POLITIKA

Gradonačelnik Radić na 4. EFOS Business Forumu: Budućnost se ne čeka, ona se gradi

Gradonačelnik Osijeka Ivan Radić nazočio je 4. EFOS Business Forumu pod nazivom „Konkurentnost u fokusu – što čini Hrvatsku (ne)konkurentnom?”, koji je u srijedu održan na Ekonomskom fakultetu u Osijeku

    Objavljeno 12.02.2026
    Matija Ivanković

    Tom je prigodom rekao kako konkurentnost danas znači plaće, sigurno radno mjesto, sigurnost za obitelj i perspektivu za mlade te istaknuo konkretne pokazatelje.

    – U posljednje četiri i pol godine u Osijeku je 4.500 zaposlenih više, a nezaposlenost je pala za 40 posto. Izglasali smo rekordan gradski proračun, najveći u povijesti, te povukli rekordna europska sredstva. Sve što radimo usmjereno je na daljnji rast i jačanje grada – poručio je.

    Prema njegovim riječima, konkurentnost započinje na lokalnoj razini, od vrtića i obrazovanja do stvaranja stabilnog poslovnog okruženja.

    – Sigurno radno mjesto za roditelje i sigurno mjesto u vrtiću za djecu temelj su razvoja. Djeca moraju imati jednake uvjete u školama, zato provodimo projekt jednosmjenske nastave. Kada je jak grad i jaka županija, jaka je i država. Budućnost se ne čeka, ona se gradi – istaknuo je gradonačelnik.

    Osvrnuo se i na ulogu lokalne vlasti u jačanju gospodarske konkurentnosti. Grad Osijek, naglasio je, jedini je od četiri velika grada koji je ukinuo prirez, a pritom nije povećao stopu poreza na dohodak.

    Od države je Gradu dodijeljeno zemljište u Poduzetničkoj zoni Nemetin, površine 36 hektara, koja će se dodatno širiti i infrastrukturno osnaživati. Od 2021. godine za potpore poduzetnicima izdvojeno je više od tri milijuna eura, a investitorima koji grade proizvodne hale ukinut je komunalni doprinos.

    – Otvaranje 4.500 novih radnih mjesta nije slučajno, to je rezultat strategije i rada. Grad ima odličan odnos s poduzetnicima i činimo sve u okviru svojih ovlasti kako bismo stvorili poticajno poslovno okruženje – naglasio je gradonačelnik Radić, dodavši kako svaka osoba koja odluči ostati ili se vratiti u Osijek predstavlja potvrdu njegove konkurentnosti.

    Dekanica EFOS-a Sunčica Oberman Peterka podsjetila je kako se Business Forum održava četvrtu godinu zaredom, u suradnji s HUP-om i CCGM-om, te da se fakultet profilirao kao mjesto susreta akademske i poslovne zajednice.

    – Nakon što smo na prva tri foruma raspravljali o zelenoj ekonomiji, digitalizaciji, umjetnoj inteligenciji i mentorstvu u poduzetništvu, ovogodišnji forum posvetili smo konkurentnosti. To je tema o kojoj na fakultetu svakodnevno podučavamo i istražujemo – kazala je dekanica.

    Podsjetila je na definiciju OECD-a prema kojoj je konkurentnost sposobnost zemlje da u slobodnim i ravnopravnim tržišnim uvjetima proizvodi robe i usluge koje prolaze test međunarodnog tržišta, uz dugoročno povećanje realnog dohotka stanovništva.

    – Ključno je pitanje kako te definicije pretvoriti u praksu. To zahtijeva usklađeno djelovanje akademske zajednice, poslovnog sektora te lokalne, regionalne i nacionalne vlasti u stvaranju uvjeta za konkurentno gospodarstvo – istaknula je Oberman Peterka.

    Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

    VEZANE VIJESTI

    Razgovaralo se o budućoj suradnji, ponajprije u području školstva i kulture, ali i o mogućim prekograničnim projektima

    (FOTO) Gradonačelnik Radić posjetio hrvatsku zajednicu u Subotici: Hrvati u Subotici su most suradnje

    Gradonačelnik Osijeka Ivan Radić posjetio je u srijedu grad Suboticu gdje se sastao s predstavnicima Hrvatskog nacionalnog vijeća u Republici Više…

    Problemi su otklonjeni zahvaljujući investiciji od 850.000 kuna - Radić: Osluškujemo inicijative i probleme naših sugrađana na terenu

    Gradonačelnik obišao Višnjevac – Ovo su najveća ulaganja u Višnjevac u posljednjem desetljeću

    Gradonačelnik Ivan Radić zajedno sa suradnicima obišao je u ponedjeljak obnovljenu Ulicu Ivana Filipovića i kanal Petruš u Višnjevcu. Riječ Više…

    VIŠE IZ KATEGORIJE

    Konvenciju je otvorila potpredsjednica SDP-a i zastupnica u Europskom parlamentu Biljana Borzan, istaknuvši važnost daljnjeg jačanja organizacije i političkog djelovanja SDP-a u Osječko-baranjskoj županiji

    Na izbornoj konvenciji izabrano novo vodstvo Osječko-baranjskog SDP-a

    Prema dostupnim podacima, u Osječko-baranjskoj županiji pravo na povrat poreza ostvarit će čak 15.096 mladih osoba, a ukupan iznos povrata doseže gotovo 13.400.158 eura

    DOMAGOJ ĆORIĆ: Više od 15.000 mladih osoba u Osječko-baranjskoj županiji dobit će povrat poreza!

    Konferencija je okupila predstavnike europskih institucija, regionalne i nacionalne dužnosnike te predstavnike organizacija civilnog društva s ciljem rasprave o politikama koje mladima i obiteljima omogućuju ostanak i kvalitetan život u sredinama u kojima žive

    Županica Tramišak sudjelovala na konferenciji “Right to Stay” u Bruxellesu