Evo zašto toliko volimo slatko i alkohol!
Često se i sami pitamo što nas to "vuče" upravo takvim namirnicama, i zašto ne možemo ili ne želimo stati na vrijeme kada je njihova konzumacija u pitanju
Za čime prvo posegnete nakon nedjeljnog ručka – kolačima ili pivom? Slatkiši i alkohol najčešći su proizvodi kojima neki ljudi jednostavno ne mogu odoljeti i konzumiraju ih u prekomjernim količinama, iako znaju da im to može štetiti zdravlju.
Često se i sami pitamo što nas to “vuče” upravo takvim namirnicama, i zašto ne možemo ili ne želimo stati na vrijeme kada je njihova konzumacija u pitanju. Znanstvenici tvrde da su pronašli krivca što toliko volimo slatko, ali i alkohol – radi se o hormonu nazvanom fibroblast faktor rasta 21 (FGF21).
Nestašni hormon zapravo utječe na centar za nagrađivanje u mozgu te na taj način može smanjiti želju za unosom slatke hrane i alkoholnih pića, no jednako tako može je i pojačati. Zanimljivi su i čimbenici koji potiču njegovu prisutnost u organizmu – ekstremno niske temperature, nagle promjene u načinu prehrane i konzumacija ugljikohidrata.
Jednostavnije rečeno, ako redovito posjećujete pekare i, onako s nogu, konzumirate proizvode od jednostavnih ugljikohidrata, oni će u jetri potaknuti proizvodnju ovog hormona koji će vas poticati da ih još više konzumirate. To objašnjava i zašto nastavljamo konzumirati te proizvode i nakon što je organizmu dosta.
Kako je hormon FGF21 već povezivan s regulacijom metabolizma, reprodukcijom kod žena te unutarnjim satom organizma, očito je da bi trebalo povesti računa o njegovoj prisutnosti u tijelu i smanjiti faktore rizika za pojačano lučenje. No postoje situacije u kojima je potpuno opravdano ako uopće ne pazite na to – a jedna takva bit će i večeras od 20 sati kada ponovno budemo u euforiji navijanja za Vatrene – a tada je sve dopušteno.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?