GOSPODARSTVO

Još uvijek štedite držanjem novca u banci? Ovo je informacija koju morate znati

Većina građana i dalje štedi na način da jednostavno drži eure na računima koji donose niske ili nikakve kamate i taj iznos periodički povećavaju mjesečnim uplatama

    Objavljeno 28.03.2025
    Matija Ivanković

    Hrvati na bankovnim računima drže oko 40 milijardi eura. Većina građana i dalje štedi na način da jednostavno drži eure na računima koji donose niske ili nikakve kamate i taj iznos periodički povećavaju mjesečnim uplatama.

    No, postoji jedan veliki problem s takvom štednjom – ona je u potpunosti neisplativa i s vremenom generira gubitak zbog inflacije.

    Inflacija, čak i kad je niska, umanjuje vrijednost našeg novca jer s istim iznosom možemo kupiti sve manje proizvoda. Taj je problem još izraženiji kad je stopa inflacije visoka, što bilježimo već godinama i što bi se moglo nastaviti i u narednom periodu.

    Ostaje pitanje – kako onda štedjeti na isplativ način koji je otporan na inflaciju, a štedišama donosi i zaradu? Sve više štediša rješenje pronalazi u fizičkom investicijskom zlatu namijenjenom dugoročnoj štednji i ulaganju.

    Cijena zlata prošle je godine narasla za 34%, raste i potražnja

    Da se zlato pokazalo kao odlično ulaganje i štednja, pokazuju i podaci o kretanju cijene žutog plemenitog metala. Naime, cijena zlata u eurima samo je prošle godine porasla za oko 34%, što je više od mnogih drugih oblika ulaganja i inflacije u istom periodu.

    Dio je to dužeg trenda rasta cijene zlata koja je u posljednjih 20 godina porasla za nevjerojatnih 730%. Prosječni godišnji rast cijene u tom je periodu iznosio više od 10%, što je ulagačima u zlatne poluge i zlatnike donijelo ne samo zaštitu od inflacije, već i pozamašnu zaradu.

    Ne čudi stoga da potražnja za polugama i zlatnicima raste u svijetu, ali i u Hrvatskoj. Koliko Hrvati vole ovaj oblik ulaganja, pojašnjava dr. sc. Saša Ivanović, vlasnik i direktor Centra Zlata, vodećeg hrvatskog distributera investicijskog zlata:

    “Prema internim procjenama Centra Zlata, Hrvati su u zlato u samo u prošloj godini uložili više od 350 milijuna eura. S obzirom na nastavak rasta cijene, svi oni koji su tada uložili već su u plusu, a osobno očekujem nastavak rastućeg trenda cijene i u godinama pred nama.”

    dr. sc. Saša Ivanović, direktor Centra Zlata i stručnjak za plemenite metale

    dr. sc. Saša Ivanović, direktor Centra Zlata i stručnjak za plemenite metale

    Zlato je sigurno utočište za kapital u nesigurnim vremenima

    Više je razloga zbog kojih se građani okreću zlatnim polugama i zlatnicima u zadnjim mjesecima i godinama, a visoki rast cijene samo je jedan od njih.

    Zlato se na financijskim tržištima tradicionalno smatra sigurnom lukom u nesigurnim vremenima kada drugi oblici ulaganja postaju prerizični, a držanje novca neisplativo. Upravo zato zadnjih godina bilježimo rekordne kupnje zlata od strane središnjih banaka, kao i od privatnih investitora.

    “Visoka inflacija, rastuće geopolitičke napetosti, moguća nova recesija i novi trgovinski ratovi – sve su to faktori koji investitore i štediše okreću prema zlatu. Analiza stručnjaka iz LBMA, vodećeg strukovnog udruženja sudionika na tržištu zlata, pokazuje da do kraja ovog desetljeća možemo očekivati cijenu zlata od 7000 dolara po unci. Usporedbe radi, cijena unce zlata je sad oko 3000 dolara.”, pojašnjava Ivanović.

    Ulaganje bez poreza koje je moguće brzo zamijeniti za novac

    Osim visokog rasta cijene, investicijsko zlato u fizičkom obliku zlatnih poluga i zlatnika jedan je od rijetkih oblika ulaganja koji je u potpunosti oslobođen baš svih poreza i nameta – sva zarada od ulaganja ostaje investitoru, bez ikakvih obveza prema državi.

    Zlatnici i poluge predstavljaju realnu imovinu koju je moguće držati u ruci i ne ovisi o državi, bankama ili financijskom tržištu. Lako su prenosivi i izrazito likvidni jer ih je moguće zamijeniti za gotovinu vrlo brzo bilo gdje u svijetu kroz uslugu otkupa zlata.

    Centar Zlata – centralno mjesto za kupnju i prodaju zlata

    Ulaganje u zlato danas je jednostavnije nego ikad prije. Kupnju i prodaju zlatnih poluga i zlatnika moguće je odraditi kod ovlaštenih trgovaca kao što je Centar Zlata – vodeći hrvatski distributer i otkupljivač investicijskog zlata o čemu svjedoče na tisuće pozitivnih recenzija zadovoljnih kupaca.

    Investicijsko zlato dolazi u obliku zlatnih poluga, zlatnika i zlatnih kompleta

    Investicijsko zlato dolazi u obliku zlatnih poluga, zlatnika i zlatnih kompleta

    Centar Zlata svoje poslovnice ima u Zagrebu, Splitu, Rijeci i Osijeku, gdje je moguće kupiti odmah dostupne proizvode te na taj način započeti s ulaganjem. Kupljeno zlato možete preuzeti i pohraniti u vlastitom aranžmanu, a postoji i opcija pohrane u sefovima Centra Zlata koja je potpuno besplatna prvih godinu dana za sve klijente.

    Prednosti kupnje zlata u Centru Zlata:

    • Svi proizvodi dostupni odmah
    • 100% osigurana dostava u roku dva radna dana
    • Mogućnost besplatne pohrane u sefovima Centra Zlata
    • Garancija najbolje cijene na tržištu
    • Širok asortiman proizvoda – od jednog grama do kilograma

    Osim poslovnica, kupnja investicijskog zlata moguća je i preko webshopa uz 100% osiguranu dostavu na kućnu adresu u roku samo dva radna dana. U asortimanu Centra Zlata je moguće pronaći proizvode vodećih europskih talionica kao što je švicarski Argor Heraeus ili njemački Heimerle+Meule, a vrijednost vlastitih proizvoda od zlata i srebra moguće je pratiti u realnom vremenu korištenjem mobilne aplikacije “Centar Zlata”.

    Najbolju ponudu zlatnika i poluga na tržištu pronađite klikom na poveznicu: CENTAR ZLATA

    Djelatnike Centra Zlata za besplatne konzultacije o kupnji ili prodaji zlata možete dobiti pozivom na broj 01 3000 783 ili na e-mail [email protected].

    Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

    VEZANE VIJESTI

    Dok su dionice i kriptovalute na ovaj razvoj situacije reagirale padom vrijednosti ili stagnacijom, jedan oblik imovine koji se smatra tradicionalnom zaštitom kapitala u nesigurnim vremenima probija sve rekorde

    Ulagači u ovaj oblik imovine najveći su dobitnici Trumpovog uvođenja carina

    Financijski svijet u šoku je zbog najave velikih carina koje administracija novog/starog američkog predsjednika Donalda Trumpa uvodi kako rivalima poput Više…

    Veliki interes za kupnjom investicijskog zlata nastavio se i ove godine, što ne čudi s obzirom na veliku zaradu koju je ovaj oblik ulaganja donio investitorima u prethodnoj godini

    Zlatna groznica ne prestaje – evo zašto Hrvati sve više ulažu u zlatnike i poluge!

    Hrvati su u prošloj godini uložili oko 350 milijuna eura u zlato, što je nastavak rasta u odnosu na prethodne Više…

    Cijena zlata u zadnjih je dvadeset godina porasla za više od 650%, a prosječni godišnji rast u tom je periodu bio veći od 9%, što je prinos s kojim ulagači itekako mogu biti zadovoljni

    Iza nas je uspješna godina za ulagače u zlato – što možemo očekivati u 2025.?

    Cijena zlata izražena u eurima u 2024. godini porasla je za gotovo 35%, što je ulagačima u zlatne poluge i Više…

    VIŠE IZ KATEGORIJE

    Nekada mala riječka tvrtka danas posluje u 3 grada - Rijeci, Zagrebu i Osijeku. Ukupno ima 281 zaposlenika, a više od polovice nalazi se u Osijeku. Osječki tim trenutačno broji 144 zaposlenika, a njihov broj i dalje rapidno raste

    Kompare.hr otvara vrata Osječanima – brže do kredita u novom uredu

    Potrošnja ide dalje, kao i navike potrošača, koji su i ove godine imali priliku podijeliti svoje mišljenje i zadovoljstvo maloprodajnim proizvodima i uslugama, u sada već tradicionalnom „Odabranom proizvodu godine“

    Što kupci zapravo misle o proizvodima i uslugama koje koriste?

    Tradicionalni Radni ručak HUP - Udruge malih i srednjih poduzetnika organizira se već više od 20 godina u gradovima diljem Hrvatske s ciljem otvaranja prostora za razgovor o ključnim temama koje su potrebne za gospodarski razvoj lokalnih sredina

    U Osijeku održan Radni ručak HUP – Udruge malih i srednjih poduzetnika s ciljem otvaranja dijaloga između poduzetnika i lokalnih vlasti