Rode odabrale Grad Osijek za svoju turističku destinaciju!
U našem gradu porasto je broj roda, voditelj Zoološkog vrta Nikica Jukić otkrio nam je, koliko su roda spasili tijekom ove godine te kako se ponašati ukoliko uočimo jednu
Početkom lipnja na dojavu građana, djelatnici Zoološkog vrta Osijek izašli su na teren u ulicu Zeleno polje 3, gdje su našli malu rodu koja je ispala iz gnijezda te su ju odmah prevezli u oporavište Zoološkog vrta i pružili joj potrebnu pomoć. Podsjećamo kako je u izgradnji i kompleks oporavišta za divlje strogo zaštićene životinje, čija je izgradnja počela u listopadu 2020. te ima planirani završetak u travnju 2023., projekt je vrijedan šest i pol milijuna kuna, a provodi ga osječki Unikom.
Prvom polovicom lipnja završene su i radionice za sve dobne skupine koje je provodio Zoološki vrt u suradnji s profesorima, magistrima i docentima s Odjela za biologiju, njihov cilj bio je poučiti građane tehnikama rukovanja sa divljim životinjama, ponašanju i dojavi u slučaju da pronađu životinju, hranidbi i prepoznavanju različitih zaštićenih vrsta. Direktor osječke tvrtke Unikom Igor Pandžić o projektu je na konferenciji „Brinemo za životinje. Svaka jedinka je važna!“ koja je održana u srpnju izjavio iduće: „Kroz ovaj projekt izgradit ćemo novi objekt u kojem ćemo imati mogućnost pomoći životinjama koje su ozlijeđene u prirodi.
Uz objekte za oporavak, izgradit će se i pet nastambi za prihvat i smještaj životinja, hladnjača i skladište hrane, te će se nabaviti specijalizirana vozila za prijevoz hrane.“
Na istoj konferenciji zamjenik gradonačelnika Osijeka Dragan Vulin pohvalio je edukacije rekavši: “važno je što razvijamo svijest o potrebi očuvanja okoliša i divljeg svijeta oko nas. Smatram to i civilizacijskim dosegom. Posljednjih godina se i u Hrvatskoj počela širiti svijest o zaštiti okoliša, te sam uvjeren kako će i ovaj projekt tome dodatno pridonijeti“.
Voditelj Zoološkog vrta Osijek, Nikica Jukić otkrio nam je jesu li imali akcije spašavanja ove godine: “U sklopu zoološkog vrta imamo oporavilište za strogo zaštićene i povrijeđene životinje , tako da sve rode koje nam građani prijave da su povrijeđene, uzimamo, oporavljamo te vraćamo u prirodu. To su najčešće poletarci, koji još nisu naučili letjeti, ispadnu iz gnijezda. Čest slučaj su
iscrpljene ili dehidrirane rode, 2022. godine smo na dojavu građana pokupili i oporavili te vratili u prirodu 20tak roda.”
Također je rekao kako nema saznanja da se događa nešto neoubičajeno što bi dovelo do porasta broja ove vrste ptica, ukoliko građani uoče rode trebaju napraviti iduće: “Ako građani primjete ozlijeđene rode trebaju kontaktirati blagajnu Zoološkog vrta i naši djelatnici će izaći pokupiti bolesnu ili povrijeđenu životinju. A sve ostale rode koje nisu ozljeđene ne bi trebali dirati ili uznemiravati.”
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?