105 godina skautizma u Osijeku
Skautski pokret za mlade trebaju voditi mladi uz usmjeravanje starijih!
Izviđači su obilježili veliku obljetnicu u svibnju ove godine velikim okupljanjem izviđača u Gradu Osijeku s oko 1.200 sudionika na Zborovanju Saveza izviđača Hrvatske i izložbom 100 godina skautizma u Osijeku, u Gradskoj i sveučilišnoj knjižnici, 100 godina izviđačke pisane povijesti u Gradu Osijeku, kako su informacije (prema povijesnim činjenicama) prije dvije godine ukazivale.
No, u tijeku priprema za veliko izviđačko zborovanje, prikupljanjem povijesne skautske građe, uvidom u dokumente i fotografije iz privatne zbirke Državnog arhiva u Osijeku i Muzeja Slavonije u Osijeku, otkriveno je kako su skauti/izviđači počeli djelovati krajem 1914.
To je vrijeme početka Prvog svjetskog rata. Iako na području grada Osijeka nije bilo direktnih ratnih djelovanja rat se osjetio u životu svake obitelji tog vremena. Osijek je u to vrijeme bio pun vojske, škole nisu radile jer su pružale smještaj vojnicima, ranjenici su dolazili s ratišta i bili prevoženi dalje.
Učenici, profesori i građani su pomagali ranjenicima koliko su mogli. I baš u tom teškom vremenu za normalno i redovno obrazovanje se osnivaju Izletničke đačke družbe i Skautske družbe u Hrvatskoj prema naputku Visoke kraljevske zemaljske vlade.
Ono što treba naglasiti je kako je skautski pokret za mlade, kojeg trebaju voditi mladi uz usmjeravanje starijih, otvoren za sve.
Dakle, prije sto i pet godina, 1914. (najvjerojatnije 12. prosinca 1914.) je Gejza Krnic, profesor na Kraljevskoj učiteljskoj školi u Osijeku, a čiju tradiciju nastavlja Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti u Osijeku, organizirao prvu skautsku družbu u Osijeku nazvanu ZVONIMIR. Stara zgrada je uništena u savezničkom bombardiranju Osijeka 1944., a danas je tamo Obrtnička škola.
Povijest skautizma ili danas izviđača u Osijeku možemo pratiti kroz više faza tj. obnavljanja, neke obilježavaju ratovi, promjena društvenog uređenja ili jednostavno ljudska nesloga. Ni skauti nisu imuni na prešućivanje povijesti, pa kako to biva, često izostave svoje prethodnike. Do povijesnih činjenica je bilo u početku teško doći dok se nismo usmjerili, a danas razvitkom informacijskih tehnologija i sve većom količinom podataka je puno lakše pretraživati našu povijest. Zahvaljujemo se Državnom arhivu u Osijeku, Muzeju Slavonije u Osijeku na korištenoj građi, ali i obitelji Šulc i Krnic, obitelji prvih skauta u Osijeku, na njihovoj suradnji, sjećanjima na djedove i fotografijama iz privatnih albuma.
Dakle, danas obilježavamo sto i petu obljetnicu djelovanja skautske, a danas izviđačke, organizacije u Gradu Osijeku.
Tom prigodom je izrađeno 200 značaka, dio je podijeljen ranije, a one su spremljene po jedna za svakog sudionika prilikom izlaska kod mlađih izviđača.
Na kraju su podijeljene jubilarne značke svakom sudioniku povodom obljetnice.