POLITIKA

MOST: PREPREKE U POSVAJANJU DJECE U HRVATSKOJ I DA LI IH JE MOGUĆE PREMOSTITI?

Osvrt na temu posvajanja djece u Hrvatskoj, dr. sc. Ines Strenja Linić:

    Objavljeno 23.05.2018
    Alan Srčnik

    “Unatoč potrebi djeteta za odrastanjem u obitelji i dalje zabrinjava velik broj djece koja ostaju u instituciji. Iako je razvoj sustava socijalne skrbi za dijete usmjeren na transformaciju i deinstitucionalizaciju ustanova, što bi trebalo značiti skraćivanje boravka djece u institucijama i davanje prednosti udomiteljstvu i posvojenju, to u praksi nije slučaj. Vrijeme koje dijete provede „na čekanju“ dok institucije rješavaju pitanje djetetove skrbi je nenadoknadivo, a očito je i da se odluke o posvajanju donose na previše mjesta. Sve to odugovlači postupak posvajanja i djeca ostaju bez iskustva obiteljskog života i emocionalne pripadnosti.

    U Republici Hrvatskoj trenutačno je 435 djece s formalnopravnim pretpostavkama za posvojenje i trostruko više potencijalnih posvojitelja, dok se broj posvojenja u zadnjih nekoliko godina kontinuirano smanjuje.

    Iz Doma za djecu Nazorova u Zagrebu, najveće ustanove za djecu bez odgovarajuće roditeljske skrbi u državi, prošle je godine posvojeno samo jedno dijete!

    Danas smo stoga okupili na tematskoj sjednici Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku Hrvatskog sabora predstavnike izvršne, sudske i zakonodavne vlasti, stručnjkei i zainteresirane, roditelje, udomitelje i posvojitelje, udruge i predstavnike ureda pravobranitelja, domova za djecu, centara za socijalnu skrb, UNICEF-a kako bismo svi zajedno odgovorili na pitanja: zašto je tako mali broj djece u Hrvatskoj koja se posvajaju, koje su to prepreke u posvajanju djece, zašto postupci posvajanja tako dugo traju te u konačnici: kako bismo povećali broj posvojenja?

    Nakon vrlo žustre rasprave, nakon 3,5 sata i u sjeni predstavljanja novog ministra i potpredsjednika Hrvatske vlade zbog čega nije bilo predstavnika medija, ipak je jednoglasan zaključak: TRAŽIMO DJECI RODITELJE, A NE POSVOJITELJIMA DJECU!”

    Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

    VEZANE VIJESTI

    Boćarski dom bio je prepun simpatizera Mosta koji su u ovoj, još uvijek mladoj opciji ali s puno iskustva, prepoznali one koji će se boriti za njih

    Petrov održao govor za pamćenje: Klečimo samo pred dragim Bogom, a ne briselskom birokracijom

    Most nezavisnih lista održao je u nedjelju u Boćarskom domu u Zagrebu predizborni skup uoči izbora za EU parlament koji Više…

    Hrvatska je jedina zemlja u EU u kojoj za postavljanje baznih stanica stranih teleoperatera nije potrebna građevinska dozvola

    Bulj: U Hrvatskoj nitko ne mari što se bazne stanice postavljaju na krovove kuća, dječjih vrtića, škola, …

    Na današnjoj konferenciji za novinare saborski zastupnik Mosta Miro Bulj govorio je o svom prijedlogu Zakona o gradnji, koji je danas Više…

    Panenić: Posljednje poskupljenje energenata, struje i plina udar je na građane i poduzetnike

    Most NL: Energetska politika Plenkovićeve Vlade doživjela je krah

    Saborski zastupnici i kandidati za EU parlament Mosta nezavisnih lista Tomislav Panenić, Sonja Čikotić i Ružica Vukovac su ukazali na neodrživu energetsku Više…

    VIŠE IZ KATEGORIJE

    Hrvatska je u srijedu birala 11. saziv Hrvatskog sabora. Građani su u velikom broju izašli na birališta kako bi izabrali 151 saborskog zastupnika. Još jednom, izgledno je da ćemo imati "Frankeštajn" vladajuću koaliciju

    Hoćemo li imati još jednu “Frankenštajn” vladu?

    Grad Osijek prihvatio je nagodbeni prijedlog tužitelja Saubermacher Dienstleistungs AG i Strabag AG te se obvezuje isplatiti iznos od 3.897.000,00 EUR, najkasnije do 30. studenoga 2024. godine.

    Osječki gradonačelnik Radić o slučaju Saubermacher-Strabag: Ovo je najštetnija sudska presuda protiv Grada Osijeka. Nemamo veze s njom, ali ćemo ju platiti a građani to neće osjetiti

    SDP Osijek je poslao priopćenje povodom Svjetskog dana socijalne pravde te prozvao gradsku upravu

    SDP Osijek – Svjetski dan socijalne pravde