Humanitarna Noć knjige: Poznati Osječani čitaju Bajke u digitalnom svijetu i prikupljaju donacije za polikliniku ProtegOs!
Moderirano čitanje s interaktivnim intervencijama imat će za cilj da se svake priče potakne razgovor s djecom i roditeljima o važnim temama iz digitalnog života – privatnosti, sigurnosti, povjerenju i prepoznavanju online rizika

Povodom ovogodišnjeg Svjetskog dana knjige, Centar za nestalu i zlostavljanu djecu organizira Humanitarnu Noć knjige s ciljem prikupljanja donacija za izgradnju poliklinike ProtegOs – prve regionalne ustanove koja će pružati sveobuhvatnu podršku djeci i mladima s teškoćama mentalnog zdravlja, posebice žrtvama i počiniteljima elektroničkog nasilja.
Događaj će se održati u utorak, 22. travnja 2025. s početkom u 18:00 sati u Kulturnom centru Osijek, a ulaz je slobodan.
U središtu večeri je edukativno-zabavni serijal „Bajke u digitalnom svijetu“, kroz koji djeca i roditelji upoznaju klasične bajke, ali s važnom poukom o digitalnom svijetu. Poznati Osječani – pjevačica Dora Vestić, glumac Miroslav Čabraja (prvak drame HNK Osijek) te Antonia Mrkonjić (HNK Osijek, film Frka) čitat će slikovnice iz serijala čiji je autor sam Centar.
Moderirano čitanje s interaktivnim intervencijama imat će za cilj da se svake priče potakne razgovor s djecom i roditeljima o važnim temama iz digitalnog života – privatnosti, sigurnosti, povjerenju i prepoznavanju online rizika.
Osim uživanja u interaktivnim pričama, posjetitelji će imati priliku kupiti edukativne slikovnice i donirati sredstva za izgradnju poliklinike ProtegOs, čime će izravno pridonijeti stvaranju sigurnijeg i podržavajućeg okruženja za najranjiviju djecu.
Događaj je namijenjen djeci ranog osnovnoškolskog uzrasta i njihovim roditeljima, ali dobrodošle su sve generacije.
Inače, donacije se prikupljaju za izgradnju poliklinike ProtegOs koja će se nalaziti u Višnjevcu. Riječ je o jedinstvenom Centru za sveobuhvatnu procjenu, multidisciplinarnu obradu i tretman djece s teškoćama mentalnog zdravlja te problemima u ponašanju. Poseban naglasak stavit će se na tretman žrtava i počinitelja kibernetičkog kriminala, što je i razumljiv pothvat obzirom da Centar već vodi nacionalni Centar za sigurniji internet koji se više od 10 godina bavi pružanjem podrške žrtvama elektroničkog nasilja.
Predviđeno je zapošljavanje psihijatara, radnih terapeuta, socijalnih pedagoga i psihoterapeuta fokusiranih na tretman traume, a dio tima posebno će se educirati za cyber-traumu, odnosno posljedice elektroničkog nasilja za žrtve i počinitelje.
Događaj se održava pod pokroviteljstvom Grada Osijeka i uz podršku Kulturnog centra Osijek.
Humanitarna Noć knjige u Osijeku poziva sve generacije da zajednički otkriju kako bajke mogu postati alat za razumijevanje i sigurnije ponašanje u digitalnom svijetu.