Osijek prepun psećeg izmeta, a u 15 mjeseci kažnjen samo jedan vlasnik psa
U 2015. godini komunalni redari ispisali su tek jedan prekršajni nalog zbog neuklanjanja psećeg izmeta, a u ovoj još ni jedan!
Dakle, u proteklih 15 mjeseci u gradsku blagajnu slilo se tek 400 kuna, koliko iznosi novčana kazna za taj prekršaj. Dakako, ako se prekršitelj nije žalio i platio navedeni iznos.
A grad je prepun psećeg izmeta! Na osječkim ulicama svakodnevne su više no neugodne tzv. mine psećeg izmeta ostavljene posvuda. Mnogi vlasnici pasa odgovorno pokupe pseći izmet za svojim ljubimcem, no dobar dio građana jednostavno ostavi izmet gdje je njihov pas obavio nuždu, pa tko ugazi… Tako se sve češće događaju neugodne situacije u kojima nerijetko “jezikovu juhu” dobiju i oni vlasnici koji uredno pokupe za svojim psom. Padaju psovke i uvrede, a zabilježen je i slučaj napada hladnim oružjem kada je jedan Retfalčanin vitlao nožem pred 46-godišnjom ženom prijeteći joj, iako je ona za svojim psom uredno pokupila izmet. Sve se to događa zbog onih koji ne pokupe izmet za svojim psom, ali i zbog neučinkovitosti komunalnih redara. Da je više kažnjenih, grad bi bio čišći i ne bi dolazilo do ovakvih situacija. Stoga je prilično neobično da je u posljednjih 15 mjeseci kažnjen tek jedan vlasnik psa, iako gotovo da nema travnjaka na kojem nećete pronaći hrpice psećeg izmeta.
No, prema riječima Ivice Šiškića, voditelja Službe komunalnog redarstva Grada Osijeka, problem je u tome što je prekršajni nalog moguće ispisati tek u slučaju da komunalni redar zatekne vlasnika i njegova psa u prekršaju, odnosno neki drugi svjedok koji će potom Službi dojaviti slučaj.
– Da bi komunalni redar napisao nalog, mora se toga trenutka ondje zateći i fotografirati, a za što su vrlo male vjerojatnosti. U slučaju da to vidi neka druga osoba, ona će biti pozvana kao svjedok i takvih situacija ima, no tada postoji problem kad svjedoku komunalni redar pojasni da će nakon izdavanja prekršajnog naloga biti pozvan na Prekršajni sud. Tada svjedoci obično odustanu. Isto tako, svatko ima pravo prigovora Prekršajnom sudu i potom se provodi redovan dokazni postupak. Sud može proglasiti vlasnika krivim ili ga osloboditi, odnosno opomenuti jer je to diskrecijsko pravo suca. Vlasnici se na prekršajni nalog uglavnom žale – pojasnio je ovu složenu proceduru Šiškić, dodajući da komunalni redari obilaze uglavnom veća naselja jer stanari tih dijelova grada najčešće prijavljuju vlasnike koji ne kupe izmet za svojim ljubimcima. No očito da ova praksa nije dala nikakvih rezultata.
Glas Slavonije
Marija MIHELIĆ/Sandra LACIĆ