OSJEČANI

Jutarnji list: Mladi Hrvati najviše u EU vole život s roditeljima

Ja od mame i tate ne idem !!! :D :D :D

Objavljeno 13.08.2019
Alan Srčnik

Mladi Hrvati najviše u EU vole život s roditeljima – Šveđani roditeljski dom napuštaju napuštaju s 18,5 godina, a Hrvati s 31,8 piše u nedjelju Jutarnji list.

Ovog ponedjeljka, 12. kolovoza, obilježava se Međunarodni dan mladih i to je svakako povod da još jednom propitamo utjecaj europskih društava na mlade ljude, navodi dnevnik.

Poznato je već niz godina kako su obiteljske veze na jugu Europe mnogo važnije u svakodnevnim životima nego na sjeveru, da mladi duže ostaju živjeti kod roditelja, ali i da se – prije žene i udaju. Dapače, nemali broj kritičara mediteranskog tipa života smatra kako upravo takav tip obiteljskih, gotovo plemenskih veza, priječi razvoj individualizma i individualne odgovornosti, dok “mediteranisti” zamjeraju sjevernjacima otuđenje i emocionalnu hladnoću, piše Jutarnji list.

Vjerojatno će novi podaci Državnog zavoda za statistiku koji govore kako je u Hrvatskoj u 2017. s roditeljima živjelo 73,2 posto stanovnika u dobnoj skupini od 18 do 34 godine, što je ujedno najviši udio u Europskoj uniji, biti dobar povod za takve polemike. Naime, prema podacima za 2017., gotovo je polovica stanovnika EU u dobnoj skupini od 18 do 34 godine živjela s roditeljima, dok je u Finskoj samo 18,7 posto stanovnika u istoj dobroj skupini živjelo s roditeljima, ističe dnevnik.

Taj podatak povezan je s još jednim negativnim pokazateljem – stanovnici Hrvatske najkasnije napuštaju roditeljsko kućanstvo, a prema posljednjim raspoloživim podacima za 2018., u trenutku kad se odluče na preseljenje u prosjeku imaju 31,8 godina. Više od 30 godina imaju i Slovaci (30,9 godina), Maltežani (30,7 godina) i Talijani (30,1 godina), dok je europski prosjek u 2018. iznosio 26,0 godina. Najmlađi su bili Šveđani, koji su u prosjeku roditeljsko kućanstvo napustili s 18,5 godina, a slijedili su ih stanovnici Luksemburga (20,1 godina) i Danske (21,1 godina).

Dakle, “mi Hrvati” smo šampioni mediteranskog načina života, ali je veliko pitanje koliko je to, barem u zadnjih deset godina, posljedica kulturoloških obrazaca ponašanja, a koliko šestogodišnje recesije, donosi Jutarnji list.

(Hina)

Foto: Pixabay (ilustracija)

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Voditeljica predavanja, Katarina Miloloža, govorit će o izazovima s kojima se djeca danas susreću u digitalnom okruženju te kako ih odrasli mogu razumjeti i podržati u sigurnom korištenju tehnologije

Besplatno predavanje za roditelje – Uloga odraslih u digitalnom svijetu

Udruga ISKRA waldorfska inicijativa organizira besplatno predavanje za roditelje i sve zainteresirane na temu “Uloga odraslih u digitalnom svijetu: Kako Više…

Gotovo svaka treća osoba u Hrvatskoj starija je od 60 godina, a prema Eurostatu medijalna starost je oko 45 godina što ukazuje da je Hrvatska, uz Italiju, Grčku, Portugal i Španjolsku, jedna od najstarijih zemalja Europske Unije

Svjetski dan stanovništva

Svjetski savez mladih Hrvatska, kao udruga koja se već dugi niz godina bavi temama demografije, iseljavanja mladih i položajem obitelji, Više…

Mala škola životnih vještina sastoji se od pet poludnevnih radionica, a namijenjena je svim mladima, od 15 do 30 godina, koji se žele osnažiti te unaprijediti svoje socijalne vještine.

Mala škola životnih vještina – Poziv za mlade

Mladi i ove godine imaju imaju priliku besplatno učiti i raditi na svom osobnom razvoju, kroz program nazvan Mala škola Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Uz sportske izazove i turnire u nogometu, košarci i odbojci, učenici su mogli birati između raznolikih radionica – od pub kvizova, potraga za blagom i glazbenih radionica, do znanstvenih eksperimenata, kreativnih izrada i dramskih improvizacija

[FOTO] Dan škole II. gimnazije Osijek obilježava se u duhu osobnog razvoja učenika

Kako bi naši maturanti što bolje otplesali Quadrillu, uz druženje i zabavu, potrebno je uvježbati korake plesa, pa se stoga u svim gradovima organiziraju probe

Počinju pripreme za Quadrillu 2025.

Glavni ciljevi mobilnosti bili su razvoj komunikacijskih i socijalnih vještina, jačanje mentalnog zdravlja mladih i poticanje građanske svijesti i aktivnog sudjelovanja

Erasmus+ u Skopju i Ohridu: novo znanje, novi prijatelji i predivna iskustva