ŽIVOT

Centar za sigurniji internet Hrvatska obilježava Dan sigurnijeg interneta

Cilj je promicanje sigurnije i odgovornije upotrebe online tehnologije i mobilnih uređaja, posebice među djecom i mladima

    Objavljeno 09.02.2021
    Ivona Amidžić

    Centar za sigurniji internet Hrvatska s partnerima i suradnicima u utorak, 9. veljače obilježava Dan sigurnijeg interneta kojemu je cilj podizanje svijesti o novim, ali i postojećim mrežnim problemima, a slogan za 2021. godinu je „Zajedno za bolji internet“, prenosi Radio Osijek.

    Svake veljače udruženje Insafe/INHOPE uz potporu Europske komisije organizira Dan sigurnijeg interneta kojemu je cilj promicanje sigurnije i odgovornije upotrebe online tehnologije i mobilnih uređaja, posebice među djecom i mladima. Svake godine na drugi dan drugog tjedna drugog mjeseca tisuće ljudi diljem svijeta udružuje se kako bi sudjelovali u događajima i aktivnostima kojima žele podići svijest o sigurnosnim problemima na internetu.

    Fokus sigurnosti na internetu se tijekom godina s kreiranja „sigurnijeg“ interneta prebacio na kreiranje „boljeg“ interneta, zato slogan ove godine i jest “Zajedno za bolji internet”.

    “Bez obzira jesmo li djeca i mladi, roditelji i skrbnici, učitelji i socijalni radnici, ili čak i predstavnici industrije, zakonodavci i političari, svi imamo veliku ulogu”, poručuju iz Centra.

    Uz Međunarodni dan sigurnijeg interneta Centar za nestalu i zlostavljanu djecu već sedmu godinu zaredom organizira aktivnosti i akcije s ciljem poticanja i promicanja sigurnije i odgovornije upotrebe tehnologije i mobilnih uređaja među mladima i djecom, ali također i roditeljima.

    PROGRAM OBILJEŽAVANJA DANA SIGURNIJEG INTERENTA:

    • 11.00  ZOOM webinar za djecu i mlade pod nazivom „Gdje si ti u digitalnoj džungli?“, na kojemu će prisustvovati  poznati Youtuberi i gosti iznenađenja, koji će govoriti o svom iskustvu na internetu, a nakon toga odgovarati na pitanja koja će postavljati djeca i mladi. Za djecu i mlade NIJE POTREBNA registracija niti kreiranje računa na ZOOM-u, no broj mjesta je ograničen. Link za sudjelovanje bit će proslijeđen školama i sudionicima koji su na vrijeme izvršili prijavu za obilježavanje Dana.
    • 13.00 ZOOM webinar za stručnjake, na temu „Jačanju kapaciteta stručnjaka za rad u digitalnom okruženju”.

    Izlagači:

    • doc. dr. sc. Lucija Vejmelka – Studijski centar socijalnog rada Zagreb, 
    • Ines Lazarević Rukavina – Nastavni Zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije, Odsjek za prevenciju nasilja,
    • mag. psihologije Kristina Krulić Kuzman – Centar za nestalu i zlostavljanu djecu

    Za sudjelovanje potrebno je prijaviti se putem slijedećeg linka – Registracija za webinar za stručnjake. Broj sudionika je ograničen.

    ONLINE KVIZ za djecu i mlade o sigurnosti na internetu dostupan za rješavanje putem mobilne aplikacije na sam dan u vremenu od 9.00 do 19.00 sati.

    Mobilna aplikacija će biti dostupna 09. veljače za besplatno preuzimanje i instaliranje na mobitele i tablete na web stranici: http://www.dansigurnijeginterneta.org.

    “Za pristupanje kvizu ne trebate ostavljati svoje osobne podatke. Nakon što riješite kviz dobit će te povratnu informaciju o vašem rezultatu te će vam biti dodijeljen jedinstveni KOD koji trebate pohraniti (obavezno napravite screenshot – sliku zaslona). Screenshot je dokaz koji vam je potreban za preuzimanje nagrade, ukoliko budete izabrani”, objašnjavaju iz Centra.

    “Nagrade se dodjeljuju slučajnim odabirom između onih natjecatelja koji su kviz riješili s 80% ili više točnih odgovora do 19 sati na dan kviza. 11. veljače 2021. na internet stranici http://www.csi.hr objavit ćemo informacije o dobitnicima nagrada te vas pozivamo da pratite našu stranicu kako biste vidjeli jeste li osvojili vrijedne nagrade. Ukoliko prepoznate svoj KOD na popisu nagrađenih, potrebno je obratiti se roditelju ili skrbniku koji treba kontaktirati djelatnike Centra za sigurniji internet na e-mail [email protected] te dogovoriti provjeru autentičnosti i preuzimanje nagrade”, dodaju.

    foto: unsplash

    Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

    VEZANE VIJESTI

    Iznimno je važno zajedno s djecom pronaći digitalni balans kod korištenja tehnologija osobito kada krene škola, stoga smo izdali niz smjernica i prijedloga za roditelje, nastavnike, ali i djecu kako koristiti tehnologiju

    Sigurno online za uspješno offline

    Kampanju „Sigurno online za uspješno offline“ uoči početka nove školske godine provodi Centra za sigurniji internet koji djeluje u sklopu Više…

    Cilj susreta bio je upoznavanje starijih osoba o sve češćim oblicima prijevara koje su usmjerene upravo prema osjetljivoj skupini građana kao što su umirovljenici.

    Prevencija policije u Matici umirovljenika Osijek zbog prijevara na internetu

    U sklopu preventivnog projekta ”Zajedno u zaštiti osobne imovine” policijska službenica za prevenciju I. policijske postaje Osijek s ispostavom Čepin, Više…

    Program je bio usmjeren na poboljšanje kompetencija nastavnika i odgojno-obrazovnih djelatnika te razvoj modela podučavanja u poduzetništvu, s ciljem jačanja znanja, vještina i kompetencija učenika u ruralnim i depriviranim područjima

    U sklopu Programa „Lokalni razvoj i smanjenje siromaštva“ više od 9.000 učenika sudjelovalo u STEM radionicama i programima

    Više od 9.000 učenika koji su sudjelovali u STEM radionicama i programima, uspostavljena četiri regionalna znanstvena centra s 50 edukacijskih Više…

    VIŠE IZ KATEGORIJE

    Nova sezona otvara nove prilike da djeca svaki vikend provode sate na svježem zraku, bez ekrana, učeći o prirodi kroz igru, pustolovinu i kreativnost

    Jesensko zimska sezona u ROOTS Centru

    Druga faza donosi dva nova bazena: rekreacijski s toboganom vodene površine 1550 kvadrata te dječji bazen sa spray parkom i atrakcijama

    [FOTO] Počela II. faza rekonstrukcije osječke Copacabane: Novi bazeni, sadržaji i zelene površine do ljeta 2026.

    Sajam je prilika za građane da se upoznaju s ulogom sigurnosnog sektora u društvu. Organizator Sajma je tvrtka Sky Fort Systems d.o.o. i partner HKKOI, a uz sudjelovanje 80 izlagača iz 19 europskih i sjevernoameričkih država

    [NAJAVA] Međunarodni sajam obrane i sigurnosti – DEFCROS