ŽIVOT

(FOTO) Kako koronavirus izgleda u usporedbi s ostalim velikim epidemijama?

Jesmo li zaista u velikoj opasnosti i možemo li se zaštititi?

Objavljeno 25.02.2020
Ivona Amidžić

Potvrđeno je kako je u Hrvatsku stigao koronavirus. Prvi slučaj zaraze zabilježen je u Zagrebu, a potvrdio ga je premijer Andrej Plenković. Radi se o mlađem muškarcu koji je već hospitaliziran, a veće komplikacije se ne očekuju.

Koronavirus nije toliko smrtonosan kako se da zaključiti iz količine medijskih objava koje prate progresiju virusa, ako se uzme u obzir broj oboljelih.

Klikom na pojedini graf možete povećati sliku

 

Prema grafovima iznad koronavirus se može usporediti s nekim drugim dobro poznatim epidemijama s kojima smo imali posla, a prikazano je njihovo napredovanje kroz prvih 40 dana.

Za pravilnu usporedbu u grafu sve su epidemije počele na isti dan, a podatci koje prikazuje su broj oboljelih, broj umrlih i postotak smrtnosti.

Četrdeseti dan epidemije evidentirano je više od 40.500 oboljelih i 907 umrlih, što postotak smrtnosti stavlja na 2.2. SARS je na 40. dan epidemije brojao 3.550 i 182 smrti što stopu smrtnosti stavlja na 5.1%, što je već više nego duplo od koronavirusa. MERS je bio puno smrtonosniji, stopa je iznosila čak 18.1%, a Ebola 67.1%.

Prema grafu je jasno da se koronavirus ističe, ali ne po broju smrtnih slučajeva već zaraženih. Izuzetno se brzo širi i broj je sada već prešao 80.000.

Od početka epidemije prošlo je već 56 dana, umrlo je 2.704 ljudi, a oporavilo se 27.789. Stručnjaci pretpostavljaju da je broj zaraženih mnogo veći, ali nisu još detektirani ili neće biti zabilježeni zbog raznih faktora.

Iako je stopa smrtnosti najmanja u usporedbi s ostalim epidemijama, kada se usporede čisti brojevi broj žrtava je mnogo veći. Razlog tome je i spomenuta brzina širenja i velika populacija ljudi koju je virus zahvatio.

Pročitajte i:

Zašto je koronavirus opasan i što napada u ljudskom tijelu?  – Hrvatski zavod za javno zdravstvo savjetuje što poduzeti kako biste se bolje zaštitili

foto: youtube (screenshot)

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Iako više nije stanje epidemije i opasnost od virusa SARS-COV-2 je manja, bolesnici na bolničkom liječenju, osobito oni najteži, mogu razviti teški oblik COVID-19. Preporuka Ravnateljstva KBC-a Osijek glasi: jedan, maksimalno dva posjetitelja po bolesniku, uz obvezno nošenje zaštitne maske

KBC Osijek – Nakon duže od tri godine dopušteni posjeti bolesnicima

Posjeti bolesnicima hospitaliziranim u Kliničkom bolničkom centru Osijek ponovno su dopušteni! Bolnica je u vezi s tim postupila u skladu Više…

Nakon što je proglašen prestanak epidemije bolesti Covid-19 uzrokovane virusom SARS-Cov-2, šalteri će za građane raditi od 7,15 do 18,30 sati svaki radni dan sve do 11.6.

MUP produžio radno vrijeme šaltera u Upravi za osobne dokumente

Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 11. svibnja 2023. donijela odluku o proglašenju prestanka epidemije bolesti Covid-19 uzrokovane virusom Više…

Stožer prestaje s radom, a odluke vezane uz eventualnu potrebu pridržavanja određenih mjera zaštite, s obzirom na to da virus i dalje egzistira među pučanstvom, donosit će Ministarstvo zdravstva

Vlada proglasila kraj epidemije, Capak i Beroš objavili što se sve mijenja

Vlada je na današnjoj sjednici proglasila kraj epidemije koronavirusa. Stožer prestaje s radom, a odluke vezane uz eventualnu potrebu pridržavanja Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Motociklisti će se okupiti u caffe baru B.M.W. (Vukovarska cesta 152) od 8, 30 sati, a polazak za Aljmaš organiziranom defileu je predviđen u 10,00 sati.

Blagoslov motora i vozača Aljmaš 2024.

Bogat izbor ornamentalnih i tropskih biljaka, proizvoda i opreme za hortikulturu i florikulturu, cvijeće, ukrasno bilje, vrtne sadnice, med i slično tome kao i zanimljive radionice i gastro ponuda vas očekuju na Proljetnom festivalu u Čepinu

[NAJAVA] Proljetni festival u Čepinu

Informirani, zainteresirani i aktivni građani mogu imati ključnu ulogu u poboljšanju sustava gospodarenja otpadom, donoseći pozitivne promjene u svojim zajednicama

Participacija građana kao ključ ekološki održivog upravljanja otpadom: Primjer iz Osijeka