Grad Osijek i Udruga Pobjede potpisali Ugovor o pružanju usluge skloništa za napuštene i nezbrinute pse
GRAD REZAO SREDSTVA OSTAJE NADA DA ĆE BITI PREPOZNATA VAŽNOST PREVENCIJE
Kako je Grad Osijek ove godine osigurao višestruko manje sredstava za zbrinjavanje napuštenih pasa i pasa lautalica nego prijašnjih godina u Udruzi Pobjede nadamo se kako će u gradskoj Upravi, osim što su uštedjeli sredstva, uvidjeti i važnost ulaganja u prevenciju problema napuštenih životinja i suradnju s udrugama i građanima u provedbi politike neusmrćivanja pasa lutalica, kao jedinog dugoročnog, etičnog i ekonomski isplativog/održivog rješenja.
S Gradom Osijekom potpisali smo 8.6.2015. Ugovor o pružanju usluge skloništa za životinje na dvije godine. Grad je za ovu uslugu predvidio i osigurao 200 tisuća kuna (bez pdv-a) za svaku ugovorenu godinu, što je višestruko manji iznos u odnosu na prijašnje godine kada su te usluge pružale veterinarska stanica Vetam i Veterinarska stanica Beli Manastir – kažu u udruzi Pobjede.
Za razliku od dosadašnjih oko 6.000 kuna po psu, Grad će od sada za jednoga psa plaćati nešto više od 1.700 kuna, a što uključuje hvatanje, zbrinjavanje, veterinarsku skrb i zaštitu, cijepljenje i čipiranje, sterilizaciju/kastraciju te oglašavanje i udomljavanje. Osiguranim sredstvima omogućeno je zbrinjavanje oko 120 pasa godišnje, što znači da bi u Azil trebali primati po 10 novih pasa svaki mjesec.
Kako stvari stoje/kako smo krenuli u 2015.…?
Od 1.1.2015. do dana potpisivanja Ugovora s Gradom (6.8.2015) u Azil smo primili 71 psa, bez ikakve financijske potpore Grada, a u nepunih mjesec i pol dana od dana potpisivanja ugovora još je 37 pasa pronašlo utočište u našemu Azilu.
Brojke su već sada vruće te stoga ponovno ističemo kako je zajednički rad na prevenciji napuštanja pasa jedino dugoročno rješenje, što će nadamo se prepoznati i u gradskoj Upravi. Prevencija za nas znači zajedničke kampanje Udruge i Grada u kojima bi se promicalo udomljavanje nasuprot kupovini i uzgoju pasa, edukacija naših najmlađih sugrađana o odgovornome odnosu prema psima, ali i aktiviranje državnih i javnih institucija – prije svega veterinarske inspekcije, državnoga odvjetnišva, policije i suda u provođenju već postojećih pozitivnih propisa.
Želja nam je da Grad Osijek, nakon što je prepoznao vrijednosti humanoga i suosjećajnoga odnosa prema napuštenim psima koje njeguje naš Azil u Nemetinu, postane partner i podrška Programu prevencije napuštanja pasa te Azil vidi kao podršku u nužnom dijelu sanacije gorućega problema, a ne kao rješenje – zaključuju volonteri udruge Pobjede.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?