ŽIVOT

Izbjeglice iz Ukrajine u Osijeku dobit će podršku pri (samo)zapošljavanju, projekt REII izazvao veliki interes

Cilj konferencije bio je informirati i osnažiti izbjeglice iz Ukrajine koje borave u Hrvatskoj te im pružiti konkretne smjernice i podršku u procesu zapošljavanja

Objavljeno 21.02.2025
Darija Kovačić

Centar za nestalu i zlostavljanu djecu u suradnji s Udrugom SVOJA i Udrugom PUKS – podrška u kriznim situacijama, uz potporu UNHCR-a danas je u prostorima Dnevnog centra za raseljene osobe iz Ukrajine u Osijeku održao konferenciju Nova prilika: Put do zapošljavanja i poduzetništva za izbjeglice iz Ukrajine.

Riječ je o konferenciji kojom započinje projekt The Refugee Empowerment & Integration Initiative (REII), koji se provodi uz podršku UNHCR-a. Cilj konferencije bio je informirati i osnažiti izbjeglice iz Ukrajine koje borave u Hrvatskoj te im pružiti konkretne smjernice i podršku u procesu zapošljavanja.

– UNHCR s ponosom podržava projekt Refugee Empowerment & Integration Initiative (REII) koji  izbjeglicama iz Ukrajine koje su novi dom pronašle u Hrvatskoj pruža ključne alate i podršku za pristup zapošljavanju. Kroz tečajeve jezika, kreativne radionice i mogućnosti profesionalnog razvoja, potičemo ekonomsku i socijalnu uključenost ranjivih skupina. UNHCR ostaje posvećen osnaživanju izbjeglica i promicanju njihove integracije u društvo,” rekla je Anna Rich, predstavnica UNHCR-a u Hrvatskoj.

Na konferenciji se okupilo oko 30-ak ukrajinskih izbjeglica koji žive u Osijeku i okolici. U programu su sudjelovali, osim predstavnika Centra, partneri projekta, te Hrvatski zavod za zapošljavanje.

– Početak ovog projekta vidimo kao veliki iskorak nakon našeg akcijskog plana Slavonsko srce za obitelji Ukrajine nastalog u jeku samog početka krize u Ukrajini. Koordinirano djelovanje mnogih stručnjaka uključenih u proces integracije izbjeglica iz Ukrajine nas je ohrabrio da to sustavno nadogradimo lansiranjem ovog projekta, uz podršku UNHCR-a koji je prepoznao naš rad – rekla je Ana Budimir iz Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Afirmiranje izbjeglica na tržištu rada

U središtu projekta je osnaživanje i zaštita ranjivih skupina, njihova ekonomska i socijalna uključenost kroz organizaciju tečajeva za učenje hrvatskog i engleskog jezika te kreativnih radionica za sve uzraste. Neće izostati ni pružanje psihosocijalne podrške, a veliki dio aktivnosti biti će posvećen poslovnoj afirmaciji izbjeglica na tržištu rada, prilikom koje će im se pružiti podrška u vidu organiziranja radionica pisanja životopisa i poticanje samozapošljavanja.

Projekt će trajati 12 mjeseci, odnosno do kraja ove godine. Nositelj projekta je Centar za nestalu i zlostavljanu djecu, a partneri su udruga SVOJA iz Zagreba i udruga PUKS iz Belišća.

Projekt se provodi uz financijsku podršku UNHCR-a.

Osijek kao drugi dom

Na događaj su se odazvali mnogi Ukrajinci kojima je Dnevni Centar bio i ostao utočište nakon dolaska u Hrvatsku. Među njima je i Olha Ilinska oja je u Hrvatsku došla iz Harkiva u svibnju 2022. godine.

– Posjetitelji i osoblje centra stvarno su mi pomogli u prilagodbi u novoj zemlji i pomogli mi da prebrodim poteškoće. Htjela sam napraviti nešto i za centar, za Ukrajince – kazala je Ilinska koja je inače umjetnica, pa je tako ponudila da svoj talent uobliči u korisne radionice za djecu i odrasle. S radionicama je počela odmah u jesen iste godine, a one su postale pravi hit.

– Održali smo dvije izložbe radova: prva je bila posvećena obljetnici početka rata i održana je u Dnevnom centru, a druga je nosila naziv “Osijek očima Ukrajinaca” i održana je u prosincu 2023. u Muzeju likovnih umjetnosti. Na njoj je izloženo mnogo radova u kojima su Ukrajinci slikali pejzaže Osijeka i portrete Osječana – prisjetila se Olha ponosno i istaknula da su sve slike na kraju podijelili Osječanima u znak zahvalnosti.

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Cilj konferencije je informirati i osnažiti ukrajinske izbjeglice koje borave u Hrvatskoj te im pružiti konkretne smjernice i podršku u procesu zapošljavanja i poduzetništva

Dnevni Centar za raseljene osobe iz Ukrajine organizira konferenciju o zapošljavanju Ukrajinaca u Hrvatskoj

Centar za nestalu i zlostavljanu djecu u suradnji s Udrugom SVOJA i Udrugom PUKS – podrška u kriznim situacijama, uz Više…

Okupili su se učenici osnovnih i srednjih škola sa svojim profesorima te pedagozima i psiholozima kako bi temu brzo rastućeg razvoja digitalnih i alata modernog doba demistificirali i približili mladima

U Osijeku predstavljen projekt Mladi u moru medija uz panel o utjecaju društvenih mreža na mentalno zdravlje mladih

Kako prepoznati sve zamke digitalnih medija, zaustaviti širenje dezinformacija i poboljšati medijsku pismenost u digitalnom svijetu tema je Think’n’Click konferencije Više…

Riječ je o kampanji koja za cilj ima osvještavanje javnosti, a posebno roditelja i skrbnika o važnosti nošenja kupaćih kostima kod djece kako bi se spriječilo njihovo tajno snimanje od strane seksualnih predatora na plažama i javnim kupalištima

Ljetna kampanja Centra za nestalu i zlostavljanu djecu stiže kao odgovor na rastući trend iskorištavanja djece za pornografiju

Centar za nestalu i zlostavljanu djecu u suradnji s Policijskom upravom istarskom i splitsko-dalmatinskom ovog ljeta pokreće kampanju “Najbolji dječji Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Zdravstveni međunarodni skup u Osijeku o novim pristupima liječenja kroničnih rana

Osijek kao centar znanja u liječenju kroničnih rana

Uvođenje djece u svijet matematike ključno je za njihov intelektualni razvoj i uspjeh u budućnosti. Matematika nije samo skup brojki i formula; ona razvija logičko razmišljanje, sposobnost rješavanja problema i kritičko mišljenje

Matematika u vrtićima diljem Hrvatske – pilot projekt LabOs

Kako i kada je nastao Dan ružičastih majica, te zašto se upravo ružičasta majica pretvorila u simbol borbe protiv nasilja među vršnjacima?

Pridruži se radionici za Dan ružičastih majica