Hrana će se napokon moći donirati
Po prvi put, višak neprodane i zdrave hrane, trgovački lanci će donirati humanitarnim organizacijama.
Višak neprodane hrane u supermarketima darovat će se građanima teškog socijalnog stanja, a donirat će se moći samo ona hrana koja je sigurna i zdravstveno ispravna. Ovaj pravilnik ( http://bit.ly/1NGVWxV) definira sva pravila i načine po kojim se hrana može donirati.
Donatori hrane više za svoje donacije neće plaćati PDV od 25%
Ovim pravilnikom će se po prvi put u Hrvatskoj uspostaviti sustav doniranja hrane i hrane za životinje odnosno osigurati da donirana hrana doista dođe do onih kojima je potrebna. Sustav predviđa i značajno smanjenje uništavanja i bacanja hrane te bolju zaštitu okoliša.
Iako broj siromašnih građana iz dana u dan raste, u Hrvatskoj se, prema procjenama, godišnje uništi oko 400 tisuća tona upotrebljive hrane, vrijedne između tri i četiri milijarde kuna, jer je proizvođačima i trgovačkim lancima to jeftinije, nego je donirati i platiti 25% PDV-a. Riječ je o hrani koja je potpuno zdrava, ali proizvođači ili trgovački lanci procjene da je, zbog velikih zaliha, ili sitnih oštećenja na ambalaži, neće prodati. Jedna od novosti, prema novom pravilniku, bit će i ta da proizvođači i trgovački lanci, koji odluče donirati hranu kojoj rok trajanja istječe za sedam do 30 dana, na te donacije više neće plaćati PDV od 25% – navodi agroklub.com.
Viškove zdrave hrane dobivat će humanitarne ustanove
Doniranje hrane kojoj istječe rok trajanja prijavljivat će se Banci hrane pri Ministarstvu poljoprivrede, koje će je prema potrebama rasporediti socijalnim zadrugama te podružnicama Caritasa i Crvenoga križa.
Prijedlog pravilnika s obrascem za mišljenja i prijedloge, nalazi se na ovoj web adresi.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?