstva. Pripreme za gradnju Tvrđe trajale su godinama, a prvi radovi započeli su 1712. godine pod nadzorom generala Johanna Stefana von Beckersa. U zamahu graditeljstva tijekom 19. i početkom 20. stoljeća podižu se mnoge zgrade i cijele ulice koje bitno mijenjaju izgled grada na Dravi. Posebno se ističu primjerice mnoge seceijske zgrade u središtu grada, u današnjoj Europskoj aveniji. U to je doba Osijek poslije Zagreba gospodarski najrazvijeniji grad Hrvatske. Godine 1870. dobiva prvu željezničku prugu, a prostorno razjedinjeni grad povezao je 1884. konjski tramvaj, tada prvi na jugoistoku Europe.
Najteži dani za Osijek zasigurno su bili oni tijekom Domovinskog rata, kada je grad razrušen, a njegovo brojno stanovništvo stradalo. Zahvaljujući hrabrim braniteljima Osijek je bio i ostao nepokoren grad.
“Ovaj 234. Dan grada obilježen je pandemijom i nezapamćenim izazovima. Uobičajeni tijekovi života i rada poljuljani su do samih temelja, a društvena događanja diljem svijeta svedena na minimum. Možda nas to i sprječava da proslavimo kako bismo htjeli, ali nas ne sprječava da zahvalimo sugrađanima koji svojom hrabrošću, radom i solidarnošću dokazuju da Osijek živi i u izazovnim vremenima.
Danas je idealan dan za izdvojiti jedan projekt: Djelo započeto u mandatu prvog osječkog gradonačelnika Franje Antuna Blažića, projekt koji zaokružuje viziju nastalu upravo na današnji dan 1786. godine – Projekt spajanja Gornjeg i Donjeg grada najljepšom šetnicom uz Dravu. Uz njega se ističe i povijesna obnova našeg baroknog dragulja – Tvrđe, jer zalozi su to nadolazećim naraštajima, za daljnji razvoj jezgre Nepokorenog grada.
A grad i njegovu istinsku bit činite vi! Stoga mi dozvolite, poštovani sugrađani, da vam za Dan Grada Osijeka poželim mir i blagostanje, uz trajan osjećaj nepokolebljivog ponosa na svoju tradiciju, kulturu i jezik, na izvrsnost Osječana u svim područjima društvenog života”, piše u čestitiki gradonačelinka Ivana Vrkića građanima Osijeka..
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?