ŽIVOT

Nacionalni stožer: 91 novi slučaj u Hrvatskoj, dvije su osobe umrle

Do danas je ukupno testirano 130.688 osoba, od toga 1.309 u posljednja 24 sata

Objavljeno 11.08.2020
Ivona Amidžić

Nacionalni stožer civilne zaštite objavio je novo dnevno izvješće o koronavirusu u Hrvatskoj, prenosi Index. Imamo 91 novi slučaj, znatno više nego jučer, kada je bilo 45 novozaraženih. Dvije osobe su preminule. Priopćenje Stožera prenosimo u cijelosti.

“U protekla 24 sata zabilježen je 91 novi slučaj zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj trenutno oboljelih (aktivnih slučajeva) u Hrvatskoj danas ukupno 618.

Među njima je 115 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru pet pacijenata. Dvije su osobe preminule.

Od 25. veljače 2020., kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas ukupno je zabilježeno 5.740 osoba zaraženih novim koronavirusom, od kojih je 160 preminulo, a 4.962 se oporavilo.

U samoizolaciji je trenutno 2.111 osoba.

Do danas je ukupno testirano 130.688 osoba, od toga 1.309 u posljednja 24 sata”, priopćio je Nacionalni stožer.

Stožer je kasno sinoć objavio i tjedno izvješće o koronavirusu u Hrvatskoj.

Tjedno izvješće stožera

U njemu se navodi da je u ovom valu epidemije preminula ukupno 51 osoba, a s današnje dvije nove smrti taj broj iznosi 53. Većina preminulih osoba, navodi se, imala je značajne komorbiditete ili su bili visoke životne dobi. Prosječna dob umrlih u ovom valu epidemije iznosi  77,8 godina. Četrnaest je osoba umrlo na respiratoru.

“Trenutno u Republici Hrvatskoj postoje 22 testna mjesta koja provode RT-PCR metodom analizu prikupljenih uzoraka na COVID-19. Svi obrađeni uzorci upisuju se u nacionalnu platformu pri Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje koja je dostupna svim županijskim zavodima za javno zdravstvo. Županijski zavodi za javno zdravstvo o pozitivnim slučajevima, izvorima zaraze i žarištima dostavljaju podatke u sklopu svojih dnevnih izvješća Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo. Hrvatski zavod za javno zdravstvo prikuplja tako informacije o žarištima, o bolničkom liječenju COVID-19 pozitivnih osoba, zatim o COVID-19 pozitivnim pacijentima na respiratoru i o umrlim osobama”, navodi se u izvješću.

U nastavku prenosimo dio izvješća koji se odnosi na statistiku, a napominjemo da se u njemu ne nalaze današnje brojke koje će biti u sljedećem tjednom izvješću.

Važni brojevi

  • broj novih slučajeva na 100.000 stanovnika u posljednjih 14 dana: 18,8/100.000
  • broj novih slučajeva na intenzivnoj njezi na 100.000 stanovnika u posljednjih 14 dana: 0,19/100.000
  • broj testiranih u 24 sata te broj pozitivnih testova u posljednjih 14 dana: 1.247, 4,6%

Geografska distribucija novih slučajeva covida-19 po županijama

“Od 25. veljače 2020., kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas ukupno je zabilježeno 5649 osoba zaraženih novim koronavirusom, od kojih je 158 preminulo, a 4906 se oporavilo. U ovom valu epidemije, od 18. lipnja do danas, preminula je 51 osoba. Većina preminulih osoba imala je značajne komorbiditete koji se kod oboljelih od covida-19 povezane s velikom vjerojatnošću razvoja težeg oblika bolesti. Najveći udio u preminulima su osobe visoke životne dobi. Prosječna dob umrlih u ovom valu epidemije iznosi 77,8 godina. Četrnaest je osoba umrlo na respiratoru.

Žarišta

“KONTINENTALNA HRVATSKA

U jednoj županiji, Međimurskoj, u proteklih 7 dana nije zabilježen niti jedan slučaj zaraze SARS-CoV-2 virusom. U ostalim županijama, osim Vukovarsko-srijemske i Grada Zagreba, nema zabilježenih žarišta i značajnijeg porasta broja oboljelih osoba te se radi uglavnom o kontaktima prethodno oboljelih, importiranim slučajevima te osobama s negativnom epidemiološkom anamnezom. U Vukovarsko-srijemskoj županiji žarišta su dva obiteljska okupljanja, od kojih se jedno prati već 5 tjedana te se još uvijek bilježe tercijarni kontakti. Trenutno se u toj županiji prati aktivno žarište kod pružatelja usluga smještaja za starije osobe. Odmah po izbijanju žarišta provele su se protuepidemijske mjere, testiranje korisnika i djelatnika te samoizolacija i izmještanje oboljelih na zarazni odjel nadležne bolnice. Slična situacija evidentirana je i u Gradu Zagrebu kod jednog pružatelja usluga smještaja za starije. Postupljeno je na sličan način kao i u Vinkovcima.

PRIMORSKA HRVATSKA

U gradovima primorske Hrvatske porastu broja slučajeva doprinijela su obiteljska okupljanja, proslave i boravak na napučenim mjestima u prisutnosti većeg broja nepoznatih osoba. Trenutno najveći broj slučajeva bilježi Splitsko-dalmatinska županija gdje je porastu broja slučajeva u posljednja tri tjedna doprinijelo jedno svadbeno slavlje nakon kojeg se prate sekundarni i tercijarni kontakti pozitivnih osoba te prodor virusa u smještaj u socijalnoj skrbi kod jednog pružatelja usluga smještaja za osobe s invaliditetom. Opisana žarišta stavljena su pod nadzor. U Istarskoj županiji prije nepuna 4 tjedna virus se proširio kod pružatelja usluga smještaja za starije u Umagu, među skupinama osoba nakon prijateljskih okupljanja u Buzetu i Labinu te je zabilježeno i nekoliko importiranih slučajeva koji su zarazili prijatelje i kontakte na obiteljskim druženjima i izlascima. Opisano širenje virusa na navedenim lokacijama doprinijelo je značajnom porastu 14-dnevne kumulativne stope potvrđenih slučajeva COVID-19 u Istarskoj županiji. Međutim, ta su žarišta bila lokalizirana i vrlo brzo stavljena pod kontrolu te se situacija u Istarskoj županiji ocjenjuje povoljnom.

Sva opisana žarišta nisu poremetila dostupnost niti funkcioniranje zdravstvenog sustava ili nekog drugog gospodarskog sektora, odnosno javne službe.

KLUBOVI KAO ŽARIŠTA

Posljednjih nešto više od tjedan dana počeli su nam se pojavljivati slučajevi novooboljelih koji su povezani s boravkom u klubovima najviše na obali, zbog čega se među stranim i domaćim turistima bilježe novooboljeli od COVID-19. Uglavnom su to osobe mlađih dobnih skupina koje su tijekom boravka na moru posjetile jedan ili više noćnih klubova (klubovi u Makarskoj, Vodicama, Novalji i na Viru). Zbog svega navedenog, u klubovima je potrebno pojačati mjere, a građane koji dolaze na ljetovanje na Jadranu poziva se da se pridržavaju epidemioloških mjera te da izbjegavaju boravak u klubovima i na svim drugim mjestima gdje je okupljen veći broj osoba, kada nije moguće održavati nužnu fizičku distancu.

Pored toga, tijekom obilježavanja raznih događaja i blagdana, potencijalno najveći mogući izvor zaraze su kafići, noćni klubovi ali i obiteljska okupljanja te boravak s više nepoznatih osoba na prostoru koji onemogućava održavanje nužne fizičke distance. Apelira na sve građane da i na otvorenome nose maske za lice tijekom slavlja i događaja na kojima je prisutan veliki broj ljudi među kojima nije moguće održavati nužnu fizičku distancu.”

Mjere

I dalje su kontinuirano na snazi mjere održavanja fizičkog razmaka, održavanja higijene ruku i dezinfekcije. Također, obvezno je nošenje maski za lice ili medicinskih maski u zatvorenim prostorima te svim zdravstvenim djelatnicima, djelatnicima kod pružatelja smještaja u socijalnoj skrbi i zaposlenima u ugostiteljskim objektima.

U Hrvatskoj je predstavljena aplikacija STOP COVID-19, a na snazi su i Odluke Stožera te preporuke Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo objavljene na mrežnim stranicama HZJZ-a.

foto: screenshot

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Nakon što je proglašen prestanak epidemije bolesti Covid-19 uzrokovane virusom SARS-Cov-2, šalteri će za građane raditi od 7,15 do 18,30 sati svaki radni dan sve do 11.6.

MUP produžio radno vrijeme šaltera u Upravi za osobne dokumente

Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 11. svibnja 2023. donijela odluku o proglašenju prestanka epidemije bolesti Covid-19 uzrokovane virusom Više…

Stožer prestaje s radom, a odluke vezane uz eventualnu potrebu pridržavanja određenih mjera zaštite, s obzirom na to da virus i dalje egzistira među pučanstvom, donosit će Ministarstvo zdravstva

Vlada proglasila kraj epidemije, Capak i Beroš objavili što se sve mijenja

Vlada je na današnjoj sjednici proglasila kraj epidemije koronavirusa. Stožer prestaje s radom, a odluke vezane uz eventualnu potrebu pridržavanja Više…

Europski je tjedan cijepljenja koje je najbolja prevencija protiv zaraznih bolesti, ali i jedno od najvećih javno zdravstvenih dostignuća 20. stoljeća

U svijetu je broj cijepljene djece u padu, a u Hrvatskoj se po pitanju povjerenja u cjepiva osjetno promijenio trend u posljednje četiri godine

Ključnom porukom „Velika nadoknada cijepljenja“ ovaj se tjedan pod pokroviteljstvom Svjetske zdravstvene organizacije obilježavaju ovogodišnji Svjetski i Europski tjedan cijepljenja. Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Radionica je namijenjena mladima koji žele steći nova znanja, inspirirati se i aktivno sudjelovati u stvaranju pozitivnih promjena

Srce za promjenu – Poziv mladima

Ova neobična pekarska delicija, koja je već neko vrijeme glavna zvijezda svjetskih društvenih mreža, nije samo oku privlačna, već obećava i pravu eksploziju okusa

Probali smo cube kroasan: Viralni hit koji je osvojio svijet, stigao je u Mlinar!

Cilj akcije je skrenuti pozornost vozačima na važnost tehničke ispravnosti vozila jer je vozilo uz vozača i cestu ključan čimbenik sigurnosti

Dani tehničke ispravnosti vozila