ŽIVOT

HRZZ isplatio prvu milijardu kuna za znanstvena istraživanja i karijere mladih znanstvenika

Zaklada je među prvim organizacijama koje u Europi financiraju znanost objavila natječaj vezan uz biomedicinske, društvene i obrazovne aspekte pandemije

Objavljeno 22.04.2021
Ivona Amidžić

Hrvatska zaklada za znanost (HRZZ) obilježava početak jubilarne 20. obljetnice i prvom isplaćenom milijardom kuna za kompetitivna znanstvena istraživanja i karijere mladih znanstvenika u gotovo dva desetljeća rada na podršci razvoja hrvatske znanosti i znanstvenika.

Od osnutka do danas Zaklada je postala ključna karika u podršci razvoja hrvatske znanosti i znanstvenika i kroz desetak nacionalnih i međunarodnih Zakladinih programa podržala je više od šest tisuća znanstvenika koji svoje karijere grade na hrvatskim znanstvenim institutima i sveučilištima.

Time se, istaknula je izvršna direktorica HRZZ-a Irena Martinović Klarić, stvaraju uvjeti nužni za zadržavanje najtalentiranijih mladih istraživača u domovini.

Zaklada i COVID-19 kriza

Osam dana nakon potresa i nešto više od mjesec dana nakon što je u Hrvatskoj potvrđen prvi slučaj zaraze korona virusom, Zaklada je među prvim organizacijama koje u Europi financiraju znanost objavila tematski natječaj vezan uz biomedicinske, društvene i obrazovne aspekte pandemije COVID-19.

Kako je objasnila Martinović Karić, riječ je o izrazito zahtjevnim projektima jer traju samo 18 mjeseci, a očekuju se vrlo konkretni rezultati, tako da je financiranje vrlo značajno – do 1,5 milijuna kuna po projektu.

Kroz natječaj “Upravljanje zaraznim bolestima uzrokovanim korona virusima te društvenim i obrazovnim aspektima pandemije (IP-CORONA-2020-04)” financirano je 11 hrvatskih istraživačkih grupa koje su se uključile u napor globalne znanstvene zajednice kako bi se učinkovitije dijagnosticirala i liječila bolest COVID-19 te kako bi se pospješio oporavak i otpornost društva nakon epidemije.

Prateći razvoj epidemije i pojavu novih problema čije rješavanja zahtijevaju odgovore utemeljene na znanstvenim istraživanjima, Zaklada je u studenome 2020. raspisala još jedan tematski natječaj povezan s epidemijom “Zdravstveni, gospodarski i obrazovni učinci pandemije COVID-19 (IP-CORONA-2020-12)”. Ovaj natječaj bit će dovršen krajem travnja ove godine, a financirat će se istraživačke grupe koje će pridonijeti boljem razumijevanju biologije i patogeneze COVID-19 infekcije te bolje kliničke i epidemiološke karakterizacije bolesti. Također, financirat će se i istraživanja iz područja društvenih i humanističkih znanosti koja će pridonijeti oporavku i razvitku gospodarstva i poduzetništva te unaprjeđenju metoda poučavanja i obrazovnog kurikuluma, uključujući brigu o osjetljivim skupinama.

Neovisan sustav odabira najboljih projekata i istraživača

Zaklada je, vođena načelima znanstvene izvrsnosti, nepristranosti i transparentnosti, razvila neovisan sustav odabira najboljih projekata i istraživača, te kroz javne natječaje i primjenom svjetski prihvaćenih mjerila uspješnosti u istraživanjima. Kontinuirano podupire znanstveni razvoj mladih istraživača te financira isključivo najbolja znanstvena istraživanja.

Izvršna direktorica HRZZ-a podsjetila je da su prva isplaćena novčana sredstva bila relativno skromna i usmjerena na projekte reforme visokog obrazovanja, doktorske i poslijedoktorske stipendije te uspostavljanje karijera vrhunskih znanstvenika koji su se usavršavali u inozemstvu na hrvatskim znanstvenim ustanovama.

Međutim, u posljednjih sedam godina Zaklada je postala središnja organizacija koja provodi natječaje za nacionalne znanstveno-istraživačke projekte i financiranje razvoja karijera mladih istraživača, postupno se povećavaju godišnji iznosi financiranja i uspostavlja se sustav stabilnog financiranja kompetitivnih istraživanja u Hrvatskoj.

Prvom milijardom kuna financirano oko 1200 projekata

Prvom milijardom kuna iz proračunskih i izvanproračunskih sredstava Zaklada je do sada financirala oko 1200 projekata od kojih su mnogi ostvarili vrhunske rezultate na svjetskoj razini te podržala zapošljavanje i znanstveno usavršavanje više od 900 mladih istraživača.

Kroz desetak nacionalnih i međunarodnih Zakladinih programa podržano je pak više od 6000 znanstvenika koji svoje karijere grade na hrvatskim znanstvenim institutima i sveučilištima te se stvaraju uvjeti nužni za zadržavanje najtalentiranijih mladih istraživača u domovini. Financiranjem najboljih istraživača i projekata kroz neovisnu nacionalnu znanstvenu zakladu Republika Hrvatska ušla je u klub razvijenih zemalja koje svoj društveni i gospodarski razvoj te dugoročno blagostanje temelje na ulaganjima u istraživanja i inovacije. Hrvatsku zakladu za znanost osnovao je Hrvatski sabor posebnim zakonom 21. prosinca 2001. kao Nacionalnu zakladu za znanost, visoko školstvo i tehnologijski razvoj Republike Hrvatske, a od 2009. djeluje pod imenom Hrvatska zaklada za znanost. Zakonskim izmjenama iz 2009. i 2012. počelo je novo poglavlje u radu Zaklade koja je od 2013. preuzela od Ministarstva znanosti i obrazovanja financiranje nacionalnih znanstveno-istraživačkih projekta, a 2014. i financiranje razvoja karijera mladih istraživača.

Zaklada je u svibnju 2013. postala punopravna članica organizacije Science Europe koja okuplja nacionalne organizacije koje financiraju kompetitivna znanstvena istraživanja radi promoviranja zajedničkih interesa te definiranja polazišta za zajedničko komuniciranje s nacionalnim vladama i tijelima EU o pitanjima znanstvenih politika.

(Hina)

foto: unsplash

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Posebnost ovog događanja je što će na njemu izlagati isključivo znanstvenice, koje će pričati o tome što ih  fascinira i zašto misle da imaju najbolji posao na svijetu

[NAJAVA] Manifestacija “Znanost u prolazu Osijek”

Cilj događanja „Znanost u prolazu” jest približiti znanost javnosti te razbiti  mitove o znanosti i znanstvenicama. Iako brojne hrvatske znanstvene Više…

Prvi ciklus FUZ&JA-e, planiran za razdoblje od ožujka do lipnja 2022., sadrži 17 različitih događanja

FUZ&JA: novi FFOS-ov oblik popularizacije znanosti

Ljetni semestar tekuće akademske godine Filozofski fakultet Osijek otvara nizom zanimljivih popularno-znanstvenih događanja. S ciljem još kvalitetnije organizacije i promidžbe Više…

"Znanost je sada jasno dokazala da mogu osjećati bol"

Analiza: Hobotnice, jastozi i rakovi su osjećajna bića i ne smije ih se kuhati žive

Hobotnice, rakovi i jastozi mogu iskusiti bol i patnju, tvrdi se u analizi koju je naručila britanska vlada, prenosi Index. Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Smijeh ima snažnu moć širenja pozitivne energije, zašto ove jeseni ne bismo poklonili upravo to? Pokloniti osmijeh nije tek beznačajan čin – to je dar koji ima trajan učinak, a još je ljepše ako dolazi u obliku nezaboravnog iskustva

Pokloni zadivljujuće jesensko iskustvo, pokloni osmijeh

Radionica je namijenjena mladima koji žele steći nova znanja, inspirirati se i aktivno sudjelovati u stvaranju pozitivnih promjena

Srce za promjenu – Poziv mladima

Ova neobična pekarska delicija, koja je već neko vrijeme glavna zvijezda svjetskih društvenih mreža, nije samo oku privlačna, već obećava i pravu eksploziju okusa

Probali smo cube kroasan: Viralni hit koji je osvojio svijet, stigao je u Mlinar!