Jesu li naši političari ovisnici o kokainu? – pita se prof.dr.sc. Željko Požega
Kod pojedinaca koji duže vremena imaju moć mijenja se moždana aktivnost u dijelu mozga zaduženog za empatiju - piše Požega u novoj kolumni
Mnoge su znanstvene studije dokazale kako dugotrajna moć kvari ljude. Tako, na primjer, osoba koja duže vremena ima moć sve manje može čitati tuđe emocije i sve manje suosjeća sa tzv. običnim, malim ljudima – piše prof.dr.sc. Željko Požega, osječki predsjednik Gradsko vijća i profesor na EFOS-u, a za Nacionalniportal.hr u svojoj novoj kolumni.
Kod pojedinaca koji duže vremena imaju moć mijenja se moždana aktivnost u dijelu mozga zaduženog za empatiju pa te osobe osjećaju sve manje emocija i povezanosti sa kolegama s kojima su do jučer pili kavu, s kojima su odrasli ili zajedno izlazili u diskoteke.
Osobe koje duže vremena imaju moć razvili su de facto povredu mozga te se sve manje mogu kontrolirati. Pojedinci koji duže vremena imaju moć sve slabije procjenjuju, gube osjećaj za realnost i više ne mogu promatrati stvari iz tuđe perspektive.
Znanstvene studije dalje kažu da duži osjećaj moći ima isti efekt na mozak kao i kokain jer stvara ovisnost o dopaminu (hormon sreće), a to rezultira da te osobe postaju agresivnije, arogantnije i nestrpljivije.
Tako kažu studije. Na Vama je da procijenite da li naši političari kroz povijest i danas, a posebno oni koji su duže vladali, potvrđuju te studije ili ih demantiraju.
U Dubrovačkoj republici u davnom 14. stoljeću su to znali i ograničavali su dužinu vladavine knezova, trebamo li i mi danas slijediti učenje Dubrovačke republike?
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?