Do kraja 2020. Osijek bi trebao imati Regionalni distribucijski centar za voće i povrće
U centru će se moći skladištiti i preraditi oko 4.000 tona voća i povrća, a postojat će i tuneli za brzo smrzavanje, sušara te linija za proizvodnju sokova
Do kraja 2020. Osijek bi trebao dobiti Regionalni distribucijski centar za voće i povrće. Važan je to projekt ne samo za Osječko-baranjsku županiju nego i za istočnu Hrvatsku.
Lokacijski, za centar je planirano da bude u industrijskoj zoni Nemetina, a milijun i 680 tisuća kuna za izradu projektne dokumentacije platila je Europska unija, o čemu više možete pročitati ovdje.
Centar će uzgajivačima napokon pružiti prostor gdje će moći skladištiti sve što uzgoje, piše HRT.
“Voćnjak ima 25 ha. Trenutno imamo rod oko 1.000 tona. Uspijemo sve plasirati, a sad naplatiti, je druga priča. Mi kao proizvođači zapravo nemamo svoje hladnjače gdje bi spremili svoju robu i bili konkurentni”, govori Matija Mihalj iz Švajcarnice. “Ja da bi bio konkurentan, da bi se hladnjača isplatila trebala bi mi hladnjača od minimalno 3.000 tona, a to je oko 3 milijuna eura koje bih trebao financirati da bi izgradio hladnjaču, što je s ovim cijenama nemoguće. Čak i da se udružimo nas par proizvođača i dalje je previše.”
Naše je tržište bilo preplavljeno jabukama. I to onima iz uvoza pa za svoju, kažu uzgajivači, nisu mogli dobiti ni kunu. Ipak malo bolje ide prodaja u samom voćnjaku. Kupci prepoznaju dobar proizvod. “Kvaliteta jabuke je neusporediva. Naša domaća jabuka koja je minimalno tretirana i minimalno pripremljena za to neko skladištenje, za razliku od tih nekih uvoznih jabuka, koje su takve kakve jesu i u trgovinama se plasiraju”, rekla je Bojana Ninković iz Švajcarnice.
Regionalni distribucijski centar mnogo bi toga mogao promijeniti uz prihvatljivu cijenu skladištenja plodova
“Skladišnog kapaciteta mi kao proizvođači nemamo, jedino tko ga ima, imaju ga otkupljivači. Izgradnja ovog centra pomoći će nam u samoj proizvodnji, berbama i lakšoj distribuciji na domaće tržište, i u konačnici, boljoj cijeni otkupa jabuke”, naglasio je Matko Zelić. S trenutačnom cijenom od oko kunu i pol za kilogram jabuke teško mogu pokriti troškove proizvodnje, a kamoli zaraditi. Onako će s urodom moći pričekati “bolje dane” za prodaju.
“Mislim da je to dobra priča. Moći ćemo naše proizvode plasirati na naše tržište i onda će se moći jesti kvalitetna domaća jabuka, a ne ova uvozna, koja je od prošle godine i koja nam usput ruši cijene. Tu je i prerada. Pravili bi i sok od jabuke, ocat od jabuke, džemove, kompote”, istaknuo je Matija Mihalj.
U centru će se moći skladištiti i preraditi oko 4.000 tona voća i povrća, a postojat će i tuneli za brzo smrzavanje, sušara te linija za proizvodnju sokova.
Ministarstvo je pokrenulo postupak i projektiranje regionalnog distribucijskog centra za cijelu RH, čiju bi izgradnju financirala EU
Cijeli bi centar trebao biti samoodrživ zbog indikatora koji su vezani uz obnovljive izvore energije. Na velikom krovištu bit će sunčani paneli koji će proizvoditi potrebnu količinu električne energije za potrebe RDC-a, a u trenutku kada je bude previše, isporučivat će se u mrežu.
Izvor: www.hrt.hr
foto: OBŽ i pixabay (ilustracija)
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?