Kako preživjeti vrućine?
Što piti, jesti, kako se obući i što je još potrebno znati da bismo lakše izdržali vrućine koje nam slijede
Kraj je svibnja, a vrućine su već krenule, što nam dokazuje i činjenica kako je danas je u 8:30 u Osijeku izmjereno 23°C u hladu. Ravnajući se prema tome i onome što tvrde meteorolozi, ljeto bi trebaju biti toplije nego ikada. Ipak, na istoku Hrvatske ljeto je uvijek teže za “preživjeti” nego primjerice na obali. Stanovnici juga Hrvatske imaju tu sreću da zimi more grije zrak obalnog područja, a ljeti ga hladi. Zbog toga temperature zraka uz obalu imaju i manju dnevnu promjenu nego onih na kopnu, pa obalna mjesta u proljeće i ljeto imaju niže dnevne maksimume nego ona na kopnu.
Zbog toga se Osječani i Osječanke trebaju posebno pripremiti na visoke temperature i jake sunčeve zrake, a mi vam donosimo nekoliko savjeta kako to najbolje učiniti.
Izbjegavanje sunca
Ljudsko zdravlje i vremenske prilike itekako su povezani, visoke temperature mogu izazvati osjećaj tromosti, ali i fizičke probleme poput glavobolja, dehidracije, vrtoglavice i sunčanice. Prvo i osnovno pravilo svakako je izbjegavanje direktnog izlaganja suncu u popodnevnim satima, u razdoblju od 10-17 sati, poglavito djeca, trudnice, starije osobe, srčani bolesnici i bolesnici s kroničnim bolestima (mentalne bolesti, dijabetes i dr.) Držite se hlada, nosite šešir i pamučnu, laganu odjeću. Također, izbjegavajte težak fizički rad ili napor koji će vas dodatno iscrpiti.
Što piti?
Pijte dovoljno tekućine, ali izbjegavajte pića s kofeinom i velikim udjelom šećera te pića s visokim postotkom alkohola. Preporučuje se ispijanje jedne čaše hladne vode prije uživanja u pivu, a svakom piću dobro je dodati malo soka od limuna koji, osim što osvježava, ima i antibakterijski učinak.
Što jest?
Izbjegavajte ljutu, začinjenu i masnu hranu. Prednost uvijek dajte kuhanoj hrani, povrću i voću, salatama te laganim varivima i juhama. Lubenica je izvrstan ljetni izbor, jer će vas opskrbiti vodom i vitaminima.
Kako rashladiti sebe?
Tuširajte se ili kupajte u mlakoj vodi. Druga mogućnost je zamotati se u hladne mokre ručnike ili se rashladiti mokrom spužvom, kupkom za noge i sl. Djeci treba mokre ručnike stavljati na noge i ruke.
Kako rashladiti prostor?
Napunite kadu ili kantu s puno hladne vode koja će prilikom hlapljenja rashladiti zrak u vašem stambenom prostoru. Otvorite prozore radi provjetravanja, navucite zastore i time stvorite hlad. Dobro je i držati otvorene prozore preko noći kada je zrak hladniji, a preko dana ih svakako zatvarati. Postavite nižu temperaturu hladnjaka također može pomoći.
Za one koji su u mogućnosti, najbolje rješenje je i neko od osječkih kupališta – Gradski bazeni ili Kopika, koja bi svoju ogradu trebala otvoriti uskoro – više pročitajte ovdje: Kopika se otvara za 3 tjedna.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?