KULTURA

Novi hrvatski Jazz u Oxygene-u – Roj Osa trio

Braća Alen i Nenad Sinkauz jedni su od predvodnika ovdašnje kreativne glazbene scene koja ne poznaje i ne priznaje granice. Uz Alena i Nenada Sinkauza ovaj trio čini još i bubnjar Marco Quarantotto, a svoju suradnju vide kao jedinstveni prostor autorskih ideja, koncepata, ali i intuicije i slobode

Objavljeno 13.03.2025
Darija Kovačić

Roj Osa

Nenad Sinkauz – gitare, elektronika
Alen Sinkauz – el. bas gitara, elektronika
Marco Quarantotto – bubnjevi

U nastavku Serije koncerata novog hrvatskog jazza u subotu, 29. ožujka, u klubu Oxygene (Županijska 7), s početkom u 21 sat, nastupit će trio Roj Osa.

Braća Alen i Nenad Sinkauz jedni su od predvodnika ovdašnje kreativne glazbene scene koja ne poznaje i ne priznaje granice. Uz Alena i Nenada Sinkauza ovaj trio čini još i bubnjar Marco Quarantotto, a svoju suradnju vide kao jedinstveni prostor autorskih ideja, koncepata, ali i intuicije i slobode. Glazba koju stvaraju kreće se po rubovima njihovog dosadašnjeg zajedničkog zvučnog stvaralaštva i prijateljstva koje traje trideset godina. Koriste digitalnu i analognu elektroniku, manipuliraju uživo električne i akustične instrumente kontrolirajući pritom maksimalni dinamički raspon zvučnih događaja.

https://www.youtube.com/watch?v=3EX0oyj0wAQ
https://www.youtube.com/watch?v=ef1C8nReL0s
https://kopatonrecords.bandcamp.com/track/molo-carbone

»Može se reći da su ”Azbestni krovovi” samo intro u razvoju nove koncertne zvijeri. Konkretno, koliko god pratio Roj osa (posljednji put u Kontejneru na zajedničkom nastupu s vizualnim umjetnikom Ivanom Marušićem Klifom) ništa me nije moglo pripremiti za sinoćnji sonični udar. Možda bi najprijemčiviji opis bio natpis: ”Oprez, pada žbuka!” na ulazu u Vintage Industrial pred koncert… Jer krenulo je silovito, skoro u nekoj prog metal maniri i s opojnim ritmom koji kao da je pulsirao sve jače i jače. Mazurek se u toj turbini ritma svojim arsenalom truba i zvučnim efektima gotovo nametnuo ne kao frontmen, već kao onomatopejski portal kroz koji prolaze vriskovi iz tisuću grla, a kako je koncert odmicao i on je sve više koristio vlastite urlike i krikove kad mu se činilo da truba ne može dati taj iskonski forte potreban u tim trenucima…

Nije to samo bio koncert, već nešto što bi se moglo prozvati ekspresnim povratkom duha NO Jazz Festivala, onog neuhvatljivog što bježi i riječima koje ga žele opisati, a koji su osjetili svi oni koji su taj festival u prošlosti pohađali. Roj osa i Mazurek kao da su s tom presumpcijom i izašli na pozornicu; ne da tu nešto eksperimentiraju i da eventualno mrko gledaju prema publici ako krene žamor u tihim dijelovima, već da polome sve pred sobom, da stvore fanfarični huk koji gromoglasno vraća NO Jazz Festival u vrhunske gabarite u kojima je bio. Skoro da mogu reći da ne znam tko bi mogao taj Festival koncertom tako predivno ponovno mogao tako fascinantno oživjeti.

Roj osa i Mazurek ruknuli su kao svjetska klasa. Takvog koncerta lako bi se mogao zaželjeti bilo koji festival, ne nužno impro karaktera…«
Zoran Stajčić, »Roj osa i Rob Mazurek otvorili povratnički NO Jazz Festival – Oprez, pada žbuka!«, Ravno do dna

»Za brojne bendove i izvođače običava se reći da koncertno predstavljaju recentni album, no s umjetnicima iz sfere eksperimentalne glazbe to je uvijek nešto što balansira između istine i laži. Stoga, je li Roj osa sinoć u Kontejneru predstavio recentni album ”Azbestni krovovi”? Odgovor je i da i ne. Da, jer su se mogli nazrijeti obrisi tri stvari s albuma ”Azbestni krovovi”. Dakle, obrisi. Ne, zato jer to nekako i spada u definiciju eksperimentalnog pristupa koji je tu sličan jazz pristupu, a to je da je svaka izvedba jedinstvena i unikatna. Tu su svi došli po iznenađenje; i publika i izvođači.«
Zoran Stajčić, »Roj osa u Kontejneru«, Ravno do dna

Alen Sinkauz je diplomirani muzikolog, skladatelj i izvođač te dobitnik pet Zlatnih arena Pula film festivala za filmsku glazbu. Sklada i oblikuje zvuk u glazbeno-scenskim, plesnim i kazališnim predstavama te radiofonijskim, prostorno-specifičnim i multidisciplinarnim izvedbenim projektima. Umjetnički je voditelj festivala eksperimentalne i improvizirane glazbe Audioart.

Nenad Sinkauz djeluje kao skladatelj i izvođač u glazbenim, kazališnim, suvremenoplesnim, filmskim i multimedijskim projektima. Magistrirao je etnomuzikologiju u Padovi, a u svom umjetničkom radu istražuje nekonvencionalne glazbene forme i izričaje. Orijentiran je i na istraživanje improvizirane glazbe, a njegovi glazbeni korijeni potječu iz underground punk i metal scene 90-ih. Kroz izvedbu i kompoziciju, koje su u njegovom radu usko povezane, zanima ga dijalog akustičnih i elektroničkih instrumenata, hibridnost povezanosti glazbenih i kazališnih principa u izvedbi kao istraživački orijentir za nove izvedbene formate. Sinkauz aktivno nastupa u Hrvatskoj i inozemstvu već dva desetljeća te sklada glazbu za film i kazalište. Dobitnik je pet Zlatnih arena Pula film festivala za filmsku glazbu. 2002. godine osniva sastav East Rodeo, u sklopu kojega surađuje s nizom međunarodnih jazz i rock glazbenika, spajajući avant-rock, živu elektroniku, noise, eksperimentalnu i improviziranu glazbu. Sinkauz je autor i izvođač u hvaljenom audiovizualnom projektu …day of the year te suosnivač međunarodnog festivala eksperimentalne i improvizirane glazbe Audioart u Puli. Trenutno, osim gostovanja s multidisciplinarnim projektom Aphasia redateljice Jelene Jureše, djeluje u eksperimentalnom bendu Roj Osa i improvizatorskom big bandu CRI Orchestra (oba pod vlastitom etiketom Kopaton Records), multimedijskom projektu Sicomat te bendu Truth ≠ Tribe koji spaja suvremenu klupsku glazbu, afričke i balkanske ritmove s energijom progresivnog rocka.

Marco Quarantotto rođen je u Puli. Magistrirao je jazz bubanj i udaraljke na Sveučilištu za glazbu i izvedbene umjetnosti – Institutu za jazz glazbu u Grazu, kod sveučilišnih profesora Alexa Deutscha, Mandreda Josela i Howarda Curtisa. 2009. godine seli se u London gdje nastavlja glazbenu karijeru i ostvaruje značajne suradnje s nizom renomiranih umjetnika. Snimio je preko četrdeset albuma: jazz, rock, eksperimentalne i etno glazbe. 2019. osniva autorski trio ŪROK čiji album prvijenac izdaje za Chant Records u New Yorku. 2020. godine vraća se u Hrvatsku i značajno intenzivira suradnje na glazbenoj i umjetničkoj sceni: s nizom improvizatora u CRI Orchestra, s Nenadom i Alenom Sinkauzom u bendu Roj Osa, s umjetnikom Danijelom Žeželjem, s Robert Mikuljan Quintetom, Jazzistra orkestrom i Leon Brenko triom.

Serija koncerata novog hrvatskog jazza pokrenuta je s namjerom razvijanja žive i dinamične programske platforme suvremenog jazza, a stvaraju je autori čiji glazbeni izričaji nastaju inovativnim povezivanjem stilova i tehnika jazza sa suvremenim promišljanjima i konceptima stvaranja glazbe, čime se ostvaruju novi žanrovski pomaci, estetski iskoraci i konceptualni eksperimenti. Riječju »novi« u izrazu »novi hrvatski jazz« htjelo se obuhvatiti i avangardnu, eksperimentalnu i slobodno improviziranu muziku, a koja dolazi iz jazz krugova.

Ulaz: 6 EUR

Organizator: Analogni ured

Program je sufinanciran sredstvima Ministarstva kulture i medija RH, Zaklade »Kultura nova«, Hrvatskog društva skladatelja – ZAMP-a, Grada Osijeka i Osječko-baranjske županije.

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Za razliku od dosadašnjih gostovanja u Osijeku prošle godine na Slamanju i UFO-u, ovoga puta ga gledamo u punoj postavi s bendom, dok će atmosferu prije njega zagrijati one-man band projekt “VOADO”

IDEM stiže u Osijek: punk-rock eksplozija u klubu Epic ove subote s bendom!

Osječka publika ove subote, 26. travnja, ima priliku doživjeti žestoku punk-rock večer u klubu Epic, gdje će nastupiti IDEM, projekt Više…

Maja Rivić Quintet izvodi autorsku glazbu, koja je, s koncepcijske strane, intiman odraz Majinog afiniteta prema jazzu i eksperimentalnom, poeziji i komornom, a s izvedbene strane, izraz muzikalnosti i sinergije pomno odabranih glazbenika, njihove neposrednosti i senzibilitet

[NAJAVA] Maja Rivić Quintet u Osijeku

U nastavku Serije koncerata novog hrvatskog jazza u petak, 18. travnja, u klubu Oxygene (Županijska 7), s početkom u 21 Više…

Nakon spektakularne prošlogodišnje turneje kojom su započeli obilježavanje 40 godina neprekidnog postojanja Bajaga i Instruktori stižu i u Osijek!

Bajaga i Instruktori stižu u Osijek

Nakon spektakularne prošlogodišnje turneje kojom su započeli obilježavanje 40 godina neprekidnog postojanja Bajaga i Instruktori stižu i u Osijek! Koncert Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Rock the Nation je novi festival u Hrvatskoj, odnosno platforma koja okuplja autorske bendove i izvođače žešćeg žanra

Rock the Nation nakon Zagreba i Splita stiže u Osijek

Riječ je o najizvođenijoj hrvatskoj predstavi u povijesti

Kultna komedija “Dimnjačar” stiže u Čepin!

Ovog tjedna u kinu Urania donose raznovrstan program koji će zadovoljiti sve ukuse — od nagrađivanih dokumentaraca i dječjih hitova, do uzbudljivih premijera i nezaboravne domaće filmske avanture

U kinu Urania ovaj tjedan: Filmske priče koje se pamte