Kondenzacijski bojleri: obvezni smo ih ugraditi, ali i sami ih platiti!
Iz Mosta upozoravaju da će uvođenje bojlera građane Hrvatske koštati i preko dvije milijarde kuna, a neće donijeti značajnije uštede.
Kako bi ukazali na nacionalni problem koji se posebno odnosi na građane Zagreba i Osijeka te zabrinutosti da će doći do velikog kolapsa u sustavu grijanja, Most nezavisnih lista odnosno njihov potpredsjednik Miroslav Šimić i Željko Požega, nezavisni predsjednik Gradskog vijeća Grada Osijeka, danas su održali konferenciju za novinare. Radi se o Uredbi europske komisije o zabrani prodaje klasičnih turboplinskih bojlera i o obavezi kupnje nove generacije kondenzacijskih bojlera zbog veće energetske učinkovitosti i sigurnosti.
Ono što najviše brine je kako će to građani Osijeka platiti. Troškovi ugradnje novih generacijskih kondenzacijskih bojlera zbog nužnosti sanacije dimnjaka, iznimno su visoki. Službeno je 85 000 korisnika starih turboplinskih bojlera u Hrvatskoj, iako neslužbeno ta brojka prelazi i 100 000, a od toga ih je u Osijeku 35 000. Kako bi svi oni zamijenili stare bojlere novima, ukupni trošak za sve građane se procjenjuju na 2 milijarde kuna. Sam trošak ugradnje novog bojlera nije glavni problem. Najveći financijski teret stvara sanacija dimnjaka, kao obavezan dio procesa ugradnje, a koji na stambenim zgradama ili kućama košta između 17 i 20 tisuća kuna – objasnio je Željko Požega.
Požega je naglasio još jedan dodatni problem koji bi mogao pogoditi stanovnike stambenih zgrada. Naime, ukoliko jedna obitelj ili stanar ugradi novi umjesto staroga bojlera, obavezna je sanacija dimnjaka, a nakon sanacije dimnjaka svi će ostali stanari u toj zgradi biti primorani također, o vlastitom trošku, ugraditi nove generacijske kondenzacijske bojlere. Ukoliko se to ne dogodi, odnosno ostali stanari ne ugrade nove bojlere, prva obitelj ili stanar ostaje bez grijanja, jer mu stari bojler više neće biti u funkciji. Mimo sanacije tu su i drugi troškovi poput projektanata, troškova instalatera za demontažu i montažu, servis za puštanje u pogon i trošak nalaza dimnjačara.
Šimić je pozvao Vladu da ishodi odgodu ili izuzeće od provedbe Uredbe ili da, po uzoru na Njemačku, sufinancira troškove sanacije dimnjaka našim građanima ili da za nove objekte tijekom gradnje zahtijeva infrastrukturu potrebnu za kondenzacijske bojlere, a da za stare objekte koji tu infrastrukturu nemaju dozvoli daljnje korištenje klasičnih bojlera. S druge strane, pozvao je županije, gradove, mjesne odbore i HGK da organiziraju stručna predavanja i građanima daju sve informacije te ih educiraju o ovome problemu.
Treba napomenuti i kako novi kondenzacijski bojleri donose ušedu energije od 3 do 5% godišnje čime se njihova isplativost može vidjeti tek kroz 40 do 50 godina.
Šimić je zaključio “Naši građani u svojim novčanicima imaju puno manje novaca, ali nikoga u Vladi za to nije briga.” Rekli bismo, sve je po starom.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?