OSJEČANI

Najava predavanja izv. prof. dr. sc. Hrvoja Klasića “Ima li povijesti bez ustaša i partizana”?

Predavanje će se održati u učionici 54 na Filozofskom fakultetu u Osijeku (Lorenza Jägera 9) s početkom u 18 sati te je otvoreno za javnost.

Objavljeno 04.04.2024
Matija Ivanković

U četvrtak, 11. travnja 2024., održat će se osmo popularno-znanstveno događanje u sklopu 12. ciklusa Otvorenog četvrtka kao dijela projekta popularizacije znanosti FUZ&JA Filozofskog fakulteta u Osijeku, naslovljeno Ima li povijesti bez ustaša i partizana? Biti povjesničar u Hrvatskoj, koje će održati izv. prof. dr. sc. Hrvoje Klasić.

Predavanje će se održati u učionici 54 na Filozofskom fakultetu u Osijeku (Lorenza Jägera 9) s početkom u 18 sati te je otvoreno za javnost. Predavanje će se prenositi i preko YouTube-kanala Otvorenog četvrtka, pri čemu će biti omogućeno sudjelovanje u raspravi putem chata.

„A u Saboru jutros isti debilizam, čiji je stari bija Ustaša, a čiji partizan“, žale se TBF-ovci u pjesmi „Smak svita“. Nažalost, „debilizam“ koji spominju nije prisutan samo u Saboru nego i u cijelom društvu, i to svakodnevno posljednjih tridesetak godina. Ponekad se stječe dojam da je hrvatsko društvo opterećenije prošlošću nego budućnošću, tj. da nas više dijele stavovi o događajima na koje nemamo utjecaja nego o događajima koji su tek pred nama i na koje aktivno možemo utjecati. Prošlost ne samo da nas opterećuje nego nas i dijeli. Pritom treba naglasiti da jako mali broj ljudi raspolaže znanstveno utemeljenim povijesnim činjenicama, što većinu ne sprječava da u duhu pjesme Hladnog piva imaju stav (i kad nemaju pojma). Biti povjesničar u takvom društvu veliki je izazov. Nekada s pozitivnim, nekada s negativnim posljedicama. Ispravljati društveno prihvaćene, ali povijesno neutemeljene narative, davati doprinos izgradnji boljeg, demokratičnijeg i tolerantnijeg društva, poticati (mlade) ljude na dijalog i ukazivati da neistomišljenik nije sinonim za neprijatelja trebala bi biti ne samo prava nego i obaveze hrvatskih povjesničara. Unatoč, ili usprkos brojnim neugodnostima, pa i otvorenim prijetnjama. O svojoj karijeri povjesničara, ali i društveno angažiranog intelektualca te o načinima kako bi se po njegovu mišljenju hrvatsko društvo trebalo suočavati s vlastitom (posebno mračnom) prošlošću govorit će profesor Hrvoje Klasić s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

O PREDAVAČU:

Hrvoje Klasić rođen je 6. 12. 1972. u Sisku gdje završava osnovnu i srednju školu. Godine 1997. diplomirao je na Odsjeku za povijest Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Na istom fakultetu obranio je magistarski rad „Društveno-političke promjene u Sisku 1970-1972.“ i disertaciju pod naslovom „1968. u Jugoslaviji. Društveno-političke promjene u Jugoslaviji u kontekstu svjetskih zbivanja“. Od 1995. zaposlen je kao profesor povijesti na sisačkoj gimnaziji, a od 2003. na Filozofskom fakultetu, na Odsjeku za povijest. Predaje predmete vezane uz svjetsku povijest 20. stoljeća. Hrvoje Klasić dobitnik je Godišnje nagrade Društva sveučilišnih nastavnika i drugih znanstvenika u Zagrebu (2006.), Godišnje nagrade Grada Siska za knjigu Hrvatsko proljeće u Sisku (2006.), nagrade „Svetozar Pribičević“ za unapređenje hrvatsko-srpskih odnosa (2017.), Priznanja za promicanje mirotvorstva, nenasilja i ljudskih prava „Krunoslav Sukić“ (2019.) te Godišnje nagrade Grada Zagreba (2022.). Autor je dokumentarnih serija „Hrvatsko proljeće“ (2010.) i „Nezavisna Država Hrvatska“ (2020.), nastalih u produkciji Hrvatske radiotelevizije te serije „Partizani“ (2024.) u produkciji Al Jazeere. Autor je knjiga Hrvatsko proljeće u Sisku (2006.), Jugoslavija i svijet 1968. (2012.), Bijelo na crno. Lekcije iz prošlosti za budućnost (2019.), Mika Špiljak – revolucionar i državnik (2019.) i Crveno na crno (2021.).

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Petaši su nedavno iz Povijesti učili o starim civilizacijama te im je ovo predavanje bilo jako zanimljivo. Naš je gost tako pred prepunom učionicom, učenicima koji su ga pozorno slušali, pričao o razvoju grobnica u vrijeme drevnih Egipćana, piramidama, faraonima Ramzesu Drugom i Tutankamonu, o posljednjem sudu i mumificiranju te o faraonki Hatšepsut.

Turistički vodič i egiptolog iz Kaira učenicima petih razreda održao dvosatno predavanje i radionicu o starom Egiptu

Osnovnu školu Jagode Truhelke u Osijeku posjetio je 24. siječnja turistički vodič i egiptolog iz Kaira, Mohamed Hatem koji je Više…

Roditelji se često pronalaze u situaciji ispravljanja negativnih obrazaca ponašanja kroz različite oblike kazni. Griješe li u tome? Trebaju li nam kazne da bismo odgojili dijete?

Dokkica – poziv na besplatno predavanje za roditelje, “Nagrade i kazne”

Svako naše ponašanje ima posljedice. Djeca, nakon treće godine života, postepeno postaju sve svjesnija kako dobra i očekivana ponašanja dovode Više…

Predavanje će se održati u učionici 54 na Filozofskom fakultetu u Osijeku (Lorenza Jägera 9) s početkom u 18.30 sati te je otvoreno za javnost

Izazovi baštine – o retfalačkoj zbirci grofovske obitelji Pejačević

U četvrtak, 23. veljače 2023., održat će se šesto popularno-znanstveno događanje u sklopu 11. ciklusa Otvorenog četvrtka kao dijela projekta Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Ova neobična pekarska delicija, koja je već neko vrijeme glavna zvijezda svjetskih društvenih mreža, nije samo oku privlačna, već obećava i pravu eksploziju okusa

Probali smo cube kroasan: Viralni hit koji je osvojio svijet, stigao je u Mlinar!

Nakon predavanja održat će se praktična radionica na kojoj će predavačica odgovarati na pitanja polaznika i pomoći im s njihovim profilima na Facebooku

Drugi modul besplatne edukacije za umirovljenike “Društvene mreže i zlatna dob – Facebook”

Snimanje filma predviđeno je za ožujak 2025. godine na slikovitim lokacijama slavonskoga kraja, uključujući Beli Manastir, Osijek, Draž, Popovac i Kopačevo

Holivudska zvijezda traži glumačke partnere u Slavoniji – prijavite se!