OSJEČANI

Erasmus+ projekt –”Let ‘s Make Our Own Business”

Cilj projekta je omogućiti učenicima stjecanje poduzetničkih vještina, a učenici su isti odradili u Alkmaaru (Nizozemska) u Srednjoj školi “OSG Willem Blaeu”

Objavljeno 13.12.2022
Darija Kovačić

U razdoblju od 8. listopada do 14. listopada 2022. petero učenika Tehničke škole i prirodoslovne gimnazije Ruđera Boškovića u Osijeku  u pratnji profesorice Jasne Sudarić, koordinatorice projekta, i profesorice Ane Krmek u okviru Erasmus+ projekta „Let’s Make Our Own Business“ boravili su na mobilnosti u Alkmaaru (Nizozemska) u Srednjoj školi “OSG Willem Blaeu”.

  • Cilj projekta: omogućiti učenicima stjecanje poduzetničkih vještina.

Kako napisati poslovni plan?

Mentori iz zemlje domaćina predstavili su primjerak poslovnog plana kao primjer dobre prakse te uz pomoć smjernica vodili učenike u izradi njihovih poslovnih planova. Za uvodnu motivaciju učenici su dobili izmiješana pitanja o poslovnom planu na koja su odgovorili te ih potom složili pravilnim redoslijedom. Nakon toga, krenuli su u izradu  vlastitih poslovnih planova za ranije osmišljene tvrtke koji su morali sadržavati ključne dijelove: ciljeve, namjenu, planiranje, osoblje, financijske i materijalne zahtjeve, marketinške metode, rizike u poslovanju, trendove, pronalaženje poslovnih partnera i dr.

Poslovni planovi koje su učenici izrađivali morali su pokazati da je njihova ideja (projekt) održiva te da su sposobni nešto proizvesti, izvesti, izraditi te da za to postoji tržište koje je spremno financirati njihovu uslugu i ili proizvod po cijeni koja im omogućava proizvodnju istog.

Budući da je glavni cilj projekta razvijanje poduzetničkih kompetencija, na ovoj mobilnosti učenici podijeljeni u internacionalnim timovima učili kako izraditi poslovni plan. Dok su  metodom suradničkog učenja osmišljavali poslovni plan, učenici su razvijali kritičko mišljenje te raspravljačke i jezične vještine. Samopouzdanje pri javnom predstavljanju tvrtke  vrlo je bitna poduzetnička vještina koje su učenici razvijali kroz izlaganje prezentacija izrađenih poslovnih planova ostalim sudionicima mobilnosti.

Osim svakodnevnih tematskih radionica održanih u školi domaćina, posjetili su Gradsku vijećnicu grada Alkmaara gdje ih je ugostio pročelnik za odgoj i obrazovanje koji je održao nadahnjujući govor. Tijekom boravka u Nizozemskoj imali su mogućnost iskustvenog otkrivanja jedne nove kulture i običaja.

Petog dana boravka u Alkmaaru, posjetili su i tvrtku „Oudorp stadsfabriek“ te su upoznali organizirane male lokalne poduzetnike koji izrađuju različite proizvode od drveta u tvornici, a koja im ustupa strojeve i prostorije u najam. Posebno su bili oduševljeni životnom pričom voditelja tvrtke o tome kako započeti svoj posao od „od nule“ uz dobro organiziran timski rad, gdje svaki dionik svoj dio posla odrađuje kvalitetno i korektno uz međusobnu dobru suradnju. Budući da se tema projekta “Let ‘s Make Our Own Business”  odnosi na razvijanje poduzetničkih kompetencija,  učenici su se sa zanimanjem uključili u  razgovor o pisanju poslovnog plana, odabiru proizvoda, marketingu i istraživanju tržišta s timom malih udruženih poduzetnika ove tvrtke.

Među brojnim izvannastavnim aktivnostima učenici su se posebno obradovali jednodnevnim izletom u Amsterdam i posjetom životopisnomu gradiću Egmond aan Zee. 

Inače, u cijeli projekt, koji je zbog pandemije s dvije produžen na tri godine, uključeno je pet partnerski zemalja : Nizozemska, Italija, Turska, Grčka  i Hrvatska kao glavni koordinator projekta, a cilj projekta je razvijati poduzetnički duh i poduzetničke vještine kod učenika, uz primjenu brojnih inovativnih metoda.

Prva mobilnost održana je u Italiji u kojoj su učenici naučili kako istražiti tržište, osmisliti logo i slogan tvrtke. U Turskoj je ostvarena druga mobilnost na kojoj su učenici naučili kako predstaviti i dobro prodati proizvod, a zatim  je uslijedila i ova mobilnost u Nizozemskoj s temom „Kako napraviti poslovni plan?“

Uskoro, tijekom mjeseca prosinca,  Tehnička škola i prirodoslovna gimnazija Ruđera Boškovića bit će domaćin mobilnosti na kojoj će se učenici posvetiti temi „Što je financijska pismenost?“

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Učenici i nastavnici II. gimnazije Osijek već godinama grade suradnički odnos i pristup nastavi. Navedeno je potvrđeno brojim projektnim aktivnostima, izvannastavnim aktivnostima

Osječka II. gimnazija skriva tamnice i zmajeve u svojim prostorima!

Učenici II. gimnazije Osijek od početka školske godine između brojnih izvannastavnih aktivnosti i školskih projekata mogu odabrati i sudjelovanje u Više…

Kada govorimo o studentskim stipendijama, riječ je o stipendiji od 1600 eura godišnje, a učenička stipendija iznosi 800 eura godišnje.“- istaknuo je gradonačelnik Radić

Dodijeljene 84 stipendije osječkim učenicima i studentima

Osječki gradonačelnik Ivan Radić dodijelio je 84 učeničke i studentske stipendije za školsku odnosno akademsku godinu 2023./2024. „Govorimo o 52 Više…

Cilj projekta je osigurati svakom osnovnoškolcu na području Osječko-baranjske županije minimalno jedan obrok dnevno, usmjeriti učenike, nastavnike i roditelje zdravoj prehrani te osnažiti lokalne proizvođače i prerađivače hrane.

Zdravi učenički obroci – edukacija i radionica za kuhare u osnovnim školama

Regionalni centar kompetentnosti Ugostiteljsko-turistička škola Osijek, Matije Gupca 61, u suradnji s Osječko-baranjskom županijom i Nastavnim zavodom za javno zdravstvo Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Na Dan škole, učenici su dobili priliku osmisliti vlastitu viziju jednog školskog dana, neopterećenog tradicionalnim predmetima, ali istovremeno obogaćen odgojnim i kreativnim elementima. Svoju su viziju, uz pomoć nastavnika, pretvorili u stvarnost te su osmislili i proveli čak 18 radionica, tri kviza, swap party i niz sportskih aktivnosti

[FOTO] II. gimnazija Osijek obilježila Dan škole

Organizator radionica je Zajednica tehničke kulture Grada Osijeka u suradnji sa udrugama tehničke kulture. Cilj programa je korisno provođenje slobodnog vremena za trajanja proljetnih praznika

9. Proljeće u Domu tehnike

Besplatne plesne radionice karipskih plesova - Salsa, Bachata i Merengue za studente i srednjoškolce u trajanju dva mjeseca - travanj, svibanj (lipanj moguć također), početak 4.4.2024. 

P.K. Bolero – Prvi plesni korak – besplatni tečaj za studente i srednjoškolce