KULTURA

Izložba “Omladinske radne akcije – dizajn ideologije”

Što su bile omladinske radne akcije, čemu su služile i imaju li kakvu poruku i danas?

Objavljeno 02.07.2019
Ivona Amidžić

U sklopu Muzejskog četvrtka, 4. srpnja s početkom u 19 sati u Muzeju Slavonije, na adresi Trg Sv. Trojstva 6, otvara se izložba pod nazivom “Omladinske radne akcije – dizajn ideologije”.

Izložbu organizira umjetnička organizacija Kultura umjetnosti iz Zagreba u suradnji s Muzejom Slavonije Osijek iz Osijeka.

Omladinske radne akcije (ORA) bile su dio kulture svakodnevnice u doba socijalizma.

Povijest omladinskih radnih akcija dijeli se u nekoliko faza

Početak se bilježi za trajanja Drugog svjetskog rata, nakon čega slijede velike poslijeratne radne akcije: 1946. – 1951. U godinama do 1968. godine smjenjuje se ritam održavanja lokalnih i velikih radnih akcija, sukladno preispitivanju njihovog cilja i mjesta u društvu. Neke od najpoznatijih omladinskih radnih akcija su izgradnja pruga Brčko-Banovići, Šamac-Sarajevo te autoputa Bratstvo i jedinstvo.

Od početne agitacije zasnovane na tiskanim i šapirografiranim materijalima, dugovječnost radnih akcija rezultirala je bogatom i šarolikom produkcijom oblikovanja grafičkih mapa, plakata, letaka, brigadnih novina, razglednica, knjižica, iskaznica, priznanja, diploma, prigodnih poštanskih marki, stručnih publikacija…

Za omladinske radne akcije skladana su djela ozbiljne i popularne glazbe, dizajnirane omotnice singl i LP izdanja.

Snimani su filmovi: edukacijski, dokumentarni, igrani za koje su oblikovani plakati.

Za akcije koje su trajale više godina zaredom gradila su se i opremala cijela naselja, proizvodila se odjeća i obuća. Pored grafičkih dizajnera i likovni umjetnici bili su angažirani i stvarali na terenu – u brigadama.

Što će biti postavljeno na izložbi?

Na izložbi se prikazuje izbor materijala posuđen iz brojnih institucija i od privatnih kolekcionara: plakati, knjige, novine, monografska izdanja, fotografije, grafičke mape, odjeća, značke i medalje, iskaznice, mape vizualnih identiteta.

Bit će izloženi radovi mnogih poznatih autora: od grafičkih rješenja Marijana Detonija, Zvonimira Agbabe, Ivana Picelja, Mladena Galića, Branka Gavrića, Likovnog studia, preko fotografija Milana Pavića i Borisa Cvjetanovića do djela Pive Karamatijevića i Franje Mraza, filmskih i glazbenih uradaka.

Riječima Bojana Krištofića, jednog od autora tekstova kataloga izložbe: “Dizajn za omladinske radne akcije osvježava proučavanje jugoslavenskog društvenog polja jer danas djeluje naivno, zaigrano i oslobađajuće na način drugačiji od hipijevske i punkerske pobune omladinskih listova ili neoavangardne zafrkancije pripadnika Nove umjetničke prakse.”

Nastavlja kako dizajn za omladinske radne akcije voli promatrati kao dizajnerski pandan domaćoj naivnoj umjetnosti, jer su to iznimno potentni simboli koji su s vremenom prerasli u kičaste prikaze svakodnevnice, doduše ne ruralne nego rubno urbane. “Premazani su patinom odrastanja u davno prošlim vremenima kad je bilo moguće dičiti se Radom Končarom na prednjoj strani majice, a Che Guevarom na stražnjoj, a pritom ne sablazniti ni roditelje ni profesore, a kamoli lokalnog popa.”

Međutim, ispod površnih slojeva mitologije i podsmješljive nesposobnosti propagande da nadiđe samu sebe, kriju se ozbiljne, pa makar i slučajne opservacije socijalne zbilje.

Krajnji cilj dizajna za omladinske radne akcije bio je ujediniti mlade oko radnih zadataka od kojih će imati korist cijela zajednica te omogućiti im da se poistovjete jedni s drugima u procesu rada koji nije smio biti otuđen.

Ulaz je za sve posjetitelje slobodan!

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Izložba je rezultat fotografske natječajne selekcije koja je okupila 70-ak talentiranih fotografa s više od 400 impresivnih fotografija

Fotoklub Osijek – Izložba autora Osječko-baranjske županije

Fotoklub Osijek s ponosom najavljuje otvorenje svoje XXIV. Izložbe fotografija autora Osječko-baranjske županije, koja će se održati 11. studenog 2024. Više…

Izložba je od početka zamišljena kao dio zajedničkog projekta Državnoga arhiva u Osijeku i Muzeja likovnih umjetnosti, uz sudjelovanje i doprinos Kniferove kćeri Ane Knifer

100. obljetnica rođenja Julija Knifera u Državnom arhivu u Osijeku

Prigoda 100. obljetnice rođenja svjetski poznatog i cijenjenog umjetnika Julija Knifera, rođenog Osječanina, bila je poticaj Državnom arhivu u Osijeku Više…

Može se živjeti od umjetnosti u Hrvatskoj ako umjetnik surađuje s nekom od inozemnih galerija. U protivnom je nemoguće“, iskrena je Iva Laterza Obuljen

Upoznajte Ivu! Svoje je znanje gradila u inozemstvu, a danas njezine radove obožavaju brojni Hrvati

U današnje vrijeme puno je umjetnika. Živimo u vremenu kada svatko želi ostaviti neki trag, a društvene mreže dodatno su Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Ovotjedni premijerni naslovi filmovi su koji će vas podsjetiti na važnost obitelji, iskrenog prijateljstva i pravih vrijednosti u životu i malo koga će ostaviti ravnodušnim

Kino Urania – Feel good filmski tjedan

Ovaj poseban koncert posvećen je prikupljanju sredstava za Udrugu za Down sindrom Osječko-baranjske županije i grada Osijeka, koja svojim djelovanjem pruža ključnu podršku obiteljima djece s Down sindromom

Božićna čarolija dobrote: Martin Kosovec i Zrinka Posavec pjevaju za djecu s Downovim sindromom

Na audiciju možete doći samostalno ali i kao grupa. Prethodno iskustvo nije nužno, a audicija će trajati 10ak minuta, ovisno o vašem vremenu dolaska

[AUDICIJA] U Baranji se snima film “Buše”