Tko kaže da ne napredujemo? Predstavljen novi projekt FERIT-a i zagrebačke tvrtke Trilix d.o.o.
Predstavljen je EU projekt ''Istraživanje beacona u svrhu izgradnje mreže kretanja - razvoj platforme za urbanu mobilnost'' kojeg zajednički provode tvrtka Trilix d.o.o. iz Zagreba i naš FERIT.
Nakon što je otvoren ured Ericssona Nikole Tesle i Mate Rimca, evo još jednog projekta u našem gradu vezanog uz IT sektor. Tko kaže da ne napredujemo?
To je, rekli bismo, retoričko pitanje jer, iako smo svjesni činjenice da toliki broj stručnjaka ‘luta’ po Irskoj i Njemačkoj tražeći posao, bilo u struci, bilo posao samo za preživjeti, ponosni smo na to što se otvara sve više mogućnosti obrazovnoj radnoj snazi da iskaže svoje talente u našem gradu na Dravi.
Dakako, nadamo se i vjerujemo kako će navedeni uredi, a i danas predstavljen projekt popraviti svima poznato stanje nezaposlenosti. Bilo kako bilo, vjerujemo u naš grad i sretni smo što se veliki projekti i inovacije ne odvijaju ‘tamo negdje’ nego i baš ovdje kod nas, jer, mi to možemo!
A evo i o kakvom inovativnom projektu je danas bilo riječi na FERITU…
Naime, danas je na Fakultetu elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek predstavljen EU projekt ”Istraživanje beacona u svrhu izgradnje mreže kretanja – razvoj platforme za urbanu mobilnost” kojeg zajednički provode tvrtka Trilix d.o.o. iz Zagreba i naš FERIT.
Ukupna vrijednost projekta je 3.526.917,02 kn, a sufinancira ga Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj iznosom od 2.241.146,27 kn, dok razliku u iznosu od 1.285.770,75 kn osiguravaju tvrtka Trilix d.o.o. iz Zagreba i Fakultet elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek. Projekt je počeo 1. lipnja 2018. godine, a trajat će 24 mjeseca.
O KAKVOM PROJEKTU JE RIJEČ?
Korisnici će dobivati pravovremene, sažete i personalizirane informacije na svoj pametni telefon ovisno aplikaciji, području interesa i mjestu kretanja i to neovisno radi li se o otvorenim ili zatvorenim prostorima. Platforma će korištenje usluge omogućiti javnim i komercijalnim partnerima i njihovim aplikacijama u svrhu povećanja razine inteligencije životne okoline, poboljšanja kvalitete života, urbane mobilnosti i korisničkog iskustva u mobilnim aplikacijama.
Fakultet elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek će uz modeliranje i razvoj okoline i postupaka prikupljanja i analize podataka, raditi na analizi depersonaliziranih podataka postupcima strojnog učenja s ciljem otkrivanja uzoraka ponašanja korisnika. Istraživanja će uzimati u obzir vremenska obilježja sustava i korisničko iskustvo. Također, provest će se testiranje platforme.
A KAD SE PROJEKT RAZVIJE…
Nakon faze razvoja, planirano je pokretanje komercijalne upotrebe što će dovesti do novog zapošljavanja. Proizvodi će se ponuditi kupcima diljem EU, a koristit će se u svrhu isporuke sadržaja (tekst, audio, video, kupon i slično) ili zahtjeva za izvedbu određene aktivnosti ovisno o kontekstu (aplikacija koja se koristi, lokaciji, smjeru kretanja, interesu korisnika, itd.) u području urbane mobilnosti.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?