Akcija sadnja drveća (19.10. u 9.00 sati) EDUKACIJA i DEMOSTRACIJA
Građanska inicijativa "Zasadi drvo, ne budi panj" prava je prilika za započeti divan sunčani vikend
Edukacija “Sadnja drveća – Izbor vrsta, sadnja, postupci njege” organizirana je za građane koji žele saditi drveće u sklopu građanske inicijative “Zasadi drvo, ne budi panj” u subotu, 19. listopada, s početkom u 9.00 sati, u Poljoprivrednoj i veterinarskoj školi u Osijeku.
Trajanje edukacije, tj. predavanja i demonstracija postupka sadnje je 45 minuta, a prijave možete izvršiti na email [email protected] (Viktorija Alagić dipl. ing. agr. prof. savjetnica), a koji služi isključivo u svrhu pripreme, tako da škola može pripremiti odgovarajući prostor i edukatore.
Građanska inicijativa “Dani kolektivne sadnje drveća” pokrenuta je s idejom da svatko može zasaditi drvo i tako doprinijeti poboljšanju vlastite životne sredine, a ujedno i dati svoj doprinos borbi protiv klimatskih promjena.
Inicijativa „Dani kolektivne sadnje drveća“ se organizira i provodi na nacionalnoj, županijskoj i lokalnoj razini. Akciju na nacionalnoj razini koordinira organizacijski odbor građanske inicijative koji kreira temeljnu operativnu dokumentaciju, osigurava vizualni identitet kampanje i promociju kampanje na nacionalnoj razini, raspoređuje materijalne donacije od nacionalnih partnera, te po potrebi usmjerava županijske / lokalne koordinatore. Županijski koordinatori zaduženi su za organizaciju lokalnih koordinatora na području svojih županija. Lokalni koordinatori u svojim zajednicama komuniciraju s građanima i jedinicama lokalne samouprave te organiziraju i provode lokalne akcije sadnje.
Jedna od zadaća turističkih zajednica je poticanje i sudjelovanje u aktivnostima obrazovanja stanovništva o zaštiti okoliša, očuvanju i unapređenju prirodnih i društvenih vrijednosti prostora u cilju razvijanja svijesti stanovništva o važnosti i učincima turizma, te svojih članova, odnosno njihovih zaposlenika u cilju podizanja kvalitete usluga.
Stabla poboljšavaju našu kvalitetu života na brojne načine:
- pružaju hlad koji smanjuje temperaturu zraka koja nastaje kao posljedica zagrijavanja umjetnih površina u naseljenim područjima ( tzv. toplinskih otoka)
- pročišćavaju zrak i procesom fotosinteze proizvode kisik
- „spremaju“ ugljični dioksid iz zraka i time pridonose borbi protiv klimatskih promjena
- pomažu nam štedjeti energiju za rashlađivanje domova i poslovnih prostora tijekom ljetnih mjeseci
- smanjuju količinu slivnih voda i sprječavaju eroziju tla tijekom obilnih padalina
- smanjuju isparavanje vode s travnatih površina i ujedno doprinose većoj vlažnosti zraka
- smanjuju količinu buke
- smanjuju brzinu vjetra
- pružaju zaštitu od UV-B zraka
- privlače brojne ptice, važne kukce i druge divlje životinje, što doprinosi povećanju bioraznolikosti
- doprinose ljepoti urbanih krajolika i pružaju ugodniji izgled naseljenim područjima tijekom cijele godine
- pružaju ugodna mjesta za igru i druženje svim generacijama
- smanjuju stres, doprinose smanjenju krvnog tlaka, utječu na bolji rad mozga, potiču nas na fizičku aktivnost i druženje
- povezuju zajednicu kroz akcije sadnje i brige za posađene sadnice
- povećavaju povezanost djece i odraslih s prirodom koji ih okružuje
- uče nas nesebičnosti kada sadimo i brinemo se za stabla koja ostavljamo u naslijeđe onima koji dolaze iza nas.
- Kroz ovu inicijativu želimo posaditi što više stabala diljem Hrvatske i ujedno osnažiti građane da se uključe i postanu stvaratelji budućnosti kakvu žele.