ŽIVOT

Izdavanje digitalnih COVID potvrda hrvatskim građanima

Do dokumenta se možete putem portala e-Građani ili u ispostavama HZZO

Objavljeno 04.06.2021
Ivona Amidžić

Krenulo je izdavanje digitalnih Covid potvrda građanima Hrvatske koji su se cijepili, negativno su testirani ili su po pozitivnom testu preboljeli Covid-19, a do dokumenta se možete putem portala e-Građani ili u ispostavama HZZO, izvijestilo je u četvrtak Ministarstvo zdravstva.

Svi hrvatski građani koji su se cijepili protiv COVID-19 ili imaju negativan test ili su pak preboljeli COVID-19 u manje od šest mjeseci, mogu od početka lipnja doći do svojih digitalnih COVID potvrda o cijepljenju, testiranju i preboljenju.

Potvrde u tiskanom ili elektroničkom obliku, kojim dokazuju da su primili jedno od cjepiva koje je registrirano na području Europske unije, građani mogu dobiti putem portala e-Građani ili u jednoj od ispostava Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) diljem Hrvatske, osim na pet lokacija HZZO-a u Zagrebu gdje se potvrde ne izdaju – Margaretska, Mihanovićeva, Kruge, Ivekovićeva i Branimirova, objavila je danas Hrvatska televizija.

Hrvatska je prva država članica Europske unije koja je uspostavila sustav izdavanja EU digitalnih COVID potvrda i zajedno s Bugarskom, Češkom, Danskom, Njemačkom, Grčkom i Poljskom povezala se s EU pristupnikom koji omogućava provjeru vjerodostojnosti potvrda.

Jučer i danas u Hrvatskoj je izdano više od 45 tisuća COVID potvrda, od čega je 90 posto onih o cijepljenju. Od toga je tek 4.000 potvrda zatraženo i izdano u papirnatom obliku.

Svi građani koji su cijepljeni prema programu cijepljenja koji je donio Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) moraju biti zavedeni u središnjem registru cijepljenih osoba, što je temelj za izdavanje digitalne COVID potvrde o cijepljenju.

Ukoliko se pokaže da se netko od cijepljenih građana ne nalazi u registru, treba se s kartonom i potvrdom o obavljenom cijepljenju jave liječniku ili zdravstvenoj ustanovi gdje je obavljeno cijepljenje kako bi se obavio naknadni upis građana u popis cijepljenih osoba, ističu u Ministarstvu zdravstva u koji stižu upiti građana kako ostvariti svoje pravo na digitalnu COVID potvrdu.

Naime, najveći broj građana koji su do sada primili cjepivo upisan je u središnji registar cijepljenih osoba i bez problema mogu u vrlo kratkom roku doći do svojih COVID potvrda.

Međutim, dio građana je, iz različitih razloga, ostao neupisan ili je upisan s nepotpunim ili pogrešnim podacima što onemogućuje pravodobno izdavanje potvrda. Građani od jučer i na Portalu zdravlja imaju mogućnost sami provjeriti jesu li im podaci o cijepljenju ispravno evidentirani.

Najbrži način otklanjanja tih problema jest u izravnom kontaktu građana s liječnicima i ustanovama gdje je obavljeno cijepljenje, jer samo liječnica ili liječnik koji je obavio cijepljenje je ovlašten za unos podataka o cijepljenoj osobi, odnosno drugi liječnik te zdravstvene ustanove.

Također, dio građana traži dodatne informacije za dobivanje COVID potvrde o preboljenju. Takva potvrda se izdaje osobi koja je preboljela COVID-19 i to 11. dan od datuma prvog pozitivnog PCR testa koji je evidentiran u sustavu. Takva potvrda je valjana 180 dana od datuma prvog pozitivnog PCR testa koji je evidentiran u sustavu.

Potvrda o preboljenju se ne izdaje temeljem brzog antigenskog testa, što je utvrđeno prijedlogom uredbe o EU digitalnih COVID potvrda.

Sve potrebne informacije, upute i podaci o izdavanju i svrsi EU digitalnih COVID potvrda građanima su dostupne putem javne informativne mrežne stranice www.EUdigitalnaCOVIDpotvrda.hr.

(Hina)

foto: unsplash

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Iako više nije stanje epidemije i opasnost od virusa SARS-COV-2 je manja, bolesnici na bolničkom liječenju, osobito oni najteži, mogu razviti teški oblik COVID-19. Preporuka Ravnateljstva KBC-a Osijek glasi: jedan, maksimalno dva posjetitelja po bolesniku, uz obvezno nošenje zaštitne maske

KBC Osijek – Nakon duže od tri godine dopušteni posjeti bolesnicima

Posjeti bolesnicima hospitaliziranim u Kliničkom bolničkom centru Osijek ponovno su dopušteni! Bolnica je u vezi s tim postupila u skladu Više…

Šengenski prostor ili, kolokvijalno rečeno, Europa bez granica jedno je od najopipljivijih dostignuća Europske unije i jedan od temelja europskog projekta. Područje je slobodnog kretanja ljudi i roba, unutar kojeg su ukinute kontrole granica za sve putnike, osim u izvanrednim okolnostima

Hrvatska ulazi u Schengen, od 01.01.2023. uklanjaju se rampe na granicama sa Slovenijom i Mađarskom

Ministri unutarnjih poslova država članica EU-a i šengenskog prostora donijeli su danas u Bruxellesu konačnu odluku – Hrvatska je od Više…

U posljednja 24 sata zabilježeno je 428 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 3.775...

Broj aktivnih slučajeva zaraze Koronavirusom opet naglo porastao

U posljednja 24 sata zabilježeno je 428 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

U EU, respiratorne bolesti čine približno 10% svih troškova zdravstvene zaštite, a upala pluća je vodeći uzrok hospitalizacija za odrasle osobe starije od 65 godina

Kada naizgled “banalne dišne infekcije” prerano odnose živote – Hrvatska kao regionalni lider okupila međunarodne stručnjake podržavajući “pakt o budućnosti” imunizacije 2030.!

Grad Osijek organizira rođendansku plesnu večer za umirovljenike kao posebnu zahvalnost što su utkali dio sebe u razvoj našeg grada

Plesna večer za umirovljenike povodom proslave Dana grada Osijeka

Policija poziva vozače da vode računa o svojim sugrađanima s invaliditetom te da ne parkiraju na mjestima rezerviranim za parkiranje osoba s invaliditetom

Preventivno-represivna akcija prometne policije