Izvršena nova mjerenja brojnosti jedinki komaraca nakon tretmana
Izdan je novi raspored za tretiranje komaraca iz zraka u sljedećih pet dana - Provjerite kad ste Vi na redu!
Izdana je preporuka prema Gradu Osijeku za provedbu adulticidnih tretmana dezinsekcije komaraca sa zemlje za područje cijelog grada Osijeka za period od 26. do 28. lipnja 2019. te za 29. lipnja 2019. za područje Sarvaša.
Monitoring odraslih komaraca metodom čovjek-aspirator izvršen je 27. lipnja 2019. navečer na 7 postaja na području grada Osijeka koje je bilo tretirano sa zemlje iz vozila 26. lipnja 2019. te na tim postajama bilježimo pad brojnosti komaraca u razdoblju od 15 minuta.
Vodostaji rijeka Drave i Dunava su u opadanju, a prema projekciji i dalje će opadati.
Izdane su dodatne preporuke prema Osječko-baranjskoj županiji za provedbu adulticidnih tretmana dezinsekcije komaraca iz zraka:
28. lipnja navečer: rubni dijelovi Grada Osijeka i područje od osječke obilaznice uključujući i vikend naselje Karašica
29. lipnja ujutro: područje Sarvaša, Bijelog Brda, zeleni pojas
29. lipnja navečer: područje Aljmaša i Erduta
30. lipnja navečer: područje Dalja i zeleni pojas prema Erdutu
1. srpnja ujutro: područje Petrijevaca
1. srpnja navečer: područje Šaga, Ladimirevaca i Satnice
2. srpnja. ujutro: zeleni pojas prema Nardu
2. srpnja navečer: područje Belišća i Valpova
Područje i termini tretmana će se modificirati ako dođe do promjena na terenu ili zbog nepovoljnih meteoroloških uvjeta. S tretmanima iz zrakoplova nastavlja se i nakon 2. srpnja 2019. Molimo za strpljenje.
Izdat će se preporuke i za tretmane sa zemlje za područja koja će se raditi iz zrakoplova, tj. radit će se usporedno sa zemlje i iz zrakoplova.
Molimo naše sugrađane za strpljenje i oprez tijekom provedbe tretmana dezinsekcije te da izbjegavaju nepotrebno izlaganje insekticidu.
Molimo pčelare da zatvore košnice.
U slučaju nepovoljnih meteoroloških uvjeta, tretmani će se odraditi kad za to nastupe povoljni uvjeti.
Rezultati provedenih adulticidnih tretmana dezinsekcije komaraca iz zraka:
Prvi tretman koji je proveden 26. lipnja 2019.:
U tablici se jasno vidi kako je u Bilju prije zaprašivanja kroz 12 sati izmjereno skoro 9.000 jedinki, gdje ih je nakon prvog tretiranja izmjereno 307. U istim je uvjetima u Đavoljoj gredi kroz 12-satno mjerenje zabilježeno skoro 40.ooo jedinki, dok ih je nakon tretmana izmjereno 1.540. U oba slučaja tretiranja su polučila 96% učinkovitosti. Mjerenje je izvršeno nakon prvog tretmana kako bi se vidjela učinkovitost istog.
Izvršeno je uzorkovanje CDC i BG-Sentinel klopkama na 25 postaja na području Osječko-baranjske županije. Aktivnosti su vezane za provedbu prekograničnog projekta između Republike Hrvatske i Republike Srbije
(Interreg IPA CBC) naziva „Mosquito Control in Cross-border Area (MOS-Cross)“, koji sufinancira EU.
Molimo naše sugrađane ako uoče CDC-klopke (slika gore) i BG-Sentinel klopke (slika dolje) tijekom uzorkovanja da ih ne diraju i ne ometaju uzorkovanje.
Odrasli komarci su najaktivniji u zoru i sumrak. Molimo sugrađane da se koriste sredstvima za zaštitu od komaraca, odnosno da postave mrežice ili gusto tkane zavjese na prozore i vrata, nose odjeću s dugim rukavima i nogavicama i/ili se koriste kemijskim sredstvima (repelentima) koja odbijaju komarce (prema uputama proizvođača).
Apeliramo još jednom na naše sugrađane da se pridržavaju preventivnih uputa dostupnih na internetskoj stranici Zavoda (www.zzjzosijek.hr).
Urbanom karakteru komaraca za razmnožavanje pogoduju vodene površine unutar dvorišta i u blizini stambenih objekata te molimo naše sugrađane za suradnju u okviru koje bi trebali:
- redovito uklanjati otpad i nepotrebne predmete u kojima se nakuplja voda (stare autogume, limenke, kante, lonce, bačve i druge posude)
- prekriti, okrenuti naopako, spremiti u zatvoren prostor ili na neki drugi način spriječiti nakupljanje vode u posudama koje se ne koriste
- vaze za cvijeće ispuniti vlažnim pijeskom kako se u njima ne bi nakupljala voda
- spremnike za vodu zaštititi poklopcima, gustim mrežama ili folijama
- očistiti začepljene krovne i podne žljebove i sifone kako se u njima ne bi nakupljala voda
- jednom tjedno mijenjati vodu u posudama na otvorenom oko kuće (tanjuri ispod posuda za cvijeće, pojila za životinje, posude za zalijevanje i druge posude)
- održavati urednima zelene površine s korovima i visokom travom
- spriječiti dugotrajno zadržavanje vode na gradilištima
- održavati ispravnim sustave za odvodnju, drenažu i prikupljanje otpadnih voda
- gustim mrežama zatvoriti oduške septičkih jama
- postaviti najlonske folije (tende, cerade) na način koji onemogućava zadržavanje vode na njima
- u vulkanizerskim radionicama i skladištima guma na otvorenom treba, ako je moguće, držati gume u zatvorenom prostoru, natkriti gume koje su na otvorenom, prazniti vodu iz guma, složiti gume u oblik piramide i zaštiti ih nepropusnom folijom
foto: pixabay (ilustracija)
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?