(FOTO): Janko Organko, Mirko Papirko i Maša Čaša uče vrtićarce o pravilnom postupanju otpadom
Otpadopjesmica – glavni vrtićarski hit ove godine, a možete ju i preuzeti :D
U eko-vrtiću Mak jučer je predstavljena slikovnica o pravilnom postupanju otpadom namijenjena najmlađim Osječankama i Osječanima. Autorica Ines Novak predstavila je vrtićarcima Janka Organka, Mirka Papirka, Mašu Čašu i ostale glavne junake ,,Forastične slikootpadnice”, čiji je najvažniji zadatak usaditi mališanima navike pravilnog postupanja otpadom. Najradije to čine kroz Otpadopjesmicu – glavni vrtićarski hit ove godine.
Ritmovima Otpadopjesmice nije odolio ni zamjenik gradonačelnika Osijeka Boris Piližota koji je istaknuo da će svako predškolsko dijete dobiti Slikootpadnicu, a potrudit će se da stigne i do učenika 1. i 2. razreda osnovnih škola jer je, kako kaže, edukacija djece ključna za ekološku svijest.
“Kod odraslih moramo mijenjati navike, a kod djece ih usaditi. Djeca će kroz igru kreativno razmišljati o ovoj temi i prihvatiti ono što su odrasli već trebali. Ove aktivnosti nastavit ćemo provoditi i nakon što projekt završi kako bismo uspjeli ispuniti obveze koje od nas očekuje Europska unija”, rekao je Piližota.
Inače, Forastična slikootpadnica jedna je od aktivnosti projekta izobrazno-informativnih aktivnosti o održivom gospodarenju otpadom “Čist grad – naš ponOS”, i temu gospodarenja otpadom približava djeci na zabavan i interaktivan način. Osnovne vrste otpada i spremnici za otpad prikazani su kroz spomenute likove, a na koricama slikovnice nalazi se pjesmica koja omogućuje djeci lakše i zabavnije učenje.
Otpadopjesmica je dostupna za preuzimanje na Internet stranici projekta www.kuziskod.hr.
Cilj projekta je educirati građane o njihovoj ulozi u procesima gospodarenja otpadom, izgraditi svijest o važnosti reda prvenstva gospodarenja otpadom, uključujući i ponovnu uporabu, recikliranje i kompostiranje – koji imaju važnu ulogu u uspostavi sustava kružnog gospodarenja otpadom. Projekt provodi Grad Osijek, a potporu mu je dala i Europska unija financirajući ga s nešto više od 2 milijuna kuna.
foto: Grad Osijek
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?